Filip Rejczyk i Mateusz Skoczylas - fot. Legionisci.com

MP U-15: Legia 2-2 Zagłębie Lubin. Zagłębie w finale

W rozgrywanym w LTC rewanżowym meczu półfinału mistrzostw Polski U15 między Legią a Zagłębiem Lubin, do rozstrzygnięcia pojedynku konieczna była dogrywka. Po 90 minutach, podobnie jak w Lubinie, było 1-1 (po golach Sowieckiego i Grzejszczaka). Gdy w 103. minucie prowadzenie dla Legii zdobył Mizera, Legia zdawała się mieć mecz pod kontrolą. Goście zdobyli jednak rozstrzygającego gola na 2 minuty przed końcem, po stałym fragmencie gry. W środę o 12:00 w Ząbkach finał Lech - Zagłębie.

Drugi dwumecz został rozstrzygnięty znacznie bardziej jednoznacznie. Lech Poznań pokonał Wisłę Kraków, wygrywając 5-0 i 4-2.

1/2 finału MP U15: Legia Warszawa 2-2 (0-0, 1-1) Zagłębie Lubin 06 U15
0-1 43 min. Fabian Sowiecki (as. Mateusz Skoczylas)
1-1 64 min. Jakub Grzejszczak (as. Przemysław Mizera)
2-1 103 min. Przemysław Mizera (dob. strzału Rafała Boczonia)
2-2 108 min. Igor Stańczak (dobitka, po rzucie wolnym)

Strzały (celne): Legia 16 (9) - Zagłębie 11 (6)

Legia: 1.Hubert Nowak - 2.Franciszek Saganowski (68' 15.Piotr Zieliński), 5.Rafał Boczoń (Kpt), 4.Fryderyk Misztal, 3.Oliwier Olewiński (60' Jakub Grzejszczak) - 7.Mateusz Szczepaniak [07](48' 16. Karol Kosiorek), 6. Filip Rejczyk, 8. Kacper Bogusiewicz Ż, 20. Roman Zhuk (52' 17.Jakub Żewłakow), 11.Jakub Kowalski (95' 14.Kajetan Pysz), 9.Tomasz Rojkowski (52'18.Przemysła Mizera). Rezerwa: 12. Michał Malinowski (br)
Trener: Dariusz Rolak, II trener: Maciej Pietraszko, trener bramkarzy: Bartosz Groszak Ż.

Zagłębie (skład wyjściowy): Michał Matys - Jan Dorożko Ż, Igor Orlikowski, Tymon Sobek, Damian Sokołowski - Bartłomiej Wandachowicz Ż, Mateusz Dziewiatowski Ż, Oskar Droździk - Fabian Sowiecki, Marcel Reguła, Mateusz Skoczylas oraz: Michał Łazor, Kacper Kaczmarek, Patryk Szostak, Igor Stańczak, Natan Niedźwiedź, Oskar Kordus. Rezerwa: Patryk Pietruszewski (br)

Już pierwsze spotkanie (a zwłaszcza jego I połowa) pokazało, że Zagłębie jest drużyną potrafiącą stworzyć większe zagrożenie, a w każdym razie spróbować skuteczniej narzucić swoje warunki gry, niż to czynili dotychczasowi przeciwnicy w fazie grupowej. Tego zresztą w fazie finałowej należało się spodziewać. Również dzisiaj Zagłębie wyszło wysoko i odważnie, mocno utrudniając rozgrywanie Legii. Trudne do powstrzymania były ofensywne rajdy Skoczylas, jednak w decydujących momentach obrońcy Legii byli w stanie przeciąć ostatnie podanie lub zablokować oddawany strzał. Pierwsza połowa była szybka i zacięta, a oba zespoły grały chyba jeszcze bardziej intensywnie niż w pierwszym spotkaniu. Przed przerwą brakowało za to dogodnych sytuacji z obu stron. W 30. minucie w niezłej sytuacji znalazł się Tomasz Rojkowski, jednak uderzył obok dalszego słupka. W odpowiedzi rajdem zakończonym uderzeniem z dystansu popisał się Marcel Reguła.

Pierwszą połowę można uznać za remisową, z lekkim wskazaniem na Zagłębie. Goście rozpoczęli jednak drugą połowę idealnie - już po 3 minutach wykorzystali błąd w ustawieniu obrony Legii, a gola zdobył Fabian Sowiecki. Legia przeprowadziła 3 zmiany i ruszyła do ofensywy, spychając gości do obrony. Goście pozostawali jednak bardzo groźni, stwarzając spore zagrożenie zwłaszcza po stałych fragmentach gry. Z kolei Legia wydawała się dysponować mocniejszą ławką rezerwowych i skrzętnie z tego korzystała. Pierwszy spróbował szczęścia Kacper Bogusiewicz, ale jego strzał z wolnego przeleciał nad poprzeczką. Po godzinie gry w niezłej sytuacji znalazł się ruchliwy i zwrotny Przemysław Mizera (jego dobitkę wybił z linii bramkowej obrońca Zagłębia), aż w 64. minucie Legia doprowadziła do wyrównania. Wprowadzony niedługo wcześniej na boisko Jakub Grzejszczak przeprowadził rajd lewą stroną, wymienił się piłką w polu karnym z Mizerą, a następnie uderzył z 8 metrów nie do obrony. W 70. minucie za ciosem mógł pójść Kuba Żewłakow - uderzył mocno z rzutu wolnego, jednak trafił w słupek. Goście zauważalnie słabli, ale byli groźni przy stałych fragmentach gry, jak w 74. minucie, gdy pozostawionemu bez opieki napastnikowi zabrakło centymetrów, by dosięgnąć piłki w polu bramkowym Legii.

Mimo wysiłków z obu stron, dalszych goli w tej części gry nie było i po 80 minutach gry potrzebna okazała się dogrywka (2x10 minut). W jej pierwszej części dwukrotnie groźnie atakowali goście, ale obrona Legii przerywała ich akcje zanim doszło do strzału. Najlepszą okazję dla Legii miał z kolei Żewłakow, którego uderzenie głową wylądowało na bocznej siatce.

Po zmianie stron do ataku ponownie ruszyła Legia, która dążyła do rozstrzygnięcia wyniku w doliczonym czasie gry, nie pozostawiając tego loterii, jaką są rzuty karne. W 103 minucie z linii pola karnego uderzył Rafał Boczoń. Wprawdzie jego strzał ugrzązł w gąszczu nóg, jednak do piłki dopadł Mizera i nie zmarnował szansy na zdobycie prowadzenia. Legia od dłuższego czasu przeważała, Legia zdobyła prowadzenie i zdawała się panować nad sytuacją boiskową. Nic bardziej mylnego. Lubinianie przypomnieli, że już w regulaminowym czasie gry nierzadko poważnie zagrażali poważnie Legii wrzutkami ze stałych fragmentów gry. Na dwie minuty przed końcem, po jednej z takich wrzutek, do piłki dopadł gracz gości i oddał strzał, a piłka mimo rozpaczliwej interwencji Hubert Nowaka, znalazła się w siatce.
W końcówce Legia mogła jeszcze odzyskać prowadzenie, jednak Matys obronił strzał Piotra Zielińskiego. Zagłębie uzyskało "zwycięski" remis, który oznaczał awans do finału MP U15. Lubinianie zmierzą się w Ząbkach z Lechem Poznań, który dość łatwo rozprawił się z Wisłą Kraków.

fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com fot. Raffi / Legionisci.com