Czyte(L)nia

Biblioteka legionisty: Skarby Miasta - Warszawa 2017/18

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Blisko cztery lata temu ukazała się pierwsza książka z serii "Skarby Miasta", poświęcona Warszawie i klubom ze stolicy. Przedstawionych zostało kilkadziesiąt klubów - od grającej w ekstraklasie Legii po zespoły z najniższych klas rozgrywkowych. Co znajdziemy w środku? W porządku alfabetycznym wszystkie w tamtym okresie kluby piłkarskie zarejestrowane w Warszawie, a przy okazji każdego z nich znajdujemy podstawowe informacje, takie jak data powstania, barwy klubowe, adres klubu i stadionu, nazwisko prezesa i aktualnego wówczas trenera, jak również dwustronicowe zdjęcie kadry klubowej (z podstawowymi informacjami nt. każdego gracza).

Ponadto, przy przedstawianiu każdego z klubów, znajdziemy krótki opis jego historii i obecnej działalności. W ten sposób poznajemy takie kluby jak Olimpia, Okęcie, Przyszłość, RKS Ursus, Drukarz, GKP Targówek, ale i działające znacznie krócej - Grom Warszawa, Inter Warszawa, Escola Varsovia, UKS Siekierki, SF Wilanów, Coco Jumbo, KS Wesoła, czy Victoria Zerzeń.

Cała publikacja liczy przeszło 250 kolorowych stron i została wydrukowana na naprawdę dobrej jakości papierze. Fotografie zespołów są bardzo dobrej jakości, nieco gorszej te przedstawiające klubowe budynki - często zapożyczane ze stron klubowych.

W części poświęconej Legii znajdujemy - zamiast przedstawionej pokrótce historii (jak w przypadku większości innych klubów) - trzystronicowy wywiad z Antonim Trzaskowskim. Co więcej? Oficjalna fotografia drużyny, która w 2017 roku zdobyła mistrzostwo Polski oraz zdjęcie kadry Legii II. Ponadto przedstawiona została z danymi personalnymi kadra pierwszego i drugiego zespołu Legii, z którego do dzisiaj w Legii pozostało niewielu graczy, nie licząc Cezarego Miszty i Mateusza Kochalskiego.

Na kartach książki nie mogło zabraknąć założonego w 2001 roku Legionu Warszawa. Drużyna powstała z inicjatywy Tygodnika "Nasza Legia", który swego czasu organizował "Ligę Fanów", a jej reprezentacja zgłoszona została do rozgrywek ligowych. Legion gra po dziś dzień, choć jego związki z Legią są już tylko wspomnieniem, nie licząc oczywiście charakterystycznej eLki w kółeczku na klubowych koszulkach. "Legion powstał z inicjatywy kibiców Legii. Medialnie długo wspierał go tygodnik Nasza Legia. Mogłoby się wydawać, że takie powiązania z największym klubem stolicy zaprocentują. Niestety, Legion miał pecha. Założono go niemal w tym samym czasie, kiedy fani weszli w konflikt z właścicielami klubu, firmą ITI. (...) - Do 2013 roku, w dość ograniczonym stopniu, ale współpracowaliśmy. W głównej mierze polegało to na tym, że mogliśmy uczestniczyć w meczach Legii rozgrywanych przy Łazienkowskiej. (...) Liczyłem przede wszystkim na to, że nasi najzdolniejsi wychowankowie zostaną włączeni do systemu szkolenia Legii. Tak się jednak nie stało. W 2013 roku straciliśmy dostęp do boisk na Polfie, co przekreśliło sens dalszej współpracy z Legią - wyjaśnia okoliczności rozwodu Jarosław Pulkowski, prezes klubu" - czytamy w Skarbach Miasta.

Do książki dołączona została mapa stadionów w Warszawie oraz gra planszowa. W kolejnych latach autorzy przygotowali kolejne tomy "Skarbów Miasta" - Saga Śląska I, Wrocław, Łódź, Trójmiasto i Poznań.

Tytuł: Skarby Miasta - Warszawa 2017/18
Autor: Łukasz Cielemęcki, Adam Drygalski, zdjęcia Piotr Kucza
Wydawnictwo: Skarby Miasta
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 256
Cena okładkowa: 38 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

+dodaj komentarz
Historyk - 30.06.2021 / 08:43, *.krakow.pl

Trzeba pamiętać, że Polonia to całkowicie Polski klub i zasłużony więc nie rozumiem sapania wielki patriotów na ten klub.

odpowiedz
Nehoda - 28.06.2021 / 15:05, *.chello.pl

a nie wiecie dlaczego Legion Warszawa tak kiepsko stoi
niedawno jeszcze grali w Lidze Okręgowej a teraz tylko Klasa B
(i też ledwo przędą)

odpowiedz
Segers - 28.06.2021 / 15:03, *.chello.pl

to jak Grom Warszawa (rodowity warszawski klub) - całe życie byli Grom Lipowo a teraz są z Warszawy

odpowiedz
Horton - 28.06.2021 / 13:24, *.chello.pl

Polonia Warszawa to pierwszy wice-mistrz Polski z 1921
jakby ktoś nie wiedział - i pierwszy mistrz Polski po Wojnie (1946)
ma dłuższą historię niż większość tych nowoczesnych klubów
działających w Warszawie

odpowiedz
Ftanco - 28.06.2021 / 12:08, *.plus.pl

Cos chyba się w tytule pomylili bo tytuł "skarby miasta" a na okladce też herb Polonii...

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.