Łyżwiarstwo

Marek Kania 17. w PŚ w Salt Lake City

Panczenista Legii podczas dzisiejszego wyścigu na 500 metrów w grupie A (czyli czołowej 20. na świecie), w trzecich zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Salt Lake City zajął 17. miejsce. Marek Kania ukończył rywalizację w czasie 34,673 sekundy, tracąc 0,62 sekundy do zwycięzcy. Kania zaliczył falstart, przez co musiał drugi raz zaczynać bieg. Za ten występ nasz zawodnik zdobył 24 punkty do rankingu PŚ. Zwyciężył Japończyk, Yamato Matsui z wynikiem 34,048s.

Podczas ostatnich zawodów PŚ w norweskim Stavanger nasz panczenista uzyskał czas 34,65s. Marek Kania nadal ma szanse, by podczas zawodów na torze w Utah Olympic Oval zapewnić sobie kwalifikację na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.

Aktualnie, po pięciu wyścigach PŚ, Marek Kania zajmuje 14. miejsce w rankingu ze 143. punktami na koncie. Kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie otrzyma 20. najlepszych zawodników z klasyfikacji Pucharu Świata oraz 10 pozostałych z najlepszymi czasami w trakcie PŚ (do Calgary włącznie). Obowiązuje limit trzech panczenistów z jednego kraju. Wyżej od Kani, spośród Polaków, sklasyfikowany jest tylko Piotr Michalski (na miejscu 12., który ma cztery punkty więcej od legionisty). Rywalizacja o awans na IO w Pekinie potrwa do kolejnych zawodów PŚ, które odbędą się za tydzień w Calgary. Aktualnie punkty do rankingu PŚ zdobyło 50. panczenistów.

Kolejny start legionisty w Salt Lake City, również na dystansie 500 metrów w grupie A, będzie miał miejsce w niedzielę o 20:30 (transmisja w Polsacie Sport Extra). Dobry wynik może zapewnić legioniście pewne miejsce na IO w Pekinie już przed zawodami w Calgary. W Salt Lake City, na dystansie 1000 metrów, w miejsce Marka Kani startować będzie Artur Nogal - były zawodnik naszego klubu.

Rywalizacja Pucharu Świata zakończona zostanie 12 i 13 marca, przy okazji zawodów w holenderskim Heerenveen i do niej brane będą wyniki łyżwiarzy szybkich z dziesięciu rozegranych wyścigów (po dwa w każdych z pięciu zawodów PŚ).

7. Yuma Murakami (Japonia) 173 pkt.
8. Joon-Ho Kim (Korea Południowa) 171 pkt.
9. Kai Verbij (Holandia) 159 pkt.
10. Hein Otterspeer (Holandia) 152 pkt.
11. Dai Dai N'Tab (Holandia) 149 pkt.
12. Piotr Michalski (Polska) 147 pkt.
13. Merijn Scheperkamp (Holandia) 145 pkt.
14. Marek Kania (Polska) 143 pkt.
15. Håvard Holmefjord Lorentzen (Norwegia) 142 pkt.
16. Min Kyu Cha (Korea Południowa) 139 pkt.
17. Ignat Golovatsiuk (Białoruś) 136 pkt.