fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Analiza

Droga Legii do fazy grupowej europejskich pucharów

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

"Wojskowi" są na dobrej drodze, by obronić tytuł mistrzowski. Czy po 4 latach wpadek uda się awansować do fazy grupowej europejskich pucharów? W tym roku sytuacja będzie różniła się od poprzednich lat tym, że UEFA utworzyła trzecie rozgrywki o nazwie Liga Konferencji Europy (UEFA Europa Conference League). Przeanalizowaliśmy, co może czekać drużynę ze stolicy w nadchodzących miesiącach, zakładając wariant optymistyczny, czyli zdobycie mistrzostwa, oraz wariant pesymistyczny - brak tytułu.

Plan maksimum, plan minimum

Jeżeli zespół Czesława Michniewicza zostanie mistrzem Polski, to planem maksimum jest awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów, a planem minimum - do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy (LKE). Aby mieć pewność gry w fazie grupowej tych drugich rozgrywek, wystarczy wygrać mecze w 1. i 2. rundzie Ligi Mistrzów (LM). Należy jednak pamiętać, że rok temu "Wojskowi" nie poradzili sobie właśnie w 2. rundzie el. LM z Omonią Nikozja (0-2 po dogrywce)...

Podobnie jak w ubiegłym roku, Legia może liczyć na rozstawienie w 1. i najprawdopodobniej w 2. rundzie eliminacyjnej LM (Q1 i Q2). Jest szansa, że w 3. rundzie (Q3) legioniści także będą nierozstawieni, chyba że aż cztery wyżej rozstawione drużyny odpadną w 2. rundzie, co jest jednak mało prawdopodobne. Legia powinna być natomiast rozstawiona na każdym etapie eliminacji Ligi Konferencji Europy oraz najprawdopodobniej do 4. rundy el. Ligi Europy (Q4) włącznie.

Możliwy jest też mniej korzystny wariant, czyli brak rozstawienia w 2. rundzie el. LM. "Wojskowi" przystępują ze współczynnikiem 16.500 i o rozstawieniu może zadecydować to, kto zostanie mistrzem w Azerbejdżanie i Izraelu. W Azerbejdżan szanse mają Qarabag FK (21.000) i Neftci Baku (5.000), a w Izraelu: Maccabi Hajfa (4.875) i Maccabi Tel Awiw (20.500). Jeżeli tytuły zdobędą pogrubione drużyny, to mogą wypchnąć Legię z rozstawienia w 2. rundzie el. LM.

Legia jako mistrz Polski może rywalizować w następujących ścieżkach i rundach:
- w Lidze Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej (Q1 - Q4)
- w Lidze Europy w ścieżce mistrzowskiej Q3, bez ścieżki mistrzowskiej w Q4
- w Lidze Konferencji Europy w ścieżce mistrzowskiej (Q2 - Q4)

Jak awansować jako mistrz?

Awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów (LM):
1) Q1 LM (wygrana) Q2 LM (wygrana) Q3 LM (wygrana) Q4 LM (wygrana)

Aby awansować do elitarnych rozgrywek, mistrz Polski musi pomyślnie przebrnąć przez cztery rundy eliminacyjne ścieżki mistrzowskiej - to jedyny sposób. Pierwszą przeszkodą (Q1) na drodze Ligi Mistrzów może być np. mistrz Gibraltaru, Malty, Walii, Irlandii, Białorusi, Luksemburga, Finlandii czy Łotwy. Grupa rywali w drugiej rundzie (Q2) obejmuje na ten moment takie drużyny, jak: Shkëndija Tetowo, Slovan Bratysława, Olimpija Ljubljana, Dinamo Tbilisi, Żalgiris Wilno, FK Sarajewo, Flora Tallinn, Buducnost Podgorica, Kajrat i Omonia (zmiany mogą nastąpić w zależności od tego, kto w danym kraju wywalczy tytuł mistrzowski). W 3. i 4. rundzie el. (Q3 i Q4) czekają drużyny ze zdecydowanie wyższej półki, takie jak: Dinamo Zagrzeb, Olympiakos Pireus, Slavia Praga, Young Boys Berno, Crvena zvezda, Rangers FC czy Salzburg.

Awans do fazy grupowej Ligi Europy (LE):
Możliwe są trzy drogi:
1) Q1 LM (wygrana) Q2 LM (wygrana) Q3 LM (wygrana) Q4 LM (przegrana)
2) Q1 LM (wygrana) Q2 LM (wygrana) Q3 LM (przegrana) Q4 LE (wygrana)
3) Q1 LM (wygrana) Q2 LM (przegrana) Q3 LE (wygrana) Q4 LE (wygrana)

Warto zauważyć, że odpadnięcie w 1. rundzie el. LM powoduje automatyczny spadek do 2. rundy el. LKE z pominięciem LE, do której eliminacje zaczynają się od 3 rundy. Jeżeli legioniści odpadną w 3. rundzie el. LM, to muszą wygrać mecz w 4. rundzie el. LE, w której powinni utrzymać rozstawienie.

Awans do Ligi Konferencji Europy (LKE)
Możliwe są cztery drogi:
1) Q1 LM (wygrana) Q2 LM (wygrana) Q3 LM (przegrana) Q4 LE (przegrana)
2) Q1 LM (wygrana) Q2 LM (przegrana) Q3 LE (wygrana) Q4 LE (przegrana)
3) Q1 LM (wygrana) Q2 LM (przegrana) Q3 LE (przegrana) Q4 LKE (wygrana)
4) Q1 LM (przegrana) Q2 LKE (wygrana) Q3 LE (wygrana) Q4 LE (wygrana)

Plan minimum to przejście dwóch pierwszych rywali w LM, bo to zagwarantuje udział co najmniej w fazie grupowej LKE. Schemat eliminacji przewiduje, że po ewentualnym odpadnięciu w 3. rundzie eliminacji LM zespół przechodzi do 4. rundy LE, a w przypadku kolejnego niepowodzenia z automatu trafia do fazy grupowej LKE. Najgorszym scenariuszem byłoby odpadnięcie w 1. rundzie el. LM, bo wówczas legioniści musieliby wyeliminować trzech kolejnych rywali w el. LKE (Q2-Q4).

Jak awansować do grupy z 2. lub 3. miejsca w Ekstraklasie lub jako zdobywca Pucharu Polski?

Awans do Ligi Konferencji Europy (LKE)
W ścieżce niemistrzowskiej możliwa jest jedna droga:
1) Q1 LKE (wygrana) Q2 LKE (wygrana) Q3 LKE (wygrana) Q4 LKE (wygrana)

Brak mistrzostwa wyklucza udział w Lidze Europy i dotyczy to wszystkich polskich drużyn. W rankingu klubowym krajowym Polska zajmuje 29. miejsce, a dopiero 15. lokata przewiduje jedno miejsce w eliminacjach LE (dla zdobywcy krajowego pucharu). Odrobienie strat w tym rankingu w najbliższych latach jest mało prawdopodobne.

Wicemistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski rozpoczną grę o Ligę Konferencji Europy od 2. rundy el. (Q2). Drużyna z 3. miejsca zagra od 1. rundy el. (Q1). Aby awansować do fazy grupowej, należy wyeliminować wszystkich przeciwników. To wykonalne zadanie, bo Legii nie powinno zabraknąć punktów w rankingu, by utrzymać rozstawienie aż do 4. rundy eliminacyjnej i uniknąć wylosowania takich zespołów, jak np. Liverpool, Villarreal, Basel, Lazio, Kopenhaga, CSKA Moskwa, Olympique Marsylia. Z powodu niskich współczynników, zdecydowanie trudniej będą miały inne polskie drużyny.

Terminarz eliminacji europejskich pucharów 2021/22:

15/16 czerwca - losowanie 1. i 2. rundy el. LM i LKE

6-8 lipca - 1. runda el. LM i LKE (pierwsze mecze)
13-15 lipca - 1. runda el. LM i LKE (rewanże)

19 lipca - losowanie 3. rundy el. LM, LE i LKE

20-22 lipca - 2. runda el. LM i LKE (pierwsze mecze)
27-29 lipca - 2. runda el. LM i LKE (rewanże)

2 sierpnia - losowanie 4. rundy el. LM, LE i LKE (play-off)

3-5 sierpnia - 3. runda el. LM, LE i LKE (pierwsze mecze)
10/12 sierpnia - 3. runda el. LM, LE i LKE (rewanże)

17-19 sierpnia - 4. runda el. LM, LE i LKE (pierwsze mecze)
24-26 sierpnia - 4. runda el. LM, LE i LKE (rewanże)

26 sierpnia - losowanie fazy grupowej LM
27 sierpnia - losowanie fazy grupowej LE i LKE

fot. Woytek / Legionisci.com
infografika: Woytek / Legionisci.com

Powyższa analiza opiera się na aktualnych sytuacjach w tabelach lig krajowych w Europie, w ostatecznym rozrachunku mogą wystąpić pojedyncze przesunięcia federacji w zależności od rozstrzygnięć w europejskich pucharach.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (57)

+dodaj komentarz
Kre - 29.03.2021 / 13:45, *.chello.pl

Bardzo jasno rozpisane podsumowanie, brawo

odpowiedz
Student_L - 29.03.2021 / 10:02, *.play-internet.pl

Dobra robota, świetna analiza!

odpowiedz
CHV - 29.03.2021 / 09:36, *.com.pl

Świetna Robota ten artykuł !

Brak awansu do tego "pucharu pocieszenia" co najmniej 2 zespołów powinien zakończyć się rozwiązaniem tej ligi.

odpowiedz
xD - 28.03.2021 / 19:41, *.chello.pl

przecież 2 rundy to na luzie, w pierwszej jakieś fc gówno z jakiegoś pacanowa, a w 2-4 trafi się choć jeden mecz z ogórem, którego stukniemy 4-0 w obu meczach i bajlando. Celem minimum jest faza grupowa LE

odpowiedz
tater - 28.03.2021 / 15:45, *.chello.pl

ja tam nic z tego nie rozumiem

odpowiedz
kot - 28.03.2021 / 14:22, *.chello.pl

fajne, dzięki

odpowiedz
Jean Pierre - 28.03.2021 / 12:51, *.icpnet.pl

Solidna analiza. Bravo redakcja !!!

odpowiedz
Lopez - 28.03.2021 / 12:29, *.tpnet.pl

Ktoś zmarnował trochę czasu pisząc ten artykuł bo i tak Miodek powie po sezonie " chłopaki i ty Jędza słuchajcie, odpadamy szybko z pucharów i skupiamy się na lidze", tak pewnie będzie bo przerabiamy to za rządów Miodka co roku...

odpowiedz
Gdzie jest - 28.03.2021 / 00:26, *.as9105.com

Licznik wstydu ja się pytam

odpowiedz
ja - 28.03.2021 / 00:18, *.chello.pl

To widzę, że po tym jak stworzono ligę dla badziewiaków europejskich (III liga) to zmieniły się nasze plany minimum i teraz chcemy wygrać 2 pierwsze mecze, w których to zresztą trafimy jakiś ogórków.

Najlepsze jest to, że inne zespoły z naszej ligi nie mają nawet szansy na II ligę, a pewnie nie awansują nawet do III ligi. To pokazuje poziom ekstraklapy, no ale 29 miejsce z niczego się nie bierze.

odpowiedz
Biała Łapa - 27.03.2021 / 23:42, *.chello.pl

Dołączam do tych Kolegów, którzy kibicowsko chwalą sobie analizę zaprezentowaną przez Kol. Woytka. Podejrzewam, że większość redakcyjna również się do jej przejrzystości przyczyniła. To z pewnością była mrówcza praca. Postuluję, aby w przyszłości, tego typu publikacje, byłe normą w legijnym kalendarzu.
Ps.: szanse na udział naszej drużyny w fazie gr. EP aktualnie oceniam na 50%. Zbawienne byłyby wzmocnienia (ew. wartościowi zmiennicy) poczynione po zakończeniu br. sezonu i to na każdej pozycji (vide: sromota Lecha).
Przejście dwóch pierwszych rund LM graniczy z cudem, ale nie jest nierealne.
Prawdopodobnie już od przyszłego sezonu dla polskich "pucharowiczów" najatrakcyjniejszym trofeum będzie się jawić PP !

odpowiedz
filand - 27.03.2021 / 22:28, *.t-mobile.pl

Cenna analiza. Pożyjemy i zobaczymy...

odpowiedz
Szuszko - 27.03.2021 / 21:52, *.chello.pl

Szkoda tym sobie głowę zawracać. Loczek nie jest zainteresowany pucharami tylko sprzedawaniem

odpowiedz
KN - 27.03.2021 / 16:27, *.inetia.pl

No to w tym roku musi być przynajmniej ta LKE...

odpowiedz
Lilo - 27.03.2021 / 15:51, *.psk-net.pl

Dajcie spokój... Jak odpadniemy w 1 rundzie preeliminacji LM, to nie przejdziemy trzech rywali w drodze do Ligi Europy dla ułomnych.

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 27.03.2021 / 14:47, *.petrotel.pl

Czyli nie pozostaje nic innego jak przez najbliższe kilka lat zdobywać MP. Inaczej tylko puchar pocieszenia.

odpowiedz
dino - 27.03.2021 / 13:54, *.plus.pl

Dzięki teraz rozumiem

odpowiedz
Pacz - 27.03.2021 / 13:30, *.t-mobile.pl

Jak awansować do Europejskich Pucharów: wygrana > wygrana > wygrana > wygrana
Jak odpaść z Europejskich Pucharów: przegrana > przegrana > przegrana > przegrana
Piłkarze muszą chcieć awansować do Europucharów, ale w większości przypadków im się po prostu nie chce. Nie chce im się latać po europejskich (i azjatyckich) miastach, nie chce im się wysilać ponad siły, bo przecież i tak dostaną kasę z kontraktu. Nie dostaną tylko premii za awans. W tych ludziach (w większości) nie ma sportowego ducha walki, jest tylko plan minimum - mistrzostwo śmiesznej ligi (nazwanej dumnie Ekstraklasą).

odpowiedz
dezet - 27.03.2021 / 11:57, *.chello.pl

kawał dobrej roboty!

odpowiedz
(Levinho) onet. plp - 27.03.2021 / 11:42, *.orange.pl

Dzięki za ten merytoryczny i przejrzysty tekst.

odpowiedz
olew - 27.03.2021 / 10:40, *.vectranet.pl

z jednej strony dzięki dla autora za raport z regulaminu, z drugiej strony irytacja... my powinniśmy pisać tylko o Lidze Mistrzów i co by ... żeby się udało, bo my nawet jak słabujemy, powinniśmy być aroganccy ! LEGIA MISTRZ !

odpowiedz
urs - 27.03.2021 / 10:30, *.chello.pl

proste , zamykamy awans druzyn z krajow ktore notorycznie odpadaj w 1.2 rundzie eliminacji czy to LM LE nie zbieraja punktow

odpowiedz
Mac - 27.03.2021 / 10:09, *.play-internet.pl

Dobra robota, Woytek :)

odpowiedz
Do redakcji - 27.03.2021 / 09:46, *.play-internet.pl

Możecie jeszcze dodać jak przedstawiają się premie za awans do poszczególnych rozgrywek?

odpowiedz
KAMI(L) - 27.03.2021 / 09:39, *.chello.pl

Dobra analiza, oby skończyło się co najmniej Ligą Europy, chociaż po ostatnich wygibasach naszych milusińskich to tą LK wziąłbym w ciemno...

A swoją drogą to ma ktoś link do symulacji pucharów 2021/22? Na 90minut.pl jeszcze nie ma

odpowiedz
Johnny Depp - 27.03.2021 / 09:25, *.chello.pl

Wynika z tego, że trzeba się mocno postarać żeby jako mistrz Polski nie awansować przynajmniej do LKE.

odpowiedz
Jaro - 27.03.2021 / 09:18, *.tpnet.pl

A czy Miodek nie wydaje naszym polecenia żeby szybko odpaść z pucharów i skupić się na lidze? Bo przerabiamy to od paru lat co roku...

odpowiedz
Alan - 27.03.2021 / 09:16, *.t-mobile.pl

Puchary wiadomo ze to cel nr 1 bo gdy ich nie ma to sezon stracony i zostaję tylko marna eklapa ale jak już one będą to chce napisać tylko jedno 'Nigdy więcej trybuny Torwar' bo Ja do dziś wspominam mecze takie jak z Realem na 100-lecie klubu czy te z Ajaxem .

odpowiedz
Po co ta robota ? - 27.03.2021 / 08:34, *.centertel.pl

Mistrz San Marino pokaże miejsce w szeregu.

odpowiedz
Darek - 27.03.2021 / 07:37, *.t-ipconnect.de

Bardzo jasno i szczegółowo to rozpisane.Myślę,że dwie rundy eliminacyjne do ligi mistrzów powinnyśmy przejść. To daje fazę grupową ligi konferencji europy.Na więcej bym nie liczył tym bardziej,że nasi kopacze od lat grają tak by mieć wolne w środku tygodnia.
Jezeli nie zdobedziemy mistrzostwa to skąd będziemy mieli punkty z rankingu do rozstawienia do LKE skoro nie gramy w europie od 4 lat?Rozumiem,że ranking jest z ostatnich 5 lat i jeszcze coś tam zostało po erze Leśnodorskiego.Mioduski jeszcze nie zdążył wszystkiego roztrwonić.Został mu ostatni rok.
Nasza liga jest tak słaba,że myślimy,że jesteśmy tacy dobrzy.A później jest znowu w dupę.Ale wymówek mamy zawsze tyle,że na każdy wynik piłkarzyki mają już gotowe odpowiedzi.Media ze dwa dni na nich pojadą, pocisną trochę piłkarzyków nieudacznikow.Po piłkarzykach spłynie to jak woda po kaczce i efektem ich gry będą wolne środy i czwartki.Bo po co grać w tygodniu i się przemęczać prawda?

odpowiedz
Pawciu - 27.03.2021 / 07:24, *.net.pl

Woytek sie napracowal przy tym artykule a na koncu i tak wszystko diabli wezma bo z tym prezesem to...

odpowiedz
floyd - 27.03.2021 / 07:05, *.chello.pl

I pomyśleć ze jeszcze piec lat temu psioczylismy na Ligę Europy, a teraz oczekiwany i mocno niepewny jest awans do trzeciej ligi rozgrywek europejskich, czyli tej Ligi Inwalidów... Ale włączcie sobie skróty meczów Legii choćby za czasów późnego Magiery, jak piłka chodziła gdy mieliśmy Radovica ( w formie), Gui, Vadisa, Moulina... Okay, pewnie teraz znowu wygramy ligę ale czuje ze tamta drużyna rozniosła by obecna w pyl

odpowiedz
Szymon - 27.03.2021 / 02:17, *.chello.pl

Witam. Autor zapomniał o jeszcze jednych elitarnych rozgrywkach - Puchar frajera (przegrywa). No ale tam gwarantowane miejsce ma łach z posrania. Pozdrawiam.

odpowiedz
c ⚽️ u ⚽️ L ⚽️ t - 27.03.2021 / 00:54, *.18.194

Fajnie by było ✨⚽️✨ ,ale daleko jeszcze ,najpierw niech ⚽️Mistrza✨po mistrzosku zgarná to uwierze✨⚽️✨

odpowiedz
Yeti - 27.03.2021 / 00:47, *.vectranet.pl

Good job Redakcjo!

LE jest realna w obecnym składzie Legii. LKE to absolutne minimum.

odpowiedz
Żmija - 26.03.2021 / 23:49, *.vectranet.pl

Super czytelna rozpiska, dzięki Woytek! Jedno pytanko - czy uEFA ustaliła już wysokość premii za awans do konkretnych rozgrywek grupowych?

odpowiedz
Obiektywny - 26.03.2021 / 23:45, *.com.pl

Legia na 100 % zagra nawet nie tyle w grupowej Fazie Ligi Europy , ale dojdą do LM - Szkoda tylko , ze to tylko w FIFIE jest realne . W Europie odpadamy w 3,, góra 4 rundzie i Słaba liga ciąg dalszy bo tylko tu mogą pograć jak równy z równym .

odpowiedz
Wojtek86 - 26.03.2021 / 23:18, *.121.166

Realne przy takiej kadrze meczowej stać nas tylko na LKE. Cudem będzie dostanie się do fazy grupowej LE. LM jest poza naszym zasięgiem.

odpowiedz
xxxx - 26.03.2021 / 23:02, *.virginm.net

czytałem gdzieś że rangersi mają pewne miejsce w LM w przyszłym sezonie, czyli to nie jest prawda ;>?

odpowiedz
Tagi - 26.03.2021 / 22:56, *.vectranet.pl

Szkoda że brak danych na temat hajsu jaki jest do podniesienia w poszczególnych rozgrywkach.

odpowiedz
Ryan - 26.03.2021 / 22:26, *.plus.pl

Brawo dla autora za rospiske! :)

odpowiedz
Piasek - 26.03.2021 / 22:18, *.inetia.pl

Najważniejsze że kasa w ECL i EL jest podobna

odpowiedz
e(L)o - 26.03.2021 / 22:05, *.vectranet.pl

a puchar sołtysa?

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.