REKLAMA

Biblioteka legionisty: Andrzej Gołota. Pierwsza autoryzowana biografia

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Andrzej Gołota to ostatni z bokserów Legii, który w boksie amatorskim osiągnął tak wiele. Po karierze pełnej sukcesów na arenie krajowej, jak również międzynarodowej, Gołota przeszedł na zawodowstwo i dostąpił możliwości walki z najlepszymi pięściarzami. W jedynej dotychczas wydanej biografii, poznajemy historię boksera Legii od najmłodszych lat.

Dowiadujemy się m.in. o trudnym dzieciństwie Gołoty, który wychował się na warszawskim Śródmieściu, poznajemy historię rozpoczęcia treningów w Legii - w sali mieszczącej się pod trybuną Krytą, gdzie w latach 80-tych znajdowała się legijna sekcja bokserska. Później zaś szczegółowo pokazana została amatorska kariera Andrzeja, od pierwszych turniejów, pierwszych sukcesów na mistrzostwach świata juniorów, przez wchodzenie do pierwszej drużyny Legii, brąz na igrzyskach olimpijskich w Seulu, po upadek sekcji i ostatnie amatorskie starty, zwieńczone mistrzostwem Polski w roku 1990.

Autorzy publikacji opisują także jak doszło do poznania Andrzeja z żoną Mariolą, jak doszło do wyjazdu za wielką wodę, który miał miejsce w trakcie trwającej "Afery z Włocławka". Czytelnicy poznają także, jak zdeterminowany był Gołota, by zacząć walczyć w USA, gdzie za pierwsze walki otrzymywał symboliczne apanaże. Większe kwoty pojawiły się dopiero z biegiem czasu, a te największe... przepadły po drugiej porażce z Bowe'em. Poznajemy zresztą kulisy wszystkich walk Gołoty aż do roku 1999, w którym opisywana książka została wydana.

Książkę czyta się bardzo dobrze, ta jest zdecydowanie za krótka i wystarczy niestety na nie więcej niż dwa wieczory. Denerwować mogą jedynie literówki oraz zupełnie niepotrzebne zabawy z czcionkami. Mimo tych drobnych wad, naprawdę dobrze czyta się opowieść o pięściarzu, który stoczył niezapomniane walki ze ścisłą światową czołówką (Bowe, Lewis, czy Witherspoon).

Tytuł: Andrzej Gołota. Pierwsza autoryzowana biografia
Autor: Stefan Bieńkowski, Przemysław Garczarczyk, Bogusław Kubisz, Krzysztof Rzeszot
Wydawnictwo: Tabos
Rok wydania: 1999
Liczba stron: 152

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (14)

+dodaj komentarz
M3 - 08.04.2020 / 14:28, *.ip-point.pl

Andrzej był mistrzem świata, więc szacunek się należy. Każdy widział, że wygrał z Ruizem i Byrdem. Oszukali go. To że bańka szwankowała to inna strona medalu, ale Andrzej był najlepszym polskim bokserem wagi ciężkiej.

odpowiedz
Sylvio - 08.04.2020 / 14:04, *.122.205

Pracuję w drukarni w której wydrukowano tę książkę. Do tej pory nie zapłacono za druk.

odpowiedz
News⚽️Legia - 07.04.2020 / 23:26, *.94.104

Jest fajna ksiáżka,może warto nakrécić fajny film taki popularyzujâcy boks ,sport dla młodzieży z blokowisk ktòrzy lepiej pod wpływem filmu zaczná trenować i walczyć w ringu a nie na ulicy ...

odpowiedz
Arek - 07.04.2020 / 16:13, *.master.pl

Ja czekam na kurs tańca Tańcz z Andrzejem

odpowiedz
Gienek - 07.04.2020 / 13:46, *.netfala.pl

"Bo w Ameryce nie ważne jest czy wygrywasz czy przegrywasz. Ważne, żebyś zrobił szoł!".

Andrew Golota

odpowiedz
Elquatro - 07.04.2020 / 11:54, *.chello.pl

"co było a nie jest, nie pisze sie w rejestr"
Andrzej Gołota

odpowiedz
Władeczek - 07.04.2020 / 11:43, *.netfala.pl

Taki Gołota faken to by fruwał jak wróbel jakby się dostał w moje ręce. Po maciorze zwłaszcza faken byłbym jego Lenoksem Levisem hehe.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.