Koszykówka

Legia Warszawa 104-93 Polpharma Starogard Gdański

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W meczu 24. kolejki Energa Basket Ligi rozegranym na Bemowie Legia Warszawa wygrała 104-93 z Polpharmą Starogard Gdański. Jest to 17. zwycięstwo "Zielonych Kanonierów" w tym sezonie! Jednocześnie legioniści zapewnili sobie awans do fazy play-off, a teraz będą mogli skupić się na walce o miejsce w czołowej czwórce ligi, co da Legii przewagę parkietu przynajmniej w I rundzie play-off.

Fotoreportaż z meczu - 40 zdjęć Hugollka

Fotoreportaż z meczu - 70 zdjęć Michała Wyszyńskiego

Polpharma do meczu z Legią przystąpiła bez swojego podkoszowego, Petera Olisemeki (kontuzjowany, nie brał udział nawet w rozgrzewce, cały mecz przesiedział na ławce). To z pewnością sprzyjało dominacji legionistów na tablicach i trzeba przyznać, że przewaga była olbrzymia - nasi zawodnicy zebrali aż 16 piłek na atakowanej tablicy.

Goście zaczęli zaskakująco, bo bardzo szybko objęli prowadzenie 8:0. Legioniści często popełniali straty, nie potrafili odnaleźć się po obu stronach boiska. Polpharma wykorzystywała sytuację i w połowie pierwszej kwarty wygrywała 14:4. Końcowe fragmenty tej części meczu należały do Legii, która zdobyła jedenaście punktów z rzędu i wyszła na minimalne prowadzenie. Celny rzut Lestera Medforda niemal z połowy boiska ustalił wynik kwarty na 20:20.

Gospodarze w końcu znaleźli odpowiedni rytm pozwalający im na ucieczkę rywalowi na kilka punktów. Po celnych rzutach za trzy punkty Lestera Medforda i Grzegorza Kulki było już 39:29 dla warszawian, którzy wydawali się w pełni opanować sytuację na boisku. Polpharma nie znajdowała odpowiedzi na skuteczną grę rywali, którzy raz za razem trafiali z dystansu. Szczelna obrona miejscowych pozwoliła „Kociewskim Diabłom" na zdobycie 41 punktów w pierwszej kwarcie meczu. Na półmetku spotkania stołeczny zespół prowadził 52:41.

Tuż po powrocie z szatni wiatr w żagle złapali przyjezdni. Dzięki dwóm trafieniom z dystansu zmniejszyli straty, ale warszawianie natychmiast ostudzili entuzjazm przeciwnika. Efektownie kontrę zakończył Jakub Karolak, a pod koszem odnajdował się Grzegorz Kulka. Po pięciu minutach gry w drugiej połowie Legia prowadziła 64:47. W ostatnich sekundach kwarty ponownie gospodarze popisali się trafieniem niemal z połowy boiska – ponownie z koła środkowego trafił Medford, a Zieloni Kanonierzy wygrywali 78:61.

Polpharma nie składała broni - trafiali Trevon Allen, Jacek Jarecki i Joe Furstinger, ale jak się okazało był to tylko chwilowy zryw podopiecznych trenera Roberta Skibniewskiego. Zieloni Kanonierzy po kilku chwilach powrócili do dawnej przewagi, ale ponownie rywale dali o sobie znać i zmniejszyli straty do dziewięciu punktów. Legia nie pozwoliła rywalom na więcej i wygrała ostatecznie 104:93. 104 zdobyte punkty w spotkaniu, to najlepszy wynik naszej drużyny w obecnym sezonie, o dwa punkty lepszy od zdobyczy punktowej w Toruniu pod koniec grudnia.

Kolejne spotkanie koszykarze rozegrają w przyszłą niedzielę, 7 lutego o 17:35 w Ostrowie Wielkopolskim z miejscową Stalą. Za dwa tygodnie nasz zespół czeka turniej finałowy Pucharu Polski w Lublinie, gdzie rywalizację rozpoczniemy od spotkania z Treflem w 1/4 finału.

Kwarty: 20-20, 32-21, 26-20, 26-32