fot. Hagi / Legionisci.com
REKLAMA

Co z zarobkami piłkarzy? Nadal brak porozumienia

Woytek, źródło: Puls Biznesu, weszlo.com - Wiadomość archiwalna

Legia Warszawa wciąż nie osiągnęła porozumienia z piłkarzami pierwszej drużyny w sprawie obniżenia pensji do momentu wznowienia rozgrywek. Kluby cały czas liczą na to, że odpowiednie regulacje wdroży Polski Związek Piłki Nożnej, ale piłkarska centrala twierdzi, że nie ma do takich działań podstaw prawnych.

— Kluby i Ekstraklasa oczekują, że PZPN formalnie potwierdzi nadzwyczajne okoliczności na rynku piłkarskim w związku z ogłoszeniem stanu epidemii, dopuszczając możliwość czasowego ograniczenia wynagrodzeń piłkarzy do czasu ich powrotu do normalnego funkcjonowania. Uprawnienie do podjęcia takiej uchwały, po konsultacjach ze środowiskiem piłkarzy i klubów, wynika zresztą pośrednio z opublikowanych ostatnio rekomendacji FIFA, która podkreśla, że kryzys wywołany pandemią często prowadzi do sytuacji, w której kontrakty nie mogą być realizowane zgodnie z pierwotnymi założeniami i konieczne jest ich dostosowanie do nowych okoliczności. Choć w pierwszej kolejności kluby oraz piłkarze powinni podjąć próbę wypracowania kompromisowego rozwiązania, to w przypadku braku porozumienia klubowi przysługuje prawo do podjęcia jednostronnej decyzji o obniżce na podstawie prawa powszechnie obowiązującego. Na podstawie ustawy o sporcie to właśnie PZPN uprawniony jest do określania przepisów regulaminowych w piłce nożnej — mówi Jakub Laskowski , dyrektor ds. prawnych i administracji sportowej Legii Warszawa w artykule Plusu Biznesu.

- Dobrze byłoby, gdyby PZPN przejął przepisy w tym zakresie. Wszyscy mówią o obniżkach, a nikt nie patrzy na to, że w tej uchwale kluby zobowiązały się do dwóch rzeczy. Po pierwsze, będą respektować umowy, czyli nie zwolnią piłkarzy powołując się na nadzwyczajną zmianę okoliczności. Po drugie, mają zagwarantować bardzo wysokie w Polsce pensje minimalne, bo to jest co najmniej 10 000 złotych. Trzeba to traktować jako spory ukłon z ich strony. W skali całorocznej piłkarze dostaliby tak naprawdę 5/6 swoich pensji, więc ten procent obniżek jest niższy niż choćby proponowany w Premier League. O wyjątkowości sytuacji świadczy fakt, że FIFA wydała zalecenia, które są niezwykle odległe od tradycyjnego podejścia w kwestii kontraktowej. Jeśli kluby przedstawią jak wygląda sytuacja, a wiem, że tak się dzieje, to ewentualne spory będą rozstrzygane na ich korzyść. Mogłoby się przecież okazać, że straty będą znacznie wyższe niż klub zaoszczędzi dzięki 50-procentowej obniżce. Wtedy w ewentualnym sporze mogłoby zapaść orzeczenie o jeszcze gorszej dla zawodnika wysokości kontraktu. Zresztą oni o tym wiedzą i mam wrażenie, że z każdym dniem zaczynają dostrzegać plusy tej ekstraklasowej uchwały - mówi Marcin Stefański dyrektor departamentu logistyki Ekstraklasy SA na łamach Weszło.

O opcji odmowy zapłaty całego wynagrodzenia za okres gdy prowadzenie działalności sportowej jest zabronione pisze także Puls Biznesu, powołując się na argumentację Jakuba Laskowskiego z Legii. Niewykluczone, że w Legii dojdzie do rozmów indywidualnych z każdym piłkarzem.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (70)

+dodaj komentarz
Ja1916 - 20.04.2020 / 09:30, *.centertel.pl

Piłkarze Juwe zgodzili się na brak pensji przez 4 miesiące. Bayern, Barca, Real duże cięcia pensji. Tymczasem gwiazdy Legii Warszawa mają tak ogromne zobowiązania że ni ch..a.
Moim zdaniem to już jest w wstyd na cały świat i brak jakiegokolwiek szacunku do klubu i kibiców.
Siedzą i pierdzą w kanapy śmiejąc się że wszystkich.
A kibice za kilka tygodni wrócą na stadion i będą 90 minut śpiewać: "Nie poddawaj się...", udając że to nie piłkarze pluli na klub tylko to deszcz padał.

odpowiedz
Czwarty Pasek Na Dresie - 20.04.2020 / 09:17, *.play-internet.pl

Za miesiac wroci liga a dwa miesiace gdzie powinni miec obnizona pensje MINA, i gwiazdeczki przeczolgaja sie bez strat na koncie. Co za zarozumialcy.

odpowiedz
Dziwne - 18.04.2020 / 12:01, *.com.pl

Zarabiam ok 3500 tysiąca plus premia do 1000 robię normalnie żeby pracodawcy ulżyć rezygnujemy z premi bo wiem że jak to minie będę miał pracę i szef wyrówna nam jak przyjdą lepsze czasy chodź w firmie nie najgorzej dziwią mnie piłkarze tyle zarabiają mogli by śe pozwolić na obniżenie pensji z głodu nie umrę

odpowiedz
Farme(L) - 18.04.2020 / 11:16, *.virginm.net

@FOREVER LEGIA:W necie każdy kozak, a w życiu już niekoniecznie. Fakt, nie miejsce na tego typu dysputy. Za zarządem i tak większość nigdy nie przepadała i to się raczej nie zmieni niezależnie od tego kto by to był. Najważniejsze byśmy byli wszyscy zdrowi i jak najszybciej niech to cholerstwo się skończy. Oby do rychłego zobaczenia na Ł3. Pozdro!

odpowiedz
varsovian - 17.04.2020 / 11:44, *.orange.pl

Nie interesuje mnie to czy będzie obniżka o 5% czy 25%.
Zwolniono czterdzieści osób i pikarzykom lata to koło ch. To jest dramat.

odpowiedz
łysunia - 17.04.2020 / 10:45, *.217.92

dla dla przykładu z naszego "ulubionego" klubu :)
https://www.lechpoznan.pl/aktualnosci,2,solidarna-obnizka-wynagrodzen-w-lechu-poznan,35389.html

odpowiedz
Elquatro - 16.04.2020 / 17:16, *.chello.pl

Kosa jaki zadowolony za prezesową

odpowiedz
:) - 16.04.2020 / 17:15, *.chello.pl

ale mała ta żona szopena hehe

odpowiedz
A oni mają nas gdzieś - 16.04.2020 / 11:23, *.209.144

skończy się wirus wszyscy wrócą i znowu będziecie ich uwielbiać i śpiewać nie poddawaj się

odpowiedz
Obiektywnie - 16.04.2020 / 08:19, *.orange.pl

Czemu my nigdy nie rozliczamy z trybun piłkarzy, tak jak oni chcą rozliczać się z klubem? Ile razy jeden z drugim potykał się o własne nogi a trybuny dalej jechały "nie poddawaj się" albo "jesteśmy z wami"? Ile razy klub płacił im 100% pomimo, że dawali z siebie 10? Można gadać o prezesie, o zarządzie i tak dalej, ale ostatecznie to wielu z nich którzy chcą teraz 100% przyczyniło się do blamaży z takimi potęgami jak Spartak Trnava.

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 16.04.2020 / 02:42, *.play-internet.pl

Oj ludki,ludki.Czytam te wasze wpisy i nie wierzę.Na serio myśleliście,że piłkarze zgodzą się na obniżkę (choćby czasową) pensji?.Po pierwsze,to nikt nie lubi,jak mu się odbiera pieniądze,które mu się należą.Po drugie,to Wy,o ile już pracujecie,bo poziom komentarzy pozwala mi sądzić,że jesteście na e-learningu,też byście się nie chcieli,mimo kryzysu,żeby Wam zabrali np 10% wynagrodzenia.I nie ma znaczenia,że "Ty" zarabiasz 3.500 zł,a piłkarze 20.000 zł.Po trzecie,żaden,ale to żaden pseudolegionista,nie jest niczym,poza kontraktem związany z Legią.Poniekąd sami do tego dopuściliśmy,pozwalając Mioduskiemu,(chociaż wszystko co złe,zaczęło się od iti),na przekształcenie klubu w korporację,gdzie jedynym kryterium zatrudnienia nowego zawodnika w Legii jest "zakładany zysk" z jego sprzedaży,a jedynym celem klubu jest dodatni bilans na zakończenie okresu rozliczeniowego.Ale jest szansa,że wszystko się zmieni,a to dzięki......pandemii.Korporacje na całym świecie dostają ostro po dupie i myślę,że to jest ten czas,że pewne podejścia do prowadzenia interesów zostaną mocno zweryfikowane i część "biznesmenów" będzie zmuszonych do zrobienia 1,a może i 2 kroków w tył.A im mniej korporacji w klubie,ale i w życiu codziennym,tym więcej miejsca na prawdziwą zabawę na trybunach i poza nimi,bo do tej pory wszystko jest "zgodne z wytycznymi".Na sygnał klaszczemy,na sygnał podnosimy szaliki,na sygnał "spontanicznie" gwiżdżemy.No ale jak niektórzy z NaS czerpią z korporacyjnego drzewa obfitości,to nie ma co się dziwić,że doping stał się tak monotonny,jak przysłowiowe flaki z olejem.Czas zmian nadchodzi.Z fartem.

odpowiedz
Bbk - 16.04.2020 / 01:58, *.amazonaws.com

Jesli klub zgodzil sie na takie kontrakty niech placa i tyle mogli myslec przed podpisywaniem a nie 80% budzetu to pensje pierwszego zeslolu sami sobie winni jak ich niestac to oglosic bankructwo i po temacie Przeciez Legia to My
Mam nadzieje ze ich ta sytuacja nauczy a pilkarzyki wy sie nie dajcie naleza wam sie te pieniadze jesli sa w kontrakcie i nie schodzic ani centa

odpowiedz
vuko WON!! - 15.04.2020 / 19:53, *.t-mobile.pl

Co z trenerzyną ?

odpowiedz
co to ku...?? - 15.04.2020 / 19:43, *.vectranet.pl

Ludzie pracują za połowę pensji , albo wcale nie zarabiają, a ta zbieranina partaczy z 50 ligi Europejskiej siedzi na dupach nic nie robi i jeszcze 20tysi za mało??????????????????????????????????????
O co tu k... chodzi - zapytam grzecznie

odpowiedz
hmm - 15.04.2020 / 19:41, *.vectranet.pl

ch ... wam w d... kopacze.
40 osób zwolniono przez was z klubu, tego się już nie da zapomnieć.

odpowiedz
peŁKSa - 15.04.2020 / 16:45, *.play-internet.pl

To jawnie pokazuje jak piłkarze są serduchem z klubem ....
Zresztą co oczekiwać od najemnika !!! Kasa musi się zgadzać

odpowiedz
marcelinho - 15.04.2020 / 14:46, *.chello.pl

Grają na zwłokę a zaraz do treningów wrócą i cyk nie ma tematu ...

odpowiedz
Remino - 15.04.2020 / 13:44, *.t-mobile.pl

jeśli dobrze liczę, więcej niż 5 / jak na pogrzebie/ Będzie mandat.

odpowiedz
axa121 - 15.04.2020 / 12:54, *.tpnet.pl

Hej voytek! Jak tam Antonov specjalisto hahahha

odpowiedz
Wawrzyn - 15.04.2020 / 11:56, *.vectranet.pl

Pilkarzyki przeplaceni. Tylko ktos im te kontrakty dal. Ten ktos jest jeszcze gorszy. Bo glupi to oni nie sa. Wiedza ze za nasze pieniadze i dzieki naszemu dopingowi zyja jak krolowie. Pilkarzyki wiedza, ze nigdzie tyle nie dostana, a prezesiki podpisujac takie kontrakty tez musza dzialke z tego miec. Inaczej nie da sie tego wytlumaczyc, bo w glupote nie wierze.

Niech placa ale za poziom, za zaangazowanie. Najlepiej Polakom i wychwankom albo chociaz mlodym. Akademia juz dawno powinna byc, ale po co jak wtedy nie mozna by bokami mega kasy puszczac.

odpowiedz
Władeczek - 15.04.2020 / 11:50, *.netfala.pl

Troche to wkurzające faken. Zarabiają takie kokosy, teraz nic nie robią i nie chcą obniżki. Taki Jędza za frajer dostaje 200 tys. zł, za to, że siedzi w domu i gra w Fife. Dla kontrataku dajmy przykład mnie. Wysoki specjalista w ambitnym biurze zajmujący się skomplikowanymi sprawami obsługi klientów w naprawdę skomplikowanych przypadkach. Doradztwo o szerokim zakresie tematyki rolniczej. No i co??? Dwa piećset na ręke i jeszcze mówią o obniżaniu. Krew zalewa jak się słyszy takie farmazony z zarobkami piłkarzy faken jego mać. Do tego wożą się porszakami albo innymi mercami. Ja też bym tak chciał faken. Maciora wieczorem jedynie zostaje, dobrze że choć zmrożona.

odpowiedz
Bialy kiel - 15.04.2020 / 11:34, *.tpnet.pl

do piłkarzy. Przecież tu chodzi o sprawy naszej Legii. Myśl o Jej zdrowiu, a nie kieruj się swą nienawiścią.

odpowiedz
do piłkarzy - 15.04.2020 / 11:26, *.209.144

walczyć, walczyć walczyć niech pudel to odczuje

odpowiedz