Stal wykorzystała na Łazienkowskiej trzy rzuty karne - fot. Woytek / Legionisci.com

Legia Waszawa 2-3 Stal Mielec

Karna przegrana

Legia Warszawa przegrała na własnym stadionie ze Stalą Mielec 2-3, tracąc wszystkie trzy gole po rzutach karnych. Dwa z nich sprokurował Artur Jędrzejczyk, a jednego Mateusz Wieteska. Tego dnia środkowi obrońcy zagrali jedne ze swoich najgorszych meczów w barwach "Wojskowych". Zakończenie roku w wykonaniu mistrzów Polski wypadło więc wyjątkowo blado.

Mecz świetnie zaczął się dla Stali Mielec, która szybko objęła prowadzenie. Fatalny błąd we własnym polu karnym popełnił Artur Jędrzejczyk, który sfaulował wyskakującego do piłki Łukasza Zjawińskiego. Arbiter bez wahania wskazał na jedenasty metr. Do piłki podszedł za moment Maciej Domański i pewnym uderzeniem pokonał zmylonego bramkarza gospodarzy. Szybki gol nie ostudził ani trochę zapałów ekipy beniaminka. Wkrótce strzałów z dystansu spróbowali kolejno Krystian Getinger i Robert Dadok, ale dwukrotnie na posterunku był Artur Boruc. W tym czasie legioniści zdołali odpowiedzieć jedynie główką Tomasa Pekharta po rzucie rożnym, lecz pewnie interweniował wówczas Michał Gliwa.

Nieco ponad kwadrans po pierwszym gwizdku sędziego nadeszło wreszcie wyrównanie. Podanie na prawym skrzydle dostał Josip Juranović, który dokładnie dośrodkował do niepokrytego Bartosza Slisza. Pomocnik Legii mocnym "szczupakiem" wpakował piłkę do siatki, chociaż wydawało się, że bramkarz Stali był o krok od skutecznej obrony. W 20. minucie zobaczyliśmy szybką odpowiedź przeciwników, którzy tego dnia nie przyjechali na Łazienkowską tylko i wyłącznie się bronić. Ponownie błąd w rozegraniu popełnił Jędrzejczyk, piłka trafiła do Zjawińskiego, a ten chciał mocnym strzałem pokonać Boruca. Ten jednak nie dał się zaskoczyć. Stal została jednak dosyć szybko postawiona do pionu. Mistrzowie Polski zaczęli grać coraz lepiej w ofensywie, a przestraszona obrona beniaminka gubiła się coraz częściej. W 25. minucie swój zespół na prowadzenie wyprowadził Pekhart. Czeski napastnik przytomnie odnalazł się w szesnastce po kolejnym rzucie rożnym i piętą pokonał Gliwę.

Przewaga gospodarzy rosła z minuty na minutę. Kwestią czasu wydawały się kolejne dobre bramkowe sytuacje. Na przekór jednak tym słowom, nadeszła 42. minuta, w której Stal dostała drugi tego wieczoru rzut karny. Tym razem w polu karnym przewinił Mateusz Wieteska, a sędzia do podjęcia decyzji potrzebował wideoweryfikacji VAR. Po analizie wskazał na punkt oddalony o jedenaście metrów od bramki, a do piłki ponownie podszedł Domański. Pomocnik po raz drugi pewnie pokonał Boruca i doprowadził do remisu.

Przez pierwsze kilkanaście minut drugiej połowy obraz gry dosyć znacząco się zmienił. Legia momentami zamykała rywala na ich połowie, ale nie miała problemy z przedarciem się przez szczelną obronę. Początkowo brakowało groźnych akcji i strzałów. W 60. minucie prawdziwa konsternacja na Łazienkowskiej, gdyż sędzia przyznał gościom trzeci tego dnia rzut karny! Ponownie katastrofalnie we własnym polu karnym zachował się Jędrzejczyk, chociaż powtórki pokazały, że ciągnął się za koszulki razem ze Zjawińskim. Tym razem pod nieobecność już Domańskiego do rzutu karnego podszedł Grzegorz Tomasiewicz i spokojnie pokonał Boruca.

Chwilę potem mieliśmy sporną sytuację pod drugą bramką. Piłka trafiła w rękę Marcina Flisa, jednak tym razem arbiter pozostał niewzruszony. Czas uciekał nieubłaganie, a Legia pomimo olbrzymiej dysproporcji w posiadaniu piłki dalej była jedną bramkę za Stalą. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie. Stal w dosyć kuriozalnych okolicznościach wywalczyła na Łazienkowskiej trzy punkty.

Stal Mielec
17' Slisz
25' Pekhart
Kamil Kościelny 14
46' Maciej Domański 7
89' Grzegorz Tomasiewicz 20
46' Robert Dadok 96
59' Andreja Prokić 9
74' Łukasz Zjawiński 99
Damian Primel 29
Łukasz Seweryn 3
59' Maciej Urbańczyk 8
46' Mateusz Mak 10
Przemysław Maj 16
46' Petteri Forsell 17
89' Mateusz Matras 21
Wojciech Lisowski 25
74' Damian Pawłowski 27
Trener: Czesław Michniewicz
Asystent trenera: Przemysław Małecki
Masażyści: Michał Trzaskoma, Przemysław Wielebski, Bartosz Kot
Trener: Leszek Ojrzyński
Asystent trenera: Daniel Wojtasz
Kierownik drużyny: Piotr Graniczka
Lekarz: Paweł Tyniec
Masażyści: Łukasz Cierpich, Damian Bąk