fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Odarci ze złudzeń

Woytek, źródło: Legionisci.com

W poniedziałek ostatecznie prysły nadzieje, że Legia powalczy o 4. miejsce w ligowej tabeli. Choć już od kilku kolejek taki scenariusz należało traktować jako bardzo mało prawdopodobny, to jednak przy pewnym zbiegu okoliczności i serii zwycięstw drużyny ze stolicy, mógł się wydarzyć. Po wygranej Lechii w Zabrzu i porażce Legii z Piastem, przewaga gdańszczan nad warszawiakami urosła aż do 13 punktów, a do końca sezonu do zdobycia pozostało maksymalnie 15 oczek. Oznacza to, że Legii nie zobaczymy w przyszłym sezonie w europejskich pucharach.

Poprzednio taka sytuacja miała miejsce po sezonie 2009/10, kiedy to Legia zajęła 4. miejsce i nie awansowała do pucharów na sezon 2010/11. Od tamtej pory legioniści za każdym razem walczyli o Ligę Mistrzów lub Ligę Europy.



Koniec sezonu?

Ponownie musimy opuścić głowy i zerknąć na dolne rejony tabeli, bo tam nie wszystko jest jeszcze jasne. Przewaga "Wojskowych" nad miejscem spadkowym wynosi aktualnie 7 punktów. To sporo i o ligowy byt można być względnie spokojnym. Pod Legią są dwie drużyny, z którymi przyjdzie jeszcze się zmierzyć - Stal Mielec i Jagiellonia Białystok. W pozostałych do rozegrania 5 kolejkach wystarczy wygrać raz lub dwa, by główny wiosenny cel osiągnąć. Potrzebne będzie utrzymanie odpowiedniej koncentracji, nad czym stara się nieustannie pracować Aleksandar Vuković. Serb w wypowiedziach sugeruje, że nie jest to łatwe. Piłkarze są świadomi, że o nic już nie grają. Wiedzą, że za moment w klubie pojawi się nowy szkoleniowiec, a kilku przymierza się do opuszczenia klubu. Dlatego obecny trener nie zamierza eksperymentować: - Do samego końca będziemy chcieli grać najmocniejszym składem, na jaki nas będzie stać w danej chwili. Niezależnie od tego, co jesteśmy w stanie ugrać. Mamy obowiązek grać i wygrywać. Może być tak, że któryś z młodych dostanie szansę, ale nic na siłę i nic na pokaz. Niektórzy już wykorzystali okazję, bo są w meczowej kadrze. Na boisko będą wychodzić najlepsi, żeby zwiększyć szanse na wygraną - mówi Serb.

W kuluarach coraz częściej pojawiają się informacje o problemach z Arturem Borucem, który został odsunięty od kadry meczowej. Kontrakt 42-letniego bramkarza wygasa w czerwcu i nie należy się spodziewać, że zostanie przedłużony. Jednocześnie mimo wewnętrznych problemów wypadałoby zorganizować dla Boruca mecz pożegnalny, a w tej chwili chyba nie jest to takie oczywiste.

WYNIKI SONDYCzy Legia Warszawa spadnie z Ekstraklasy w sezonie 2021/22?
SUMA GŁOSÓW: 41954
START: 22.11.2021 / KONIEC: 01.05.2022



Weryfikacja budżetu?
Od wielu lat budżet klubu na każdy sezon zakłada awans do fazy grupowej europejskich pucharów. Choć w ostatnich latach drużyna zwykle nie wypełniała założeń z excela, nie przeszkadzało to w dalszym wydawaniu wirtualnych pieniędzy, przez co dług ciągle narasta. Pozytywne przełamanie nastąpiło w 2021 roku, kiedy to zespół Czesława Michniewicza wykonał plan. Finanse klubu się poprawiły, ale tylko na moment. Obecny sezon to spory cios dla planujących budżet na sezon 2022/23. Jeszcze kilka tygodni temu klubowi decydenci mogli się łudzić, że legioniści wywalczą Puchar Polski albo szturmem wskoczą na 4. miejsce w tabeli. Nic z tego, teraz po prostu nie można zagrać tą kartą przy planowaniu wydatków na nadchodzące miesiące.

- Cały czas mocno pracujemy nad budżetem na sezon 2022/23. Priorytety są takie, żeby pion sportowy z Jackiem Zielińskim miał możliwość realizacji planów. Nie możemy stracić możliwości dobrego i skutecznego działania również w części związanej z zespołem, z komunikacją. Musimy też patrzeć przez pryzmat efektywności, gdzie ja widzę jeszcze duży potencjał. On jest oczywiście związany z wynikami, ale też z dodatkowymi rzeczami, jak dzień meczowy. W czasach pandemii dostaliśmy mocno po głowie jeśli chodzi o przychody z dnia meczowego, bo w Legii to dużo istotniejszy element budżetu niż w innych klubach. Musimy to odbudować, bo to nie tylko atmosfera i doping, ale bardzo ważna część funkcjonowania klubu. Prawa telewizyjne są na tym samym poziomie. Naturalna skłonność jest do tego, żeby ciąć. A ja już przeżyłem trochę sytuacji, gdzie trzeba patrzeć na całość. Trzeba sprawić, żeby klub generował przychody i miał możliwości wydawania pieniędzy np. na marketing. Przejrzymy nasze umowy związane z kosztami, punkt po punkcie, żeby spiąć budżet i skutecznie móc walczyć o najwyższe cele sportowe - mówił niedawno Marcin Herra, wiceprezes zarządzający Legii Warszawa.

W sezonie 2020/21 Legia zgarnęła z Ekstraklasy 30 milionów złotych, za ten sezon ta kwota będzie o połowę niższa. Ponadto uciekła szansa na krajowy puchar, czyli kolejne 5 mln zł. Nie można także planować wydatków za potencjalny awans do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy (ponad 13 mln zł). To wszystko w sumie oznacza dziurę na poziomie 30 mln zł, zabraknie także 4 lub 7 dni meczowych z europejskimi klubami.

- Skoro 17 klubów radzi sobie z niższymi budżetami, to my pozbawieni kilku milionów z Pucharu Polski i finansów z tytułu awansu do Ligi Konferencji, też musimy sobie poradzić działając mądrze, mądrze budując zespół i nie tracąc pieniędzy na nieprzemyślane transfery. Nie mówimy o gotówkowych transferach, bo na te nie będzie nas stać. Możemy jednak być atrakcyjni dla wielu zawodników z Polski i Europy, którym kończą się kontrakty - stwierdził niedawno Jacek Zieliński, dyrektor sportowy Legii.

- W przyszłym roku nie zmienimy żadnego celu sportowego, to będzie mistrzostwo Polski - dodaje Marcin Herra. To zdanie jest bardzo istotne, bo od przyszłego sezonu startuje rządowy projekt "Program Wsparcia Mistrzów", koordynowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, w którym mistrz Polski otrzyma... 30 mln zł. Wicemistrz i trzecia drużyna Ekstraklasy zainkasują po 23 miliony złotych, a zdobywca Pucharu Polski wzbogaci się o kolejne 25 milionów złotych. Przy Łazienkowskiej najprawdopodobniej więc bez problemów wpiszą tę kwotę do budżetu na kolejne 12 miesięcy. W razie potrzeby za rok ponownie podejmie się decyzję o pokryciu straty przewidywanymi zyskami z lat przyszłych.

Podczas poniedziałkowego meczu na Żylecie zawisł transparent skierowany do członka zarządu Legii Jarosława Jurczaka, który nadzoruje dział finansów:

fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (32)

+dodaj komentarz
Mistrz - 20.04.2022 / 19:44, *..

Walczcie chociaż o vice mistrza mazowsza , choć ciężko będzie :)

odpowiedz
Sarcastico. - 19.04.2022 / 23:47, *.orange.pl

I bardzo dobrze.

odpowiedz
Arek - 19.04.2022 / 23:35, *.tpnet.pl

Prawdę mówiąc, to był czas się przyzwyczaić. Jeśli w ogóle można było walczyć o puchary, to tylko przez pP. Tu wyjaśnił nas Raków i po zabawie. A jak ktoś myślał, że może uda się jeszcze poprzez ligę, no to grubo. I oczywiście, wiadomo komu się za to obrywa najmocniej.

odpowiedz
RIkki - 19.04.2022 / 23:17, *.net.pl

Jeszcze nie jest pewne że nie grozi nam 1 liga!!!
Legia grać q,,a mać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz
Darek - 19.04.2022 / 23:11, *.chello.pl

Z taką polityką transferową za dwa lata nie będzimy mieć 200 milionów długu tylko 300 milionów.
Co dali Legii tacy kopacze jak Abu Hańba,Skibicki,Kastrati,Celhaka,Charatin itd.Można by tu wymienić 3/4 kadry pierwszej drużyny.Wszyscy kopią się po czołach raz na 10 meczów zagrają w miarę poprawnie na tle takich tuzów piłkarskich jak Łęczna czy Płock.Po za tym nic więcej.
Ci kopacze mają w dupie klub i kibiców.Dzisiaj są u nas,jutro będą w beniaminku ligi tureckiej czy w 9 drużynie ligi cypryjskiej.Im ma się na koncie zgadzać.Większość z nich po odejściu z Legii przepadnie.
Amatorzy rządzą klubem dlatego jesteśmy dzisiaj chłopcami do bicia.

odpowiedz
floyd - 19.04.2022 / 19:44, *.aster.pl

Jestem pewien, ze gdyby prezesem i właścicielem Legii był Pan Michał Świerczewski a nie ta niedorozwinięta pacyna w lokach, to rok w rok gralibyśmy w LM. W klubie który pare lat temu bujał sie po pastwiskach stworzył ekipę która ma szanse na dublet.
Gdyby mioduski był w zarządzie np KGHM to spółka handlowała by koralikami.

odpowiedz
Frug - 19.04.2022 / 19:59, *.6.15

@floyd: To proszę namówić najbogatszych warszawiaków do przejęcia Legii, czemu żadnego nie ma?

odpowiedz
Leśny Dziadek - 19.04.2022 / 22:42, *.t-mobile.pl

@Frug: To proszę o odpowiedz na pytanie: kiedy można przejąć (kupić) klub? Konkretnie, kiedy?

odpowiedz
Legionista-Portowiec - 19.04.2022 / 19:06, *.centertel.pl

Jak się ściąga tabuny kopaczy których nikt już nie chce i traktują oni Klub jak dobrze płatną przechowalnie to są efekty. Mamy zajebiste warunki żeby szkolić młodzież, żeby rok w rok przynajmniej jeden wychowanek zasilał pierwszą kadrę. Zainwestować należy w odpowiednich szkoleniowców do akademii a nie w Kastratich czy innych Hanna czy jak mu tam.

odpowiedz
Leśny Dziadek - 19.04.2022 / 19:32, *.t-mobile.pl

@Legionista-Portowiec: To powinni być byli zawodnicy, jak: Leszek Pisz, Jacek Magierą itp. Każdy powinien mieć grupę zawodników. Rywalizacja podnosi poziom. Ty to wiesz, ja to wiem, dlaczego nie wie tego prezes tysiąclecia? Z jakim poziomie wiedzy ten człowiek organizuje klub piłkarski? Zgroza...

odpowiedz
Jerz z Potoku - 19.04.2022 / 19:55, *.chello.pl

@Leśny Dziadek: szanowny Kolego, "prezes dekady" doskonale zdaje sobie sprawę z tego co napisałeś. Jednak on, z uporem maniaka, przez pięć lat zarządzania Klubem świadomie wybierał drogę na skróty, w myśl zasady szybkie działanie, szybki zysk. Biedaczysko pomylił tylko branże. Skutki - każdy poznał.
Ps.: wydaje mi się, że ostatnio, w sposobie jego rozumowania coś drgnęło na plus. Być może to wiosenny powiew namiastki normalności, czego Tobie i Nam wszystkim serdecznie życzę.

odpowiedz
Leśny Dziadek - 19.04.2022 / 22:40, *.t-mobile.pl

@Jerz z Potoku: Nie wierzę już w nic, co ten człowiek tworzy w Legii. Słowa prawdy nigdy nie powiedział. Możemy żyć złudzeniami, a prawda jest bolesna - długi, długi, ďługi. Jeżeli mamy liczyć na to, że przyjdą zawodnicy bez kontraktu, to prędzej tych lepszych zachęcą w innych miastach Polski, niż tutaj. Ale może się mylę...

odpowiedz
Jerz z Potoku' - 19.04.2022 / 23:23, *.chello.pl

@Leśny Dziadek: niestety, nie mylisz się.
Sądzę, że do Legii zaczną przychodzić wartościowi piłkarze bez kontraktu, ale dopiero wówczas gdy zmieni się negatywny pijar naszego Klubu. Nieodzownym warunkiem rzeczonej zmiany jest całkowite odejście z legijnych struktur miodowej kamaryli na czele z "królową matką" (sorry pszczółki), a to raczej nieprędko nastąpi...

odpowiedz
Leśny Dziadek - 20.04.2022 / 00:02, *.t-mobile.pl

@Jerz z Potoku': Maja nie odejdzie, Gucio z tego będzie...

odpowiedz
Leśny Dziadekl - 19.04.2022 / 17:22, *.t-mobile.pl

Oddaliśmy Walukiewicza, Praszelika, Mosóra i innych młodych. Zamiast ich wprowadzać do zespołu, nasprowadzano szrotu, bez ambicji, bez honoru. Całowanie koszulki nic nie znaczy, gdy nie zostawiasz na boisku serca. Zamiast odpowiednio skrojonego garnituru, mamy przechodzony podkoszulek, z którego nawet Fred Kiepski nie zrobiłby szmaty do podłogi. Bo się nie nadaje. To jest plucie kibicom w twarz. A teraz próbuje się w cyrku zmienić klaunów na innych. Tylko to już od dawna nie jest śmieszne.

odpowiedz
Fifik - 19.04.2022 / 17:46, *.centertel.pl

@Leśny Dziadekl: A gdyby ich sprzedać a przez 5 ostatnich lat bylo by jedno mistrzostwo? Kupujesz taką opcję? Ja nie.. Wole starych pryków ale mistrza co roku.

odpowiedz
Leśny Dziadek - 19.04.2022 / 18:00, *.t-mobile.pl

@Fifik: To teraz będziesz miał dwa mistrzostwa w jednym roku...

odpowiedz
Żyrardów - 19.04.2022 / 22:01, *.play-internet.pl

@Leśny Dziadekl:
W pełni się zgadzam
Pion szkoleniowy odpowiedzialny za rozwoj młodych dal ciala
Dobrych oddajemy a zostaje drewno

odpowiedz
Leśny Dziadek - 19.04.2022 / 17:07, *.t-mobile.pl

Z kim mielibyśmy niby ,,zdobyć,, Europę? Rose? Wieteska? Hołownia? A może z panem batonem? Z Rosołkiem, Skibickim? Z tyką, która się mało nie złamie, i potrafi tylko biegać i walić ze łba, co przy takim wzroście to chyba trudne nie jest? Pytam się, z kim do tej Europy???? Z ludźmi, którzy pojęcia nie mają, w jaki sposób funkcjonuje klub piłkarski? Że niby, jak korporacyjny badziew? To mamy badziew i grande finale. Czego tu nie rozumieć i skąd zdziwienie. To i tak jechało już od dawna na furze farta. Właśnie się skończyło i rozsypało.

odpowiedz
Bum - 19.04.2022 / 17:06, *.232.42

Co wy chcecie hehe
Przecież jest europejska Legia xD
Obiecał wam to macie hehe.
Swoją drogą jaka to paranoja że typ wpiera wszystkim od 5 lat, że postępuje słusznie i rozwija klub. Przecież to masakra.... Czekacie aby sezon się skończył...??? Wy się już módlcie żeby następny się nie zaczął.
Ostatnie okienko transferowe w którym jeszcze miodek mógłby odkręcić wszystko.
Zobaczymy czy zainwestuje w drużynę...
Ja tam znam odpowiedź a wy jak chcecie to dalej się katujcie i karmicie tym pier...niem złodzieja .

odpowiedz
Roma - 19.04.2022 / 15:45, *.plus.pl

Na Targówku widziałem właściwy w tej sytuacji mural ( Mioduski WON )

odpowiedz
Legionistaaa - 19.04.2022 / 15:37, *.tpnet.pl

Z sezonu na sezon jest co raz gorzej i obawiam się że w przyszłym będzie jeszcze gorzej.

odpowiedz
ha - 19.04.2022 / 15:10, *.vectranet.pl

o czym mowa Marcin Herra nie nadajecie się do niczego!
mam wielu znajomych którzy mają starą KK ale nie chcę im się wyrabiać nowej.
są w bazie, ze strony klubu ŻADNEGO ruchu, nawet @ z propozycją jakąkolwiek...

nie nadajecie się do niczego! Idźcie stąd jak najszybciej i jak najdalej!

was amatorami nazywać to obraza amatorów...

odpowiedz
Po(L)ubiony - 19.04.2022 / 13:25, *.aster.pl

"Wystarczy wygrać raz lub dwa", by się utrzymać? No dobra tylko gdzie i z kim? W Mielcu, Szczecinie czy Białymstoku? W domu, z Górnikiem i Craxą? Nie mów hop....

odpowiedz
Wycior - 19.04.2022 / 14:25, *.vectranet.pl

@Po(L)ubiony: na chwile obecną oprócz Szczecina każde z tych spotkań jest do wygrania. Jeśli będziemy drżeć przed Mielcem czy jagiellonią to może dajmy sobie już spokój z piłką…

odpowiedz
Leśny Dziadek - 19.04.2022 / 16:39, *.t-mobile.pl

@Wycior: Problem w tym, że nikogo się nie boimy, ale ze wszystkimi w tym sezonie dostajemy bęcki. To ja wolę się bać wszystkich i golić ich po 3-0.

odpowiedz
Tymczasowych budowli też trzeba - 19.04.2022 / 13:07, *.centertel.pl

Mioduska tragedia rozkręciła się na dobre.

odpowiedz
Leśny Dziadek - 19.04.2022 / 12:54, *.t-mobile.pl

Dobrze i ciekawie było w 1 roku za kadencji prezesa tysiąclecia. Gdy wszyscy uwierzyliśmy w te brednie - gadki szmatki o europejskiej potędze W 2 było dziwnie, w 3 kiepsko, w 4 tragicznie, a teraz jest piękna katastrofa. A co jutro? Jutra nie ma. Bo mówić i pisać można wszystko - o kasie z marketingu - na pewno tabuny firm chcą reklamować bankruta, o transferach bezgotówkowych - pewnie już stoi kolejka i tylko czeka na hasło. Ktoś się sfajdolił do talerza, i teraz próbuje ratować sytuację wrzucając do polewki parę skwarek. Smacznego....Ja tego jeść nie będę...

odpowiedz
DZ - 19.04.2022 / 16:44, *.centertel.pl

@Leśny Dziadek: pierwszy sezon bez leśnodorskiego to był jeszcze rozpęd z lat wcześniejszych, ale gdy mioduska wyrzuciła z klubu wszystkich pracowników z pasją, pozostali sami nieudacznicy.

odpowiedz
Leśny Dziadek - 19.04.2022 / 16:51, *.t-mobile.pl

@DZ: Tak było. Część ludzi mówiła - złodziej, okradł klub i poszedł. Nie okradł, tylko wziął swoją, zarobioną dolę. Zobaczył, że z tym ,,wspólasem,, to nawet muchy w kiblu się nie ubije, to po co miał zostać, żeby z bliska obserwować upadek klubu?

odpowiedz
Eh - 19.04.2022 / 12:46, *.orange.pl

no nie jest wesoło...

odpowiedz
Lupus - 19.04.2022 / 19:33, *.centertel.pl

@Eh: Miało być Legijne DNA, a jest Legijne DNO!!!

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.