Koszykówka

Śląsk Wrocław 78-91 Legia Warszawa

W meczu 25. kolejki PLK Legia Warszawa wygrała na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław 91-78. Wyniki kwart: 16-22, 23-20, 13-30, 26-19.

Od celnej „trójki” zaczął najlepszy zawodnik w szeregach wrocławian, Travis Trice na co szybko odpowiedzieli legioniści, trafieniem Raymonda Cowelsa. Skuteczne akcje Dariusza Wyki i Roberta Johnsona pozwoliły warszawianom wyjść na minimalne prowadzenie. Podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego cierpliwie budowali swoje akcje i dokładali staranności w defensywie. Po rzucie Kerema Kantera Śląsk odzyskał prowadzenie. Pierwsza kwarta zakończyła się jednak lepiej dla gości, którzy wygrali tę część meczu 22:16. Kontynuacja dobrej gry Zielonych Kanonierów miała miejsce także w kolejnych minutach starcia – skutecznie swoje akcje wykańczali Łukasz Koszarek, Muhammad-Ali Abdur-Rahkman i Jure Skifić dzięki czemu przewaga legionistów urosła do 12 punktów. Po tym jak wrocławianie zmniejszyli starty do siedmiu „oczek” o przerwę na żądanie poprosił trener Wojciech Kamiński. Wskazówki udzielone zespołowi przyniosły skutek tylko połowicznie, bowiem znów stołeczna ekipa prezentowała twardą obronę, ale gorzej było z grą w ataku, gdzie warszawianie pudłowali raz za razem, a także notowali straty. W końcu piłka zaczęła wpadać do kosza także po próbach Legii – na półmetku starcia warszawianie prowadzili 42:32.

Od dwóch celnych „trójek” trzecią kwartę rozpoczęła Legia – w obu przypadkach skutecznością popisał się Raymond Cowels. To właśnie amerykański rzucający sprawiał najwięcej kłopotów defensywie Śląska i już po 23 minutach meczu miał na swoim koncie 19 punktów. Zieloni Kanonierzy znów „uciekli” rywalowi na dystans 11 punktów. Tym razem Śląsk nie odrabiał strat w takim tempie jak miało to miejsce na kilkanaście minut wcześniej. Koszykarze trenera Andreja Urlepa próbowali przedostać się pod kosz, ale po nieudanych rzutach brakowało im zbiórki w ataku. Legia poszła za ciosem, wciąż w świetnej dyspozycji był Raymond Cowels, do którego dołączył Łukasz Koszarek. To właśnie trafienie kapitana legionistów ustaliło wynik spotkania po 30 minutach gry – Legia prowadziła 72:52.

Wrocławianie ruszyli do odrabiania strat, co początkowo nie szło im zbyt dobrze, ale w końcu zaczęli znajdować dogodne sytuacje do zdobycia punktów i niwelowali stratę z każdą minutą. Na cztery minuty przed końcem czwartej kwarty było już tylko 79:73 dla Legii. Złą serię przerwał celną „trójką” Robert Johnson, a chwilę później ważny blok zanotował Jure Skifć. 120 sekund pozostawało do końcowej syreny, a Legia prowadziła 84:73. Nie dali sobie już wydrzeć triumfu Zieloni Kanonierzy, którzy na zwycięstwo w Ekstraklasie na terenie Śląska czekali aż 40 lat – ostatnie takie zapisali na swoim koncie w sezonie 1981/82.

- Cieszymy się bardzo z tej cennej wygranej w tak wyjątkowym miejscu jakim jest hala Stulecia. Śląsk to bardzo wymagający przeciwnik, ale daliśmy sobie dziś radę z rywalem, co napawa nas optymizmem przed rewanżowym spotkaniem ćwierćfinału FIBA Europe Cup, który rozegramy już w środę w Bolonii – powiedział trener Wojciech Kamiński po meczu ze Śląskiem.

W środę o godzinie 20:30 legioniści zagrają rewanżowy mecz z Pallacanestro Reggiana w ćwierćfinale FIBA Europe Cup, a w najbliższą sobotę zmierzą się na wyjeździe z Anwilem Włocławek.

kwarty: 16-22, 23-20, 13-30, 26-19