Legia - King - fot. Michał Wyszyński

Koszykówka

Legia Warszawa 137-43 King Szczecin

W 30. kolejce Energa Basket Ligi Legia Warszawa wygrała 137-43 z Kingiem Szczecin. Rywale przyjechali do stolicy mocno osłabieni i młodzi zawodnicy nie mieli szans w starciu z dobrze dysponowanymi legionistami. To rekordowe zwycięstwo "Zielonych Kanonierów" na poziomie koszykarskiej ekstraklasy. Tym samym Legia zajęła 2. miejsce po fazie zasadniczej sezonu. W ćwierćfinale zmierzy się z Kingiem Szczecin.

Fotoreportaż z meczu - 108 zdjęć Michała Wyszyńskiego

Fotoreportaż z meczu - 38 zdjęć Hugollka

Kanonierzy odnieśli najwyższe zwycięstwo w historii rozgrywek Polskiej Ligi Koszykówki. Pokonując rywali różnicą 96 punktów poprawili dotychczasowy rekord ustanowiony w 2007 roku – wówczas Czarni Słupsk pokonali Unię Tarnów 124:42.

Zgodnie z oczekiwaniami legioniści zdecydowanie dominowali and rywalem po obu stronach parkietu. Wsadami akcje kończył Dariusz Wyka, a niepilnowany Jamel Morris nie miał problemu z trafieniem z dystansu. Po pięciu minutach gry gospodarze prowadzili 20:2 a trener Wojciech Kamiński dokonał pięciu zmian. Rezerwowi także nie mieli problemu z juniorami Kinga i po pierwszej kwarcie Legia wygrywała 30:9.

Kolejne minuty wyglądały tak samo – pełną kontrole nad wydarzeniami na boisku mieli stołeczni koszykarze mający raz po raz okazję do podwyższenia prowadzenia. Szczecinianie pozostawali bez zdobyczy punktowej w drugiej kwarcie wobec czego trener Adam Sell poprosił o przerwę w grze przy stanie 48:9 dla Zielonych Kanonierów. Wskazówki szkoleniowca pomogły zdobyć Kingowi pierwsze „oczka” w tej części meczu. W ostatnich sekundach drugiej kwarty zza łuku trafił Earl Watson, który w obecnym sezonie nie oddał żadnej próby z dystansu. Trafienie amerykańskiego centra ustaliło wynik pierwszej połowu starcia: 70:12 dla Legii.

Po przerwie trener Wojciech Kamiński dał szansę gry Jakubowi Sadowskiemu i Przemysławowi Kuźkowowi, którzy jako jedyni dorad nie wystąpili w tym spotkaniu. Goście starali się grać odważnie – trafiali Mateusz Moroń, Jakub Koralewski i Kacper Kaźmierski. W odpowiedzi wsadami akcje kończyli warszawianie – Lester Medford i Przemysła Kuźkow. Na trzy minuty przed końcem trzeciej kwarty meczu było już 91:21 dla gospodarzy. Legioniści często próbowali swoich sil w rzutach za trzy punkty, po 30 minutach gry mieli na swoim koncie już 16 takich trafień, a przed ostatnią odsłoną spotkania prowadzili 104:27.

W czwartej kwarcie meczu pozostawała już tylko jedna niewiadoma – czy Legia pobije rekord pod względem najwyższego zwycięstwa w historii Polskiej Ligi Koszykówki? Dotychczasowy rekord to zwycięstwo Czarnych Słupsk nad Unią Tarnów różnicą 82 punktów w sezonie 2006/07. Legioniści grali do samego końca zwyciężając ostatecznie 137:43 ustanawiając tym samym nowy rekord.

„Cieszę się z dobrego występu, wielu zdobytych punktów, ale doskonale wiemy, że tak nie powinny wyglądać mecze Energa Basket Ligi. Dziękujemy chłopakom ze Szczecina za podjętą walkę, podeszli do spotkania bardzo ambitnie starając się rywalizować ze znacznie dojrzalszą od siebie drużyną. Sezon zasadniczy za nami, mamy drugie miejsce, czas na rywalizację w play-off.” – powiedział Benjamin Didier-Urbaniak, koszykarz Legii Warszawa.

Play-off

Rywalizacja w pierwszej rundzie play-off toczyć się będzie do trzech wygranych. Pierwsze dwa mecze rozegrane zostaną w Warszawie w najbliższy czwartek (1 kwietnia) i sobotę (3 kwietnia). Mecz numer 3 odbędzie się w Szczecinie we wtorek, 6 kwietnia, a ewentualne czwarte spotkanie, również przy ul. Twardowskiego w Szczecinie w piątek, 8 kwietnia. Termin piątego meczu, gdyby jego rozegranie było konieczne do rozstrzygnięcia awansu do półfinałów, zaplanowano na niedzielę, 11 kwietnia (w Warszawie).

W drugiej rundzie play-off zwycięzca rywalizacji Legii z Kingiem trafi na Stal Ostrów Wielkopolski lub Start Lublin. Mecze od drugiej rundy play-off (oraz finał i mecze o 3. miejsce), rozgrywane będą w tzw. "bańce" - więcej informacji TUTAJ.