2018-05-21 | starówka, feta, mistrz Polski, autokar, radość, Plac Zamkowy, Kolumna Zygmunta - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Felieton

Słowo na niedzielę: Mistrzostwo

Qbas - Wiadomość archiwalna

Jak to powiedział niedawno Dariusz Mioduski, jak jest dobrze, to zaraz coś pójdzie nie tak. W Legii najczęściej zwykle zaczyna źle się dziać źle w wyniku pomysłów prezesa, ale tym razem tym razem sytuacja skomplikowała się w efekcie światowej epidemii, która zatrzymała, miejmy nadzieję, że tylko czasowo, marsz „Wojskowych” w kierunku mistrzostwa.

Nie ukrywam, że lubię, gdy wygramy ligę. Nawet bardzo. Dla Legii to podstawa i od kiedy pamiętam, to każde inne miejsce przyjmowałem z rozczarowaniem. No może prawie, bo bywały sezony, w których Wisła Kraków była zdecydowanie poza zasięgiem.

W każdym razie uważam, że legioniści wiosną znajdowali się na autostradzie do odzyskania tytułu. Grali najrówniej, w wielu meczach też najładniej w lidze, a do tego osiągnęli średnią punktów, która w poprzednich latach zapewniała triumf. Radzący sobie ze zmiennym szczęściem rywale zaś pozostali daleko w tyle tabeli.

Z powodu tzw. koronawirusa rozgrywki piłkarskie zostały zawieszone. W mojej ocenie, a sądzę także że pewnie zgodziliby się ze mną epidemiolodzy, nie ma właściwie szans, by zostały one dokończone w 37. kolejkowym formacie. Może, choć nie mam do tego przekonania, uda się dograć część zasadniczą sezonu i zakończyć go po 30. serii gier. Prawdopodobnie więc nie dowiemy się, czy Legia rzeczywiście okazałaby się najlepsza. Przy czym wszystkie znaki wskazują, że tak.

Pojawiły się jednak głosy, że może lepiej nie wyłaniać mistrza. Niech w pucharach zagrają zespoły, które zajęły najwyższe miejsca w tabeli i tyle. Tylko co wówczas ze spadkowiczami? I co z awansami? Jeśli nie wyłonimy mistrza, to dlaczego mielibyśmy skazywać kogoś na spadek i jednocześnie odmawiali awansu zespołom z I ligi? Co z miejscem premiowanym grą w eliminacjach Ligi Europy za zdobycie pucharu Polski? Nie wygląda to na najbardziej rozsądne rozwiązanie, bo rodziłoby ono więcej trudności niż mogłoby się wydawać. Tymczasem walcząc z koronawirusem i jego efektami towarzyszącymi musimy być pragmatyczni.

W mojej ocenie tytuł powinien trafić do drużyny, która będzie na pierwszym miejscu w tabeli po ostatniej rozegranej w całości kolejce, o czym zresztą wspominał na początku zamieszania prezes PZPN Zbigniew Boniek. Oczywiście podniosą się głosy, że to niesprawiedliwe, bo przecież do końca pozostało jeszcze trochę czasu, a prym w takich komentarzach będą wiedli legijni nienawistnicy, ci otwarci, jak i ukrywający się pod płaszczykiem niezależnych kibicowsko dziennikarzy (dziwnym trafem pochodzący się z niechętnych Legii ośrodków). Rzeczywiście nie jest to rozwiązanie idealne niemniej jest ono zdecydowanie najbardziej pragmatyczne i najprostsze do przeprowadzenia w obecnych warunkach. A w dobie zarazy pragmatyzm i racjonalizm są najwyższą wartością.

Przy czym uważam że każdy sposób zakończenia sezonu trzeba będzie przyjąć, zwłaszcza jeśli decyzje zapadną na poziomie UEFA. Jeśli europejska federacja zadecydowałaby o nieprzyznawaniu tytułów, to trudno, ale i trudno w to uwierzyć. Nie od dziś przecież wiadomo, że w tej organizacji najwięcej do powiedzenia mają najbogatsi. Spójrzmy więc na najsilniejsze ligi. Czy ktoś ma wątpliwości, że mistrzostwo trafiłoby do Liverpoolu, Bayernu, PSG? A nawet Juventusu, choć ma obecnie tylko punkt przewagi nad Lazio, a za nimi czai się Inter? W Hiszpanii tytuł zaś mogą zdobyć właściwie tylko najwięksi giganci.

U nas sytuacja jest jeszcze o tyle jasna, że Piast, Cracovia, Śląsk i Lech musiałby nagle zacząć punktować na poziomie, na którym w XXI w. w Ekstraklasie nikomu się jeszcze nie udało. W tym sezonie gliwiczanie osiągnęli średnią 1,65, pozostała trójka 1,61. Piast rok temu został mistrzem z wynikiem 1,95 punktu na mecz, Lech w 2015 r. z 1,89, a w 2010 r. z 2,17. Śląsk zaś w 2012 r. triumfował ze średnią 1,87. Gdyby nawet Legia nadal punktowała ze średnią 1,96 na mecz, to zdobyłaby ok. 22 punktów. Piast, by przegonić podopiecznych Vukovicia, do których ma ośmiopunktową stratę, musiałby więc zdobyć w 11 spotkaniach minimum 30 punktów, czyli osiągnąć średnią 2,73. Tak znakomitego finiszu nie mieli nawet przed rokiem, gdy w 11 kolejkach wygrali 8 razy i tylko raz przegrali (2,36). Ba, nawet rekordowo punktująca Wisła w sezonie 2007/08 osiągnęła średnią 2,57.

Chciałbym, by Legia odzyskała mistrzostwo po wznowieniu rozgrywek. Gdyby jednak nie było to możliwe, uważam że Legia dotychczasową postawą nie tylko zasłużyła na tytuł, ale i jej triumf, co zostało dowiedzione, jest najbardziej prawdopodobny. Nie ma tu mowy o przypadku, legioniści na swą pozycję w lidze pracowali od dawna i osiągnęli wyraźną przewagę, którą właściwie nie sposób roztrwonić w kilka kolejek. Ewentualne więc uznanie "Wojskowych" za mistrzów Polski po 26. kolejce nie byłoby do końca sprawiedliwe, co słusznie podnoszone jest w wyciu, ale przecież świat, zwłaszcza ten futbolu, nie jest w pełni sprawiedliwy.

Oczywiście dziś nie sposób przewidywać, co się wydarzy. Chyba jeszcze nigdy w nowożytnych czasach, wolnych od światowych wojen, futbol nie był tak nieistotny. Na głowie mamy zdrowie najbliższych i swoje, nadciągające problemy finansowe nasze i gospodarcze w kraju i na świecie.

Na razie tyle. Idę pobawić się z synem, a Wy zostańcie w domu. Dbajcie o siebie.

P.S. "A wycie? Cóż wycie? W gruncie rzeczy nic".

Jakub Majewski "Qbas"

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (73)

+dodaj komentarz
Jose Kante - 26.03.2020 / 21:10, *.play-internet.pl

Ludzie... Je...ć tą piłkę, są ważniejsze rzeczy. Może to ostatnio oklepane, ale piłeczka to tylko dodatek. Niech każdy zrobi rachunek plus - minus, co robił dla siebie, dla zdrowia, dla rodziny, zacznie jakąś poprawę, a jak już to ułoży, niech pomyśli o kopaczach, bawiących się w piłkarzy za setki tysiaków miesięcznie. To samo tyczy się zresztą nie tylko nas, ale i innych rozwiniętych narodów - pod względem egocentryzmu i hafomizmu.

odpowiedz
PITER (L) - 26.03.2020 / 09:41, *.centertel.pl

LEGIA WARSZAWA MISTRZ!

odpowiedz
R (L) - 24.03.2020 / 22:10, *.tpnet.pl

Legia mistrz !

odpowiedz
matus007 - 23.03.2020 / 22:50, *.play-internet.pl

MAM PYTANIE DO REDAKCJI CZY BĘDZIE ZBIÓRKA NA SZPITALE??
z chęcią zrobię przelew

POZDRAWIAM.

odpowiedz
M. - 23.03.2020 / 22:15, *.tpnet.pl

Pod płaszczykiem kryje się red. Wołosik.

odpowiedz
Józefowianin - 23.03.2020 / 22:00, *.chello.pl

Najważniejsze że graliśmy,najlepszą piłkę,prowadziliśmy w statystykach,a matematyka w przeciwieństwie,do kobiet nie kłamie.Kiedy dokończymy Uj wie zaśpwiewajmy więc piosenka albo dwie.Zdrowia dla Wszystkich.Legia Mistrz!

odpowiedz
bum - 23.03.2020 / 16:15, *.virginm.net

Te 3o kolejek jakby udało się rozegrać to byłoby w tej sytuacji najsprawiedliwiej bo każdy z każdym by zagrał i nie słuchali byśmy tego skowytu z bełkotem hehe w sumieniu tak wyje.bane ale to ujmuje smaku lidze że oponenci to takie spięte wafle i wiecznie płaczą kur.va zamiast przyjąć na klatę porażki. My nie wylewamy żółci na forach innych klubów a tu zawsze zbłądzi jakiś niepocieszony i sfrustrowany janusz z jakiegoś kurnika czy amici. Hehe. Mistrz będzie w Warszawie jakby nie było! Dla świętego spokoju dobrze było by dograć te 4 kolejki nic nie jest w stanie odebrać Legii tytułu w tym roku tak czy inaczej! Elo!

odpowiedz
Kibic neutralny - 23.03.2020 / 14:41, *.plus.pl

To może pobiegniemy 40km maraton. Ale jak po 2km będę prowadził to przerwiemy i uznamy ze wygrałem, ok?

odpowiedz
Lfan - 23.03.2020 / 12:42, *.chello.pl

Dograć rundę rewanżową do 30 kolejki i Mistrzostwo Polski zostanie w miarę uczciwie zdobyte. Można te dograne kolejki rozegrać kosztem nowego sezonu i nie rozgrywać tej idiotycznej rundy finałowej.

odpowiedz
Kirkor - 23.03.2020 / 10:55, *.orange.pl

Skowyt o kasę waszego prezia jest nie do przecenienia :-)

odpowiedz
Ja - 23.03.2020 / 08:15, *.chello.pl

Dokończyć trzeba chociaż sezon zasadniczy. Zostały 4 kolejki z czego nam wystarczy 2 a może nawet jedna wygrana. Do tego wystarcza 2 tygodnie, więc w czerwcu może będzie na to czas.

odpowiedz
oLaf - 22.03.2020 / 22:29, *.vectranet.pl

80% kibicó na tym forum beczy jak barany w stylu "nie dogramy ligi, sezon 2020 jest zakończony " etc.

A tymczasem mamy dopiero 22 marca i nawet jakby jeszcze ponad 2 miesiące nie było żadnego meczu (co bardzo prawdopodobne) to spokojnie od 1 do 30 czerwca można rozegrać brakujące 1 1 kolejek. (tak, grając systemem co 3 dni, może przy pustych trybunach).

To naprawdę dla wszystkich lepiej - kibiców bo będą emocje i klubów - bo nie zbankrutują. Aha i piłkarzy - jak im się powie że dostaną 50% pensji bez gry to zaręczam, ze każdy szybciutko i chętnie będzie grał bez narzekania że "co 3 dni mecz".

I tyle. Proste rozwiązanie. (jak ktoś zapomniał o PP to można to strzelić 1-7 lipca, i tak Uefa rozgrywki wszystkie opóźni).

Trzeba tylko chcieć, a nie płakać!

odpowiedz
Cult⚽️Legia and Friends Forever - 22.03.2020 / 22:09, *.200.68

W takich okolicznościach przyrody,kiedy virus żniwa zbiera I jeszcze nie ma zamiaru odejść od człowieka ,wasze fantasmagorie i strach że Legia Mistrza dostanie przy stole?lepiej anulować I zaczáć od nowa? To świat walczy ,sport odkładany w innych terminach ale nikt nawet nie myśli o jakim kolwiek anulowaniu,anulować to można bilet do kina...

odpowiedz
Thompson - 22.03.2020 / 22:07, *.orange.pl

Upośledzone mistrzostwo?

odpowiedz
mexx - 22.03.2020 / 22:06, *.chello.pl

Legia gra zaświatowo, ale nie ma napastnika. Z sytuacji jakie kreuje wszystkie ostatnie mecze powinny być po prostu wygrane. Jak można wykreować z 10 setek i strzelić 2 gole? Z Rakowem powinno być 4:3, a nie 2:2; z Piastem 3:2, a nie 1:2 – a to jest już 5 dodanych punktów. Taką Lechię zasraną powinni na tym nikomu niepotrzebnym wyludnionym molochu, na totalnym luzie powieźć 5:0. Dopóki włochaty kodziarz nie skuma, że trzeba zainwestować w pierwszą drużynę, tj. jakieś 2,5 mln euro na klasowego napastnika – to ch.. z tego będzie.
Jakby teraz przewaga w tabeli nad dwójką była 12 – 16 pkt, to by nikt nie pier...lił, że skrócenie rozgrywek jest nie uczciwe. A tak, jak jest – mają powody do skowytu. I słusznie.

odpowiedz
Kibic - 22.03.2020 / 21:31, *.inetia.pl

Od kiedy to tytuł się przyznaje po rozegraniu 3/4 sezonu. To może zwycięzcę Ligi Mistrzów niech okrzykną po ćwierćfinale. Piast miał rok temu podobna stratę na tym etapie i również grał nierówno a potem odpalił i został mistrzem. Górnik jak robił awans to na finiszu wygrał bodajże 6 spotkań w 1 lidze. Czemu teraz ma się odbierać grupie pościgowej prawa sprawiedliwej rywalizacji do końca? Nie ma mistrza bo sezon się nie skończył. Jak nie będzie możliwości dokończenia to powinien być anulowany a nie jakieś głupoty z przyznawaniem mistrza w marcu wrozonego z gwiazd

odpowiedz
... - 22.03.2020 / 21:08, *.t-mobile.pl

Zielony stoliczek

odpowiedz
Edek - 22.03.2020 / 20:16, *.tpnet.pl

Górnika i Rucha boli , że już nie mają największej liczby mistrzostw , a Wisłę boli , że już dawno nie liczą się w czołówce . O Pyrach , to w ogóle szkoda gadać ... Mistrzostwo nam się należy i Uefa nie ma tu nic do gadania , a Pzpn nie zrobi nam drugi raz takiego świństwa jak w ' 93-cim , nie odważą się .

odpowiedz
Kirkor - 22.03.2020 / 20:10, *.orange.pl

Mistrz przy zielonym stoliku?

odpowiedz
Akukaracza - 22.03.2020 / 19:41, *.chello.pl

Biegajwdomu# nierozpylaj#

odpowiedz
L - 22.03.2020 / 19:39, *.orange.pl

Piszę to kolejny raz, myślę że sezon jest już zakończony.
Jak na razie jest zawieszony do 26 kwietnia czyli został praktycznie miesiąc.
Dzisiaj do godziny 19:35 potwierdzono 91 nowych przypadków więc na sam koniec dnia będzie pewnie ponad 100, wczoraj było 111, ogólna liczba zarażonych zbliża się do 1.000, więc niestety tendencja jest cały czas wzrostowa i moim zdaniem, przynajmniej do końca kwietnia nie zatrzymamy tej epidemii.
Ale niech będzie, liga została zawieszona do 26 kwietnia , jeżeli do tego czasu nic się nie zmieni w związku z epidemią, to pzpn powinien podjąć decyzje o definitywnym zakończeniu sezonu 2019/2020 ze stanem tabeli , takim jaki jest.
Takie jest moje zdanie.

odpowiedz
jo - 22.03.2020 / 19:06, *.tpnet.pl

Największa szkoda że łach wroniecki wysoko... Szkoda, że nie w drugiej ósemce.

odpowiedz
brzytwa - 22.03.2020 / 19:03, *.play-internet.pl

Ten sezon już się skończył, nie oszukujmy się . Tabela zostanie taka jaką jest.

b

odpowiedz
bronek49 - 22.03.2020 / 18:47, *.chello.pl

NIE MA CO DYSKUTOWAĆ JEŻELI MECZE NIE BĘDĄ DOGRANE TO TYTUŁ NALEŻY SIĘ LEGII ZOSTAŁO ROZEGRANYCH 26 KOLEJEK LEGIA MA 8 PUNKTÓW PRZEWAGI NAD PIASTEM ,KOSZYKARZE TEZ NIE ROZEGRALI WSZYSTKICH MECZÓW I TYTUŁ ZOSTAŁ PRZYZNANY DRUŻYNIE Z PIERWSZEGO MIEJSCA. LEGIA JUŻ JEDEN TYTUŁ STRACIŁA PRZY ZIELONYM STOLIKU DRUGIEGO JUŻ NIE MOŻE

odpowiedz
Kuba - 22.03.2020 / 18:42, *.t-mobile.pl

Wszystko się zagmatwało, bo większość lig krajowych została przerwana, do tego rozgrywki LM/LE też przerwano. Jakby tego było mało, uefa miała wprowadzić nowy system rozgrywek europejskich, a i w Polskiej lidze też miały być znaczące zmiany od przyszłego roku.
Gdyby uznać bieżący sezon za niebyły, to kilka polskich klubów mogłoby znów powalczyć w Europie, bo już w nowym systemie tylko mistrz kraju a reszta w tej śmiesznej nowej lidze.
Myślę, że to uefa będzie decydować jak mają być dokończone ligi w poszczególnych krajach, żeby nie wkradł się chaos.
Co do mistrzostwa i wypracowanej przewagi w postaci kilku punktów, to trzeba powiedzieć, że już nie taką przewagę potrafiliśmy roztrwonić.

odpowiedz
News⚽️Legia - 22.03.2020 / 16:59, *.200.68

odpowiedz
Sven - 22.03.2020 / 16:37, *.tpnet.pl

Może jest szansa, aby skorzystać z wirusa i wy...ć Obradovicza lub chociaż mu kontrakt do minimum

odpowiedz
Stary Dziad - 22.03.2020 / 16:36, *.chello.pl

Sport, jakikolwiek, w roku 2020,skończył się. Możecie pisać, gadać tak srak siak... To koniec. Wspomnicie moje słowa, niestety

odpowiedz
Gienek - 22.03.2020 / 16:00, *.vectranet.pl

Sezon powinien zostać dograny do 30. kolejki i koniec. W czerwcu powinno się to udać, pewnie jeszcze przy pustych trybunach. Legia mistrza ma na wyciągnięcie ręki, w pełni na niego zasłużyła. Ale aby zamknąć pyski ujadaczy szczególnie z poznania czy innego śląska trzeba dograć te pozostałe 4 kolejki i puchar Polski. Tak będzie najbardziej sprawiedliwie.

odpowiedz
Lech_Poznan - 22.03.2020 / 14:51, *.net.pl

Hej, jestem Kibicem Kolejorza trudno się nie z godzić z tekstem autora. Nie ma możliwości aby dokończyć sezon i z bólem serca muszę przyznać że Legii tytuł się należy ma bezpieczną przewagę nad wszystkimi i nikt nie jest już jej w stanie dogonić . Patrze pod kierunkiem całego sezonu mogło by być rozgoryczenie jak Legia miała by punkt przewagi ale jak wiemy wszyscy ma ich zdecydowanie więcej ciężko wybiegane w przekroju tylu kolejek.

odpowiedz
grzechu - 22.03.2020 / 14:45, *.orange.pl

tu nie chodzi o to co się komu wydaje, co jest pragmatyczne,mniej lub bardziej sprawiedliwe. nikt nie będzie na to patrzył. zrobią zgodnie z prawem, czyli jeśli sezon niedokończony zostanie do końca czerwca to uzna się za nieodbyty.

odpowiedz
jacek rosa - 22.03.2020 / 14:33, *.vectranet.pl

Moim zdaniem Legia już jest mistrzem polski wiadomo iż ma zapewnione te trofeum ja jestem kibicem Legii i wiem że moje serce jest przy nim jak zawsze wiele daję że na pewno zdobędzie puchar polski na naszych boiskach ligowych i powinna dominować nad wszystkimi przeciwnikach ekstraklasy polskiej lidze

odpowiedz