Zgodowa oprawa na meczu Legii z Radomiakiem - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Relacja z trybun: Za Braćmi jak w dym

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Za nami ostatnie spotkanie piłkarzy Legii w roku 2021, a zarazem pierwszy w historii mecz przyjaźni z Radomiakiem przy Łazienkowskiej. Pomimo kolejnego gównianego widowiska, jakie zafundowały nam grajki, na trybunach bawiliśmy się doskonale. Nasi przyjaciele z Radomiaka przyjechali w bardzo dobrej liczbie - na samej Żylecie stawiło się ich ok. 2 tysięcy.

Jeśli ktoś liczył, że wysoka wygrana w środę z Zagłębiem Lubin jest zwiastunem lepszych wyników piłkarzy naszego klubu, w niedzielny wieczór ponownie został sprowadzony na ziemię. Inna sprawa, że takich optymistów chyba nie ma zbyt wielu - po tylu porażkach zdążyliśmy się nadspodziewanie szybko przyzwyczaić do fatalnych wyników. Po tym co się w ostatnich miesiącach odpier...a w klubie, wkur... rośnie z każdym kolejnym dniem, z kolejnymi porażkami, durnymi wypowiedziami działaczy i brakiem jakiegokolwiek kroku w kierunku natychmiastowej poprawy sytuacji naszego klubu. W dniach poprzedzających mecz z Radomiakiem w kilku miejscach stolicy pojawiły się transparenty oraz napisy na murach: "Mioduski won z Legii", "Mioduski won szkodniku", "Mioduski szkodnik", "Mioduski wypier...j!", "Aniu, niech Darek wypier...a z Legii!".

Transparenty i napisy na murach w Warszawie

Frekwencja na niedzielnym meczu przyjaźni była wyższa niż w przypadku środowego spotkania z Zagłębiem. Przy wejściu na stadion Nieznani Sprawcy prowadzili zbiórkę na kolejne oprawy. Z kolei przed dawnym SportsBarem prowadzona była zbiórka dla psów ze schronisk. W okolicy stadionu błąkało się także całe mnóstwo służb w mundurach i w pełnym rynsztunku. Cholernie dużo jak na mecz przyjaźni, ale oczywiście nie wymagajmy od ich "panów" niemożliwego, tj. racjonalnego myślenia.

Zgoda z Radomiakiem przybita została oficjalnie 26 listopada 2017 roku (na meczu Radomiak - Siarka), a od lutego 2016 nasze ekipy łączył układ. Tymczasem dopiero teraz doszło do pierwszego meczu przyjaźni na naszym stadionie. Radomiak w minionym sezonie, w końcu, po wieloletniej przerwie, awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. Radomianie bilety na mecz przy Ł3 nabywać mogli u siebie w mieście, ale spora cześć osób wejściówki nabywała albo internetowo w legijnym systemie biletowym, albo też w kasach bezpośrednio przed spotkaniem. Oczywiście nie mogło zabraknąć przedmeczowego (jak i pomeczowego) "umacniania zgody" w różnych lokalach, jak również w Źródełku. Bo że SportsBar jest nieczynny od wielu miesięcy, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Ale czegóż spodziewać się po takim właścicielu...

Od początku niedzielnego meczu na trybunach panowała przyjazna atmosfera, a doping prowadzony był dla obu drużyn. A dokładniej śpiewane bardzo długo były zgodowe pieśni. Radomiak zajął miejsca z nami na Żylecie - nie w jednym konkretnym miejscu - nasi bracia wymieszani byli po całej trybunie, co najlepiej widoczne było w trakcie meczu, kiedy gniazdowy zaordynował "spis powszechny" poprzez podniesienie rąk przez radomian. Trzeba przyznać, że ich liczba mogła imponować. Tym bardziej, że obecni byli również na wszystkich pozostałych trybunach. Na gnieździe, obok "Starucha", miejsce zajął gniazdowy RKS-u, a rytm wybijali również dwaj bębniarze "Zielonych".Na początku spotkania zaprezentowana została zgodowa oprawa. Najpierw na górze rozciągnięta została folia, która po odliczaniu od 10 do 1 podświetlona została sporą liczbą ogni wrocławskich, tworząc napis "Za braćmi jak w dym". Na dolnej kondygnacji Żylety rozciągnięty został transparent w barwach obu klubów, a ponad nim powiewały chorągiewki tworzące barwy Radomiaka i Legii. Świetnie wyglądało "falowanie" flag podczas śpiewania pieśni (na melodię "Hitu z Wiednia") - "Legiaaaaaa, Radomiaaaak, Legiaaaaa, Radomiaaaak, aejaeaejaeja Legia Radomiak". Kiedy ognie wrocławskie dogasły, na dole odpalone zostały jeszcze świece dymne w barwach, a w związku z konkretnym zadymieniem murawy, sędzia przerwał spotkanie na 10 minut.

Przez długi czas śpiewaliśmy również "A melanż trwa... Radomiak, Legia Warszawa". Z innych zgodowych pieśni śpiewaliśmy również "Legia i Radomiak, Radomiak i Legia" - kilka razy na dwie trybuny, co dawało bardzo dobry efekt. Z trybun niosła się również pieśń "Ole ole, ole ola, Radomiak Radom, Legia Warszawa". Fani obu drużyn nie zapomnieli również o tak zwanych sprawach bieżących. Jako że radomianie mają problemy z prezydentem swojego miasta, który nie kwapi się do przyspieszenia budowy stadionu dla RKS-u, na ostatnim meczu z Lechem wywiesili stosowny transparent pod adresem Witkowskiego. Ten następnie próbowała zerwać ochrona, która zebrała po głowach, a za całe zajście fani zostali ukarani zamknięciem stadionu na niedawny mecz Radomiaka z Piastem. Na Żylecie wywieszony został transparent "Witkowski k..., czy nie jest ci wstyd konfidencie?", a na trybunach prowadzony był dialog na dwa głosy - "Witkowski! Co? Ty k...".Później, niejako kontynuując rozpoczęty dialog, fani zaintonowali "Mioduski! Co? Wyp...j!". Pod adresem prezesa i właściciela klubu skandowano również: "Hej Mioduski, co zrobiłeś? Legię nam rozp...łeś!", "On jest temu winien, on jest temu winien, wypier...ć stąd powinien!" oraz kontynuowano przyśpiewkę zainicjowaną w ostatnią środę - "Mioduski out, Mioduski won, Mioduski wypier...j stąd". Na chwilę "wrócono" jeszcze do obecnego prezydenta Radomia, śpiewając kolejno: "Witkowski ch... ci na imię", "Byłeś k... prezydentem, a zostałeś konfidentem" oraz "Śpiewają miasta, śpiewają wioski, największa k... - Radek Witkowski. Nasza piosenka jest bardzo krótka, Witkowski k... i prostytutka".Świetna, zgodowa atmosfera trwała w najlepsze. Tradycyjnie już w okolicy gniazda grupa "morsów" prowadziła doping bez koszulek. A w samej końcówce pierwszej połowy piłkarze gości zdobyli pierwszego gola. Oczywiście z naszej strony nie było żadnych gwizdów (te pojawiły się dopiero pod adresem naszych grajków zmierzających do szatni), a jedynie wspólne okrzyki - "Ra-do-miak, Ra-do-miak!".

W drugiej połowie spotkania, oprócz zgodowego repertuaru znanego z pierwszej części gry, przez dłuższy czas śpiewaliśmy jedną z pieśni naszych przyjaciół, którą intonował gniazdowy RKS-u. "Gdzieś na końcu świata, gdzie wareckie piwo jest, jest taka drużyną co się Radomiaczek zwie..." - śpiewaliśmy przez dłuższy czas i z pewnością wielu legionistów, którzy wcześniej nie znali wspomnianej przyśpiewki, zdołało się jej nauczyć. Po golu na 0-2 przez pewien czas śpiewaliśmy "Legia to my!", a następnie ruszyliśmy z wewnętrzną rywalizacją pod względem głośności. Najpierw śpiewaliśmy z podziałem legioniści - radomianie pieśń, do której nad głowami powiewają szale - "Legia, Legia, Legia lalalalalalala, Radom, Radom, Radom, Radom, Radom lalalalalalala". Później zaś, aby wyrównać proporcje, po prostu podzieliliśmy Żyletę na pół i dalej kontynuowaliśmy rozpoczęte wcześniej śpiewy.

Na Żylecie w drugiej połowie rozciągnięte zostały kolejne transparenty - m.in. "Zdrajcy ręce precz od Dmowskiego" (oczywiście w nawiązaniu do prób zmiany nazwy Ronda Dmowskiego w Warszawie na Rondo Praw Kobiet) oraz "Duda tu jest Polska nie pOlin" (w nawiązaniu do wypowiedzi prezydenta w Muzeum Historii Żydów Polskich).

Nasi przyjaciele zdecydowanie mogli być w lepszych nastrojach, biorąc pod uwagę wydarzenia na boisku, o ile oczywiście ktoś zwracał na nie uwagę. Przy dwubramkowym prowadzeniu Radomiaka z Żylety niosły się kolejne hasła dotyczące właściciela i pracowników klubu - "Najwyższa pora wyj...ć stąd dyrektora", czy "Łubu dubu, łubu dubu, wypier...j z tego klubu, wypier...j!". Później arbiter odgwizdał jeszcze rzut karny dla gości, a ci podwyższyli prowadzenie na 3-0. Po wspólnym skandowaniu "Ra-do-miak, Ra-do-miak!" przystąpiliśmy do kolejnych haseł, tym razem pod adresem nieudaczników biegających po murawie w koszulkach z eLką na piersi - "Zejdźcie z boiska, nie róbcie z nas pośmiewiska", "Każdy się wstydzi, gdy na boisku was widzi", "Leszcze i nieudacznicy, wypier... ze stolicy!". Z kolei pod adresem prezesa skandowano: "Mioduski! Co? Wyp...!", "Sprzedaj klub i spier...!", "Mioduski, to twoja wina!" oraz "Mioduski, kto ich zatrudnił?!".

Po meczu nasi gracze zostali nagrodzeni w wiadomy sposób. Zupełnie inaczej wyglądało podziękowanie radomianom. Cały stadion nagrodził ich piłkarzy brawami, pod Żyletą skandowano nazwisko Dariusza Banasika - trener Radomiaka, a w przeszłości trenera młodzieży w Legii. "Brawa dla gości, dziś Wam Warszawa zazdrości" - skandowali legioniści w kierunku świętujących piłkarzy z Radomia. Jako że był to ostatni tegoroczny mecz, zaśpiewaliśmy "Wesołych Świąt", a pieśni sławiące przyjaźń pomiędzy Legią i Radomiakiem niosły się do późnych godzin nocnych w różnych częściach stolicy. Naszym braciom dziękujemy za liczne przybycie, świetną zabawę i życzymy oczywiście dalszych świetnych sukcesów w lidze. Jak tak dalej pójdzie, w kolejnym sezonie być może to my będziemy wspierać Radomiaka w europejskich pucharach. Czego oczywiście naszym przyjaciołom życzymy z całego serca.

Przed nami kilka tygodni przerwy od cudownej kopaniny, jaką w ostatnich miesiącach gwarantowali nam kopacze. Najbliższy mecz czeka nas dopiero na początku lutego - najpierw mecz w Lubinie (na który mamy zakaz), a następnie spotkanie na własnym boisku z Wartą (11-14 lutego). Zanim przystąpimy do rundy wiosennej, w której czekać nas będzie walka o utrzymanie, gorąco zachęcamy, aby do tego czasu wspierać nasze sekcje - koszykarzy, futsalistów i siatkarzy - zawodnicy wszystkich wymienionych, w przeciwieństwie do piłkarzy, dają z siebie naprawdę wszystko.

P.S. Na Żylecie wywieszone zostały transparenty "Sitek trzymaj się", "Rolek PDW", "Pince PDW", "Kryniek PDW" i "Kaczy, Kołczu, Derli, Gryzi, Kalid, Żaba, Janek, Bajaja trzymajcie się!".

Frekwencja: 16 977
Kibiców gości: ok. 3000
Flagi gości: 8

Autor: Bodziach

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (39)

+dodaj komentarz
Ciekawski - 22.12.2021 / 14:25, *.145.193

Kaczy pdw? Niedawno jeszcze go w Leicester widzialem, chyba ze to ktos inny.
W sumie ciekawe czemu zmienil ksywe na Kaczy. Dawniej byl Kacza, nawet w slizgu w 1995r bylo foto z relacji wyjazdu na Rakow jal malowal pedzlem na murze Kacza

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 22.12.2021 / 10:37, *.play-internet.pl

Radomiak jest "tylko" naszą zgodą.Prawdziwych Braci mieliśmy (mamy) w Szczecinie,oraz w Sosnowcu.I nie to,żebym miał coś przeciwko zgodzie z Radomiakiem,tylko teraz te wszystkie układy powstają na zupełnie innych zasadach niż kiedyś.Obecnie "zgody" mają na celu"równowagę sił w rejonie","poszerzanie strefy wpływów",że o różnych "aspektach finansowych" nie wspomnę,a przecież co i rusz można się dowiedzieć,że psy zatrzymują "członków p z z grupy np śląsko-małopolskiej".Tylko gamoń nie pokojarzy faktów.I nie uogólniam sytuacji,bo wśród chłopaków z Radomiaka są naprawdę fajni ludzie,a melanże na Radomiu udane są,jak kiedyś na Szczecinie,ale w tych obecnych zgodach nie ma tzw chemii,więc przypuszczam,że jakoś zbyt długo ta sielana nie potrwa.Oczywiście to tylko moja opinia,więc jak komuś się nie podoba,to niech mi nie odpisuje,bo szkoda mi czasu na czytanie wpisów w stylu "Won na k 6",albo "spadaj na swoje forum".Zdrówka.

odpowiedz
zzz - 22.12.2021 / 12:21, *.protnet.pl

@FOREVER LEGIA : Pełna zgoda.

odpowiedz
Stanko Svitlica - 22.12.2021 / 15:53, *.chello.pl

@FOREVER LEGIA : zgadzam się w 100%

odpowiedz
Jurek - 22.12.2021 / 17:17, *.play-internet.pl

@FOREVER LEGIA :
Jeszcze Olimpia.Czesto zapominana albo marginalizowana w tego typu dyskusjach.Biorac na bok rozne rozkminki,to trzeba przyznać bez żadnego "ale", że w Elblągu zawsze nas lubiono.Zreszta z wzajemnością.Ja mam do nich wielki szacunek i sentyment.

odpowiedz
oLaf - 22.12.2021 / 20:19, *.vectranet.pl

@Jurek: Olimpia to charakterna ekipa - tam nie jest łatwo bo blisko śledzie i Lechia i wracajac z każdego wyjazdu można mieć "komitet powitalny" u siebie w mieście : O

odpowiedz
Jurek - 23.12.2021 / 19:18, *.vectranet.pl

@oLaf:
Zgadza się

odpowiedz
Legionista - 22.12.2021 / 10:18, *.play-internet.pl

Przegraliśmy na trybunach 0:3 tak to wyglądało mało śpiewu i dopingu la naszych. Czułem się jak na wyjeździe.

odpowiedz
Antek - 22.12.2021 / 00:09, *..

Starszy kibic czy z Jackiem coś się dzieje nie tak ?

odpowiedz
m - 25.12.2021 / 20:13, *.207.93

@Antek : covid , respirator.

odpowiedz
Maćko - 21.12.2021 / 21:47, *.play-internet.pl

O to chodzi Mioduskiemu - pełny stadion i kasa się zgadza. A wy sobie tam bawcie się, róbcie oprawy. Najważniejsze, że opłata za pobyt na stadionie uiszczona.

odpowiedz
kone - 21.12.2021 / 14:44, *.52.135

przecież każda impreza wg. prawa musi mieć obstawę policji, nie pitol, że nikt tam na górze nie myśli, typowa stronnicza relacja

odpowiedz
Eryk - 21.12.2021 / 20:40, *.tpnet.pl

@kone: Ty nie pitol , konus. ''... całe mnóstwo służb ...'', czyli o wiele za dużo . A w ogóle miejsce psów jest poza stadionem (chociaż niektóre od dawna siedzą w ''studiu''przy trybunie gości...) . Policja jest wredna , uświadom to sobie sobie .

odpowiedz
quad74 - 21.12.2021 / 10:28, *.chello.pl

Dzięki za ratowanie Dmowskiego!!!

odpowiedz
Adam - 21.12.2021 / 19:46, *.chello.pl

@quad74: Dobra beka

odpowiedz
Ajajaj ITI - 22.12.2021 / 09:15, *.centertel.pl

@Adam: Beka to z ciebie i z Rafałka ćpuna czaskoskiego obrońcy tęczowych i kozodymców

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 22.12.2021 / 13:21, *.play-internet.pl

@quad74: "Ratowanie Dmowskiego"-hehehe-transparentami???.Jedyny skuteczny protest,to......czynny protest.Np uniemożliwienie dostępu do ronda ludziom nasłanym przez Trzaskowskiego.Ale o czym i do kogo tu pisać/mówić,jak Wy nawet u siebie w relacjach z zarządem nie potraficie zrobić porządku.

odpowiedz
quad74 - 22.12.2021 / 18:23, *.chello.pl

@FOREVER LEGIA : Dobre i to. Jak się naocznie zorientowałem, zdjęcie transparentu trafiło do osób, które nigdy w życiu nie były na stadionie.

odpowiedz
Alan - 21.12.2021 / 06:34, *.t-mobile.pl

Brawa za transparent o rondzie Dmowskiego choc niestety to tylko transparent , większą sprawa było by poprostu nie głosowanie na tych ludzi no ale cóż nie jest zadna tajemnica kto sprawuje wladze w dużych miastach w kraju i w tym akurat przypadku to społeczeństwo wystawia znak z zakazem ale w prawo czyli zupełnie na odwrót jak na jednym z naszych kolejnych transparentów.....

odpowiedz
xd - 22.12.2021 / 09:28, *.centertel.pl

@Alan: tak kibice na pewnk glosowali

odpowiedz
Kibolek - 21.12.2021 / 06:30, *.it-home.pl

Mioduski LICHWIARZU WON Z LEGII

odpowiedz
Ibor - 21.12.2021 / 06:18, *.play-internet.pl

WSTYD WSTYD I HAŃBA
I nie mówię tu o piłkarzach a o zachowaniu Żylety po meczu od kiedy to mamy zgodę z piłkarzami i działaczami Radomiaka aby wspólnie celebrować porażkę Legii . Przez 40 lat nigdy nie zostałem bardziej upokorzony .
Jeszcze jedno rozumiem , że Decyzyjni maja przygotowany plan B na wypadek gdy Prezes posłucha Waszych dobrych rad i wycofa się z Klubu wyprzedając co się da i „ zapominając „ o przesłaniu dokumentów licencyjnych na przyszły sezon ( Osuch - Zawisza ).
Rozumiem ze macie kim grać na pastwiskach 7 ligi .

odpowiedz
Pa(B)(L)o - 21.12.2021 / 08:08, *.lukman.pl

@Ibor: Jak dla mnie to możemy i nawet zaczynać od 4 ligi budowac nową Legię.
Przecież polityka obecnego właściciela Legii i tak pcha nas ku upadkowi. Jak długo będzie miał kasę na swoje chore pomysły? To już 5 lat upadania..
Więc jeżeli nie sprzedaż Legii, to i tak czeka nas przeciętność.

odpowiedz
SzB - 21.12.2021 / 09:38, *.pljtelecom.pl

@Ibor:
Idź kup prezesowi dobrej flaszki a piłkarzy utul "do serduszka" bo wszyscy bardzo się starają, ale troszkę nie wychodzi, a tu wszyscy się uwzięli i kłody pod nogi rzucają, brzydko przezywają i jeszcze chwalą przeciwnika....
A tak na serio, to wreszcie brawo dla decyzycyjnych za odpowiednie zachowanie, adekwatne do tego co zrobił mioduski.i tego jak do obowiązków podchodzą "piłkarze ". Grajki Radomiaka pokazały naszym żelom co to zaangażowanie i ile można tym zdziałać przy mniejszym budżecie.

odpowiedz
Kamień - 21.12.2021 / 13:32, *.chello.pl

@Ibor: oooo, jeśli przez 40 lat pierwszy raz zobaczyłeś podziękowania dla piłkarzy gości to znaczy, że większość tego czasu przespaleś

odpowiedz
grzesiek - 21.12.2021 / 15:17, *.centertel.pl

@Ibor: ja sie zdecydowanie bardziej czulem upokorzony po porazce z dudelange np

odpowiedz
Zzz - 21.12.2021 / 02:08, *..

Zjazd poziomu ultraski Legii w tym roku podobny do zjazdu poziomu grajków. Już nawet oprawa skopiowana z „Za bratem w każdy dym”. I trwa to przez całą rundę. Nawet nie było żadnej oprawy godnej zapamiętania, doping to może był na poziomie na 2-3 meczach. Poza tym to podobnie jak grajkowie. A tematy „zgód” to jakaś „piaskownica”.

odpowiedz
Przemo - 21.12.2021 / 11:36, *.201.80

@Zzz: niestety masz rację

odpowiedz
McA - 21.12.2021 / 12:07, *.tpnet.pl

@Zzz: Już? Wypłakałeś się. To wyp....

odpowiedz
Bln - 21.12.2021 / 12:44, *.162.226

@McA:
Hamuj słowa. Nie podoba się co gościu napisał? niestety ale sporo w tym racji.

odpowiedz
Pięć ciastek - 21.12.2021 / 20:27, *.tpnet.pl

@Bln: Biedny leszczu niekumaty . Ten gościu (Zzz) ma tyle zarzutów skumulowanych , że na 90% to jakiś obcy element , Swój by tak nie pieprzył . Ty hamuj , niskopodłogowcu . Zwróć uwagę , jak ten Zzz wypowiada się o Zgodzie , kpi sobie . Widać , że coś mu nie pasuje - dlatego niepotrzebnie się za nim wstawiasz .

odpowiedz
Piotr - 22.12.2021 / 09:21, *.eurotel.cz

@Pięć ciastek:zgody z radomiakiem nie uznaje 90 % kibicow . z tego co wiem na zylecie wielu osobom to sie nie podoba też. Ale wiadomo . interesy ponad wszystko. A ci idioci myślą ze to chodzi o piłkę. Haha

odpowiedz
Przemo - 22.12.2021 / 09:43, *.201.80

@Pięć ciastek: Niestety ZZZ ma rację i piszę to jako kibic z 30letnim stażem. Oprawy są jak na nas kiepskie. Ciekawe gdzie idą wszystkie pieniądze ze zrzutek. Doping kiepski, jakieś pindolindy na trybunach. Nie ma magii i fanatyzmu jak kiedyś.....Przykre ale musimy spojrzeć prawdzie w oczy i coś z tym wszystkim zrobić. A z Radomiakiem to zgoda młodzieży.

odpowiedz
Ultra - 22.12.2021 / 14:23, *.145.193

@Zzz: oprawy na meczach z Leicester i Napoli byly dobre.

odpowiedz
Jurek - 22.12.2021 / 15:30, *.futuro.pl

@Zzz: Uważam,że oprawy na Leicester i Dinamie (powstańcza) były kapitalne

odpowiedz
Jihad - 20.12.2021 / 22:45, *.255.4

Czy to rekord frekwencji przyjezdnych na naszym nowym stadionie?

odpowiedz
Typek - 21.12.2021 / 08:36, *.7.33

@Jihad: Moim zdaniem Radomiaka było zdecydowanie więcej. Dużo ich w Warszawie mieszka i pracuje

odpowiedz
Tomi - 21.12.2021 / 21:45, *.t-mobile.pl

@Typek:
Według prasy radomskiej ok 5000

odpowiedz
Korwinista - 21.12.2021 / 22:43, *.t-mobile.pl

@Typek: Jeszcze dojeżdżają codziennie liną kolejową nr 8

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.