Radość piłkarzy Wisły - fot. Piotr Kucza / FotoPyK
REKLAMA

Z obozu rywala

Wisła Kraków - udane okienko transferowe

Maciej Frydrych, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W niedzielę legionistów czeka wyprawa do Krakowa, gdzie o godzinie 17:30 zmierzą się z tamtejszą Wisłą. Będzie to ostatnia potyczka warszawiaków przed przerwą reprezentacyjną.

Sezon 2020/21 był niezbyt udany dla Wisły Kraków, która zajęła dopiero 13. miejsce w lidze. Wiślacy zgromadzili 33 punkty, czyli o osiem więcej od ubiegłorocznego spadkowicza Podbeskidzia Bielsko-Biała. Krakowianie stracili aż 42 bramki (1,4 gola na mecz), choć nie jest to najgorszy wynik, to na na pewno nie klasyfikujący się nawet w pierwszej ósemce. Dodatkowo strzelili 39 goli (1,3 bramki na mecz), czyli w miarę przyzwoicie. "Biała Gwiazda" miała swoje wzloty i upadki, lecz zdarzały się miesiące, gdzie nie mogla wygrać nawet jednego meczu. Warto dodać, że to właśnie po złej miesięcznej serii, przed ostatnią kolejką posadę trenera stracił Peter Hyballa, a na jego miejsce wskoczył Kazimierz Kmiecik, który szkoleniowcem wiślaków był przez niecały miesiąc. 7 czerwca posadę trenera objął Słowak Adrian Gula.



Do nowego sezonu Wisła przygotowywała się w Myślenicach, a później w Arłamowie. Dodatkowo krakowianie byli na Słowacji i w Rzeszowie, gdzie rozgrywali sparingi. W pierwszym meczu towarzyskim "Biała Gwiazda" ograła Stal Mielec 3-2, a następnie 3-1 beniaminka słowackiej ekstraklasy Tatran. W Rzeszowie 3-2 wygrali z Puszczą Niepołomice, a później ponieśli pierwszą porażkę 1-3 z Resovią Rzeszów. Ostatni sprawdzian przed ligowymi zmaganiami zakończyli remisem 1-1 ze spadkowiczem ekstraklasy Podbeskidziem Bielsko-Biała. Po dwóch pierwszych kolejkach ligowych krakowianie zagrali towarzysko z włoskim Napoli, a okazją było 115-lecie klubu. Ekipa z Krakowa pierwsza wyszła na prowadzenie po trafieniu Felicio Browna Forbesa, ale następnie została skarcona dwoma golami.



Podczas letniego okienka Wisłę wzmocnił 25-letni Holender Aschraf El Mahdioui. Pomocnik występował między innymi w młodzieżowych zespołach Ajaxu Amsterdam, czy w seniorskiej ekipie FC Den Haag. Ostatnie cztery lata spędził na Słowacji, gdzie reprezentował AS Trencin. W biało-czerwonych barwach rozegrał 115 meczów, w których strzelił dziesięć goli oraz zanotował tyle samo asyst. Środek pola wzmocnił również Słowak Michal Skvarka, który może się pochwalić interesującym CV. 29-latek ma na swoim koncie dwa mistrzostwa Słowacji z MSK Zilina oraz dwa triumfy w lidze węgierskiej z Ferencvárosi TC. Rozegrał 200 spotkań w słowackiej ekstraklasie, a dodatkowo wykręcił w niej niezłe liczby. Skvarka strzelił 43 gole i zanotował 47 asyst. Dodatkowo w barwach Ferencvárosi TC w sezonie 2019/20 grał w Lidze Europy. 29-latek zdobył nawet bramkę w starciu z hiszpańskim RCD Espanyolem.

Wisłę wzmocniło dwóch Czechów - 27-letni napastnik Jan Kliment i 28-letni lewy obrońca Matej Hanousek, który został wypożyczony ze Sparty Praga. Pierwszy z nich może się pochwalić zdobyciem mistrzostwa drugiej ligi niemieckiej w sezonie 2016/17 z VfB Stuttgart, czy triumfem w pucharze Danii rok później z Bröndby IF. W ostatnim sezonie reprezentował barwy 1.FC Slovacko, które występuje w czeskiej ekstraklasie. W granatowo-białych barwach rozegrał 34 mecze, w których zdobył 16 bramek i zanotował pięć asyst. Snajper ma na swoim koncie pięć występów w reprezentacji Czech. Drugi z nich ma za sobą dużo mniej barwne CV, gdyż dotychczas rywalizował jedynie w swojej ojczyźnie. W czeskiej ekstraklasie rozegrał już ponad 170 meczów, w których tylko raz wpisał się na listę strzelców. Ze Spartą grał nawet w Lidze Europy, gdzie rywalizował między innymi z włoskim Milanem czy szkockim Celtikiem Glasgow. Obaj Czesi szybko zaadaptowali się do naszej ligi. Kliment w czterech meczach dwukrotnie pakował piłkę do siatki, a Hanousek w pięciu spotkaniach zanotował trzy asysty.

Do Krakowa przybył również ofensywnie usposobiony Izraelczyk Dor Hugi. 26-latek w ostatnim sezonie reprezentował austriacką, ówcześnie ekstraklasową SKN St. Pölten, a wcześniej występował w swoich rodzimych ligach. Na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Austrii rozegrał 31 meczów, w których strzelił osiem goli i zanotował tyle samo asyst. W polskiej ekstraklasie zanotował dotychczas jedną asystę.

Przyszli: Hubert Sobol (Lech Poznań), Alan Uryga (Wisła Płock), Jan Kliment (1. FC Slovacko), Dor Hugi (SKN St. Polten), Kacper Rosa (Odra Opole), Michal Skvarka (Ferencvaros), Aschraf El Mahdioui (AS Trenczyn), Mateusz Młyński (Arka Gdynia), Mikołaj Biegański (Skra Częstochowa), Matej Hanousek (Sparta Praga, wypożyczenie).

KURSY NA MECZ WISŁA - LEGIA
1 3.15 X 3.45 2 2.42

Sporym echem obił się transfer 18-letniego snajpera Aleksandra Buksy, który wyjechał do włoskiej Genui. Wisła wiązała z piłkarzem spore nadzieję, a ostatecznie za transfer swojego zawodnika otrzymała jedynie ekwiwalent za wyszkolenie. Buksa jest wychowankiem klubu z Krakowa, a w pierwszej drużynie rozegrał 39 meczów, w których strzelił cztery gole.

Z Wisłą pożegnało się kilku zawodników, którzy z "Białą Gwiazdą" na piersi grali od dłuższego czasu: Łukasz Burliga (na zdjęciu niżej), który z krakowianami związany był praktycznie od początku swojej kariery udał się do Wieczystej Kraków. 15 lat z klubem ze stolicy Małopolski związany był Rafał Boguski, który trafił do pierwszoligowej Puszczy Niepołomice. Do greckiej ekstraklasy, a dokładniej Ionikosu Nikeas, dołączył Vullnet Basha. Albańczyk do Wisły trafił latem 2017 roku i od tamtej pory rozegrał w jej barwach 85 meczów.

Odeszli: Mateusz Lis (Altay), Aleksander Buksa (FC Genoa), Rafał Boguski (Puszcza Niepołomice), David Mawutor (Dinamo Tbilisi), Łukasz Burliga (Wieczysta Kraków), Jean Carlos Silva (Pogoń Szczecin), Damian Pawłowski (Zagłębie Sosnowiec), Vullnet Basha (Ionikos Nikeas), Kamil Broda (Chojniczanka, wypożyczenie), Fatos Beqiraj (FC Astana), Souleymane Kone (bez klubu), Żan Medved (Słowan Bratysława, koniec wypożyczenia), Daniel Hoyo-Kowalski (wypożyczenie, Hutnik Kraków), Uros Radaković (Sparta Praga, koniec wypożyczenia).



Sezon 2021/22 Wisła rozpoczęła od zwycięstwa 3-0 z Zagłębiem Lubin, a już w następnej kolejce tylko zremisowała 2-2 z Bruk-Betem Termaliką Nieciecza. Kolejne dwa spotkania wiślaków to już porażki - najpierw z Rakowem Częstochowa 1-2, a później ze Stalą Mielec 1-2. W ostatniej kolejce wygrali 3-1 z Górnikiem Łęczna, a przepięknym trafieniem popisał się Ghańczyk Yaw Yeboah. Trafienie obiegło cały świat i możecie zobaczyć niżej. Dodatkowo 24-latek jest póki co najlepszym strzelcem Wisły w tym sezonie, gdyż zdobył trzy bramki. Niezłymi liczbami może się pochwalić nowy nabytek Wisły Michal Skvarka, który zdobył jedną bramkę oraz zanotował trzy asysty. Aktualnie "Biała Gwiazda" z siedmioma punktami plasuje się na 5. pozycji w ligowej tabeli.



Legia z Wisłą rywalizowała aż 172 razy. Legioniści zwycięsko z tych potyczek wychodzili 63 razy, za to przegrywali 61 razy. Remis w tych meczach padał 48 razy. Bilans bramkowy to 243-221 na korzyść warszawiaków, a najlepszym strzelcem Legii w tych starciach jest Lucjan Brychczy, który do siatki krakowian trafiał 15-krotnie.

Ostatni raz Legia z Wisłą przegrała w marcu 2019 roku. Legioniści na wyjeździe polegli aż 0-4. Od tamtej pory "Wojskowi" nie ponieśli ani jednej porażki z Wisłą. W zeszłym sezonie Legia ograła "Białą Gwiazdę" na wyjeździe 2-1, a na własnym boisku bezbramkowo zremisowała. Warto dodać, że podczas tamtego spotkania krakowianie wykonali szpaler dla "Wojskowych", którzy wcześniej zapewnili sobie mistrzostwo Polski.


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.