fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Szczegóły możliwego powrotu na boiska pod koniec maja

Wiśnia, źródło: Przegląd Sportowy - Wiadomość archiwalna

Z inicjatywy Ekstraklasy, jej klubów i przy wsparciu PZPN powstała grupa robocza, w skład której wchodzą przedstawiciele drużyn, a także grupa lekarzy. Znajdują się w niej również m.in. Tomasz Zahorski oraz dr Piotr Żmijewski z Legii. Pracuje ona nad zaleceniami, które mają pozwolić na bezpieczne i szybkie wznowienie rozgrywek - informuje "Przegląd Sportowy".

W ostatnich dniach grupa pracowała nad szczegółowymi wytycznymi, które pozwoliłyby wrócić piłkarzom na boiska pod koniec maja. Poniżej przedstawiamy skrót wypracowanych propozycji, o których opowiedział Krzysztof Pawlaczyk, szef sztabu medycznego Lecha Poznań.

Mają zostać stworzone maksymalnie 50-osobowe grupy dla każdego klubu. W ich skład wejdą m.in. piłkarze, trenerzy i fizjoterapeuci. Każdy z nich będzie musiał codziennie wypełniać formularz, który zawiera m.in. zestaw pomiarów medycznych. W przypadku wystąpienia chociażby jednego symptomu zakażenia koronawirusem będzie musiał niezwłocznie zgłosić taki przypadek. Wszystkie takie grupy będą musiały od najbliższego poniedziałku poddać się izolacji sportowej na dwa tygodnie.

Podczas tej izolacji, każdy członek grupy będzie musiał stosować się do wytycznych i ograniczyć kontakty społeczne. Piłkarze natomiast w tym czasie będą trenować indywidualnie.

W związku ze zniesieniem części obostrzeń, podczas tej izolacji sportowej piłkarze prawdopodobnie wrócą do zajęć na boiskach treningowych, które będą odizolowane i nie będą
miały do nich wstępu osoby postronne. Niewykluczone jednak, że obowiązkowe będzie nałożenie maseczek, co jest jedną z reguł narzuconych przez ministerstwo zdrowia.

fot. Maciej Frydrych / Legionisci.comfot. Maciej Frydrych / Legionisci.com

Na koniec dwutygodniowej izolacji każdy z członków grupy zostanie poddany testowi na obecność koronawirusa. Na tę chwilę jest to termin 4 maja. PZPN zadeklarował, że będzie partycypował w kosztach tego przedsięwzięcia jako elementu tarczy ratującej krajową piłkę.

Jeżeli wynik jakiejś z osób będzie budził podejrzenia, to wówczas zostanie ona zakwalifikowana do bardziej szczegółowego testu genetycznego.

Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem i nikt nie będzie wykazywał oznak choroby, możliwe jest trenowanie w małych grupach w pierwszym tygodniu po zakończeniu izolacji sportowej. Po tym terminie, czyli w okolicach 10 maja, rozważany były powrót do normalnych zajęć treningowych. Cały czas zachowane zostałyby jednak zasady izolacji społecznej, a także wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Jeżeli wszystkie założenia się spełnią, a sytuacja w kraju nie ulegnie znaczącemu pogorszeniu, to jest możliwy powrót do gry pod koniec maja. Wcześniej planowane jest jednak przeprowadzenie drugiego testu wśród członków grup na obecność koronawirusa. Wówczas poddani testom zostaliby dodatkowo ludzie związani z obsługą meczów, a także sędziowie czy ekipy telewizyjne.

Zakłada się, że wszystkie osoby, które będą miał bezpośredni udział w meczu i będą znajdować się w pobliżu boiska również powinny stale raportować swój stan zdrowia.

Wśród przygotowanych procedur wyróżnia się również m.in. odkażanie szatni i pranie odzieży zawodników w odpowiednich warunkach i temperaturze. Piłkarze i członkowie sztabu szkoleniowego nie będą mogli kontaktować się z innymi osobami w klubie, a także dziennikarzami. Wszelkie wywiady będą mogły być przeprowadzane wyłącznie w formie zdalnej.

Podczas podróży zespołu na mecz wyjazdowy również powinny być przestrzegane wszelkie zasady bezpieczeństwa. Autokary powinny być dezynfekowane, a kierowcy pracować w maseczkach i jednorazowych rękawiczkach.

Jeżeli podczas izolacji sportowej u którejkolwiek z osób zostałoby wykryte zakażenie koronawirusem, to wówczas względem tej osoby podejmowana jest standardowa procedura. Odpowiednie instytucje rozpoczęłyby dochodzenie, aby dotrzeć do wszystkich osób, które miały kontakt z zarażoną osobą. Wprowadzone procedury pozwoliłyby zawęzić jednak to grono do jak najmniejszej liczby osób.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.