REKLAMA

Czyte(L)nia

Biblioteka legionisty: Baśka

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Książkowy debiut Wojtka Friedmanna, a jednocześnie premierowe wydanie zarządzanego przez "Sokoła" wydawnictwa Wydałem miał miejsce w roku 2020. Niewielkich, wręcz kieszonkowych rozmiarów książka zatytułowana "Baśka" to niesamowicie fajna lektura opowiadająca o grupie znajomych z warszawskiej Ochoty.

Książka napisana jest bardzo ciekawym, niezwykle prostym językiem, z dużą zawartością warszawskiej gwary. Opowiada losy grupy znajomych z okolicy ulicy Opaczewskiej na Ochocie, którzy mają wiele przemyśleń dotyczących otaczającego świata, w wakacje dorabiają na "Różycu". Czas wolny spędzają tak, jak robili to warszawiacy jeszcze w latach 80. i 90. Zupełnie inaczej niż współczesne społeczeństwo, uzależnione od telefonów i Internetu.

Chłopaki z Ochoty - choć oczywiście w towarzystwie są i dziewczyny (poznajemy między innymi historie pierwszych miłości w warszawskich akademikach - szczególnie fizycznej), jak i kobiety, w tym tytułowa Baśka - oczywiście lubią połobuzować. Nic więc dziwnego, że regularnie uczęszczają na mecze przy Łazienkowskiej, a bardziej doświadczeni (można rzec - kumaci) również wspierają Legię na wyjazdowym szlaku.

Oczywiście legijne akcenty w książce są marginalne i stanowią tylko tło do całej historii "Rivanola" i spółki. "Po każdej takiej eskapadzie, bez względu na stan, Zdrowego zostawialiśmy pod drzwiami i zawiadamialiśmy jego siostrę Legią, że przesyłka dostarczona. Siostra nienawidziła nas z całej kosmicznej siły, jaką zna fizyka, dlatego po ostatniej nucie wydawanej przez stary dzwonek trzeba było się zrywać, ile sił w nogach" - czytamy w jednej z opowieści.

Chłopaki opowiadają również, jak wchodzili na stadion przy Ł3. Zapewne w ten sam sposób, wielu z Was miało okazję swego czasu dotrzeć na Żyletę. "Kible na żylecie były od strony kortów. A korty od Czerniakowskiej. Tamtędy też się wchodziło na stadion. Tfu! Nie od kortów, tylko od basenów. Na początku płot. Siatka. Nóżka na badyle. Cegła i daszek sracza. Tam moment na płask, a jak przeszła milicja, skakało się na dół i wbiegało od razu w tłum" - czytamy w innym miejscu.

Wplecione są również historie kupowania lodów na naszym stadionie, ale i inne opowiastki, jak ta, że warszawskie dzieciaki zimą dostawały rękawiczki zrobione na drutach przez swoje babcie. "Tamtego roku w nadmiarze były tylko biały i niebieski. Nie do przyjęcia dla chłopaka z Warszawy. Wolałem, żeby mi palec odpadł" - opowiada jeden z bohaterów. W innym miejscu znajdujemy porównanie do sytuacji, w jakiej znalazłby się przebudzony kibic z szalikiem Legii na stadionie Widzewa. Bez wątpienia Wojtek Friedmann musi dobrze znać klimat trybun, kilkakrotnie wplatając w tę krótką mimo wszystko opowieść tyle legijnych wątków.

Książkę czyta się świetnie. Niestety, w mig. Gwarantuję, że nie spędzicie nad nią więcej niż jeden wieczór, ale zapewniam również, że nie pożałujecie czasu na jej lekturę.

Tytuł: Baśka
Autor: Wojtek Friedmann
Wydawnictwo: Wydałem
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 112
Cena: 35 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (10)

+dodaj komentarz
alach jebbar - 11.02.2021 / 11:10, *.net.pl

a do żyda na lotki chodzili ?:)

odpowiedz
Ja sam - 10.02.2021 / 18:10, *.centertel.pl

Doskonała. Warszawa mojego dzieciństwa.

odpowiedz
olew - 10.02.2021 / 16:22, *.vectranet.pl

dobra książka, melancholijna ale i brawurowa i bardzo bardzo warszawska, skoro pisze warszawiak to i o Legii być musi , bo to jedność ; Legia Warszawa ! polecam

odpowiedz
Kozioł - 10.02.2021 / 16:15, *.t-mobile.pl

Serdecznie polecam!!!

odpowiedz
RobL - 10.02.2021 / 11:37, *.centertel.pl

Wow Praga też tak kminila!

odpowiedz
Siwy - 10.02.2021 / 11:33, *.203.142

Przeczytałem. Nie pamiętam żebym ostatnio tak zachwycał się jakąkolwiek inną książką... Fenomenalna...

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.