Wicemistrzowie Polski 2021/22 - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Koszykówka

Śląsk Wrocław 90-77 Legia Warszawa. Legia wicemistrzem Polski!

Redakcja, źródło: Legionisci.com

W piątym meczu finałowym play-off o koszykarskie mistrzostwo Polski Legia Warszawa przegrała na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław 77-90. Tym samym Śląsk zdobył mistrzostwo, Legia natomiast została wicemistrzem Polski. To ogromny sukces stołecznego zespołu, którego chyba nikt się w tym sezonie nie spodziewał. W piątym meczu finałowym legioniści niestety musieli radzić sobie bez dwóch silnych skrzydłowych - Grzegorza Kulki (doznał złamania kostki w 1. meczu finałowym, w dniu piątego finału przeszedł operację) oraz Jure Skificia, który miał problemy z kolanem.

W dniu meczu we Wrocławiu Łukasz Koszarek został ojcem, a urodziny obchodził Robert Johnson.

Fotoreportaż z meczu - 158 zdjęć Woytka

Legia źle rozpoczęła to spotkanie. Gospodarze szybko osiągnęli przewagę 12-5. Trójką odpowiedział Abdur-Rahkman, ale Śląsk po chwili prowadził już 20-8. Legioniści pogubili się, do gry wkradła się nerwowość i proste błędy. O czas poprosił trener stołecznego zespołu, ale nadal tylko gospodarze zdobywali punkty. Dopiero na minutę przed końcem kwarty Łukasz Koszarek celnie rzucił za 3 punkty. Dość powiedzieć, że legioniści w pierwszej części gry zdobyli zaledwie 11 punktów, przy 27 punktach gospodarzy. Okrągłe 0 widniało przy zdobyczy punktowej jednego z dotychczasowych liderów, Roberta Johnsona. Mnóstwo strat notowali zawodnicy Legii.

Druga kwarta przyniosła niewielką poprawę w grze Legii. Goście zdołali odrobić straty i na 3 minuty przed przerwą przegrywali tylko 28-31. Abdur-Rahkman celnie rzucił za 3 punkty i mieliśmy remis 31-31, a także serię 18-0 dla Legii. Niespełna 60 sekund pozostało, kiedy Grzegorz Kamiński dwukrotnie trafił "trójki" i goście wyszli na 4-punktowe prowadzenie. Legioniści wrócili w tym spotkaniu z dalekiej podróży, wygrywając drugą kwartę aż 27-6 i prowadząc do przerwy 38-33.

Śląsk dobrze rozpoczął trzecią kwartę i szybko osiągnął 7 punktów przewagi. Do gry Legii ponownie wkradła się nerwowość. Dwa faule w ataku, kilka strat i Śląsk prowadził 56-44. Na 2 minuty przed końcem trzeciej kwarty pierwsze punkty zaliczył Johnson. Niewiele to jednak zmieniło, bo legioniści przegrali tę część 14-28. Jeśli marzyli jeszcze o przedłużeniu swoich szans na zdobycie mistrzostwa, musieli zagrać zdecydowanie lepiej.

Niestety, ostatnia kwarta przebiegała po myśli gospodarzy, którzy po dobrej serii osiągnęli 14-punktowe prowadzenie. Na parkiecie brylował Kerem Kanter. Śląsk raz po raz trafiał za 3 punkty, wykorzystując bezlitośnie każdy błąd Legii. Chociaż goście starali się i walczyli do końca, byli zdecydowanie słabsi w tym spotkaniu. Całą rywalizację przegrali 1-4.

PLK: Śląsk Wrocław 90-77 Legia Warszawa
Kwarty: 27-11, 6-27, 28-14, 29-25

Śląsk Wrocław [punkty, (celne za trzy)]
5. K. Kanter 26 (4)
6. K. Justice 14 (3)
0. T. Trice II 11 (1)
M. Meiers 8 (0)
27. I. Ramljak 7 (1)
---
11. A. Dziewa 16 (1)
2. Ł. Kolenda 5
8. D. Trice 3 (1)
10. J. Wójcik 0
15. M. Gabiński 0
18. S. Tomczak 0
7. K. Gordon -

Legia Warszawa [punkty, (celne za trzy)]
5. M. Abdur-Rahkman 20 (4)
55. Ł. Koszarek 16 (3)
3. R. Johnson 13 (1)
50. A. Kemp 10
18. R. Cowels III 5 (1)
---
31. G. Kamiński 9 (3)
0. J. Sadowski 2
91. D. Wyka 2
4. S. Kołakowski 0
43. J. Śliwiński 0
11. J. Skifić -

Komisarz: Z. Błażkowski
Sędziowie: D. Zapolski, W. Liszka, M. Chrakowiecki

widzów: 5695

Centrum informacji o koszykarskiej Legii -> legionisci.com/kosz

fot. Woytek /Legionisci.comfot. Woytek /Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.comfot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.comfot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.comfot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek /Legionisci.comfot. Woytek /Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.comfot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.comfot. Woytek / Legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (56)

+dodaj komentarz
Przemo - 30.05.2022 / 10:20, *.201.80

BRAWA.

odpowiedz
grzesiek - 29.05.2022 / 21:09, *.centertel.pl

Slask byl do ogrania to prawda ale forma fizyczna siadła no i kontuzje

odpowiedz
KrystekLegia - 29.05.2022 / 18:58, *.chello.pl

ADO wygrywa do przerwy 2 0 w meczu o awans ładnie.!

odpowiedz
oLaf - 29.05.2022 / 16:09, *.vectranet.pl

brawo, szacunek.

odpowiedz
Filipek - 29.05.2022 / 14:28, *.play-internet.pl

Minimaliści gratulacje Za Co ??Za Porażkę!!!!!!!!!

odpowiedz
mały (mr) - 29.05.2022 / 12:23, *.chello.pl

WIELKIE GRATULACJE DLA CAŁEGO TEAMU KOSZYKARSKIEJ LEGII OD SENIORÓW LEGIJNEGO BASKETU.
W imieniu Seniorów drużyny koszykówki Legii Warszawa (m.in. zdobywców Pucharu Polski w 1970 roku) składam na ręce Kapitana Drużyny Łukasza Koszarka serdeczne i szczere Gratulacje za wywalczenie Srebrnego Medalu w Energa Basket Lidze. To wielki sukces CAŁEGO TEAMU LEGII WARSZAWA i osiągnięcie celu dodatkowego - ODRODZENIA POTĘGI. Jesteśmy dumni z Waszego sukcesu osiągniętego po 53 latach od ostatniego tytułu. Brawo Panowie, trzymamy za Was i mamy nadzieję na podtrzymanie tradycji Legii bycia co roku na podium mistrzowskim. Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie. Mamy nadzieję na spotkanie z kibicami kiedy będziemy mogli osobiście Wam pogratulować sukcesu i uścisnąć dłonie. Do zobaczenia. Michał Romanowski

odpowiedz
Dumny :) - 29.05.2022 / 09:31, *.com.pl

Gratulacja za II miejsce, macie potencjał nie zmarnujcie tego......

odpowiedz
Woody - 28.05.2022 / 21:24, *.tpnet.pl

Fajnie . Mało brakowało (ten pechowy czwarty mecz) , ale i tak jest świetnie , rewelacja ! Brawo , uratowaliście nam sezon nasi drodzy koszykarze (piłkarze schrzanili , a wy odpaliliście ekstra bombę prawie na sam szczyt) . Niesamowita progresja , po prostu powrót w wielkim stylu . Było by wspaniale , gdyby ta organizacja i ta postawa , i mentalność zostały utrzymane na następny sezon . Dobry trener , dobra drużyna , dobrzy kibice . Było trochę błędów , zabrakło trochę koncentracji w finałowych meczach , ale często nasza gra była porywająca i na pewno nie brakowało zaangażowania . Pomimo tego , że nie ''przykręciliśmy śruby''Śląskowi tak całkowicie (sporo błędów w kryciu i problemy ze zbiórką pod tablicami) to jest bardzo bardzo dobrze . Gratulacje , pozdro (L) . Piękny rozdział , reaktywacja uwienczona Srebrnym medalem , brawo !

odpowiedz
GRATULACJE ZA SREBRO!JEST DOBRY PROGRES NA NOWY SEZON! - 28.05.2022 / 20:33, *.17.99

A TERAZ NIECH KOPARKI WJADĄ NA BUDOWE HALI SPORTOWO-ROZRYWKOWEJ WARSZAWY STOLICY POLSKI!KAŻDA INWESTYCJA I KAŻDA BUDOWA TO WZROST GOSPODARCZY I WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI!WIĘC!KOPARKI!START!NA!MYŚLIWIECKĄ!A STRZELNICA UPARTA POD TRYBUNAMI OK?!

odpowiedz
ws - 29.05.2022 / 17:59, *.vectranet.pl

@GRATULACJE ZA SREBRO!JEST DOBRY PROGRES NA NOWY SEZON!: jakoś dziwnie nie mogą wjechać na budowę boisk treningowych po sekcji strzeleckiej.

odpowiedz
grzesiek - 28.05.2022 / 16:36, *.centertel.pl

Mam nadzieje ze znowu w Fiba Europe Cup zagramy

odpowiedz
Legiakosz - 30.05.2022 / 14:05, *.centertel.pl

@grzesiek: może być koszykarska liga mistrzów czyli szczebel wyżej

odpowiedz
Phaeto - 28.05.2022 / 13:53, *.aster.pl

Szkolić, szkolić i jeszcze raz szkolić młodych i oczywiście więcej minut na parkiecie. Gratulacje Legia Kosz????

odpowiedz
Michał - 28.05.2022 / 12:16, *.plus.pl

Graaatttuuulllaaacccjjjeee Panowie i cała Legia za srebrny medal!!! Dumnie być Legionistą. Legionistą się jest...a nie bywa. Legionistą trzeba się urodzić...i tyle w temacie. Gratulacje dla całej Legii. Pozdrawiam wszystkich Legionistów i Legionistki

odpowiedz
ZenekL3 - 28.05.2022 / 11:38, *.chello.pl

Gratulacje, osobiście nie spodziewałem sie tak dobrego wyniku. W finale zabrakło po prostu koszykarzy do głębi składu, nie było zwłaszcza zawodników wartościowych, którzy umieli by zrobić pracę na tablicach i w ogóle pod koszem. Niemniej jednak to co było trener wykorzystał maksymalnie. Na prawdę wielki sukces.

odpowiedz
Craig - 28.05.2022 / 20:39, *.chello.pl

@ZenekL3:
trzeba po prostu mieć około 12 równych zawodników w składzie

odpowiedz
Cordell Walker - 28.05.2022 / 11:12, *.cyfrowypolsat.pl

Ogromne słowa podziękowania za wszystkie dostarczone emocje w tym sezonie dla całej sekcji. Bardzo dziękuję za walkę i oddane serducho. Medal mistrzostw Polski mimo piachu sypanego w tryby (kontuzje).

odpowiedz
WKS - 28.05.2022 / 10:30, *.61.226

Warszawianie! Głowy do góry! Choć stan był 4:1 to jednak nie obrazuje tego co się działo w tych meczach. Postawiliście wysoko poprzeczkę. Każdy mecz wyrównany. Macie medal po tylu latach i to srebrny - przy odrobinie szczęścia mógł być złoty i nikt by się nie zdziwił. Zarówno wy jak i my wracamy z niebytu i to na sam top. To była piękna rywalizacja, mnóstwo emocji i smaczków. Zwyciężyła większa determinacja. Wy też doczekacie złota grając z takim charakterem. Szczerze gratuluję tego srebra i dzięki za super finał. Pozdrawia kibic z Wrocławia.

odpowiedz
KLanik - 28.05.2022 / 11:53, *.chello.pl

@WKS: Nie wiem dlaczego, ale zawsze lubiłem i lubię WKS, chociaż nasze kluby i kibice za sobą nie przepadają. Pozdrowienia dla WKS i gratulacje.

odpowiedz
Luk - 28.05.2022 / 13:59, *.timplus.net

@WKS: Doceniam, dzięki i gratulacje za zdobycie tytułu.
Wielkie słowa uznania dla naszych, przed sezonem każdy wziąłby w ciemno półfinał, a wicemistrzostwo wydawało się nierealne. Gratulacje panowie!

odpowiedz
t - 28.05.2022 / 10:16, *.edu.pl

zadecydował 4ty mecz w Warszawie.
Gdyby było 2-2 to inaczej wszystko mogło się potoczyć.
A tak ...szkoda. Choć srebrny medal to i tak piękny wynik.
Dzięki Panowie za walkę!!!

odpowiedz
FI(L)IP - 28.05.2022 / 09:34, *..

Wielkie gratulacje! Legia w kosza nie miała medalu ponad pół wieku. Szacun dla tych, którzy lata temu tłukli się po trzecich ligach z hasłem "Odrodzenie potęgi". Wtedy to brzmiało jak pobożne życzenia, teraz już prawie tam jesteśmy.
I jeszcze jedno. Piłkarze w tym sezonie marzyliby o "tylko" srebrze w lidze.

odpowiedz
Marcinkowski - 28.05.2022 / 08:01, *.207.190

Co mogło pójść nie tak w tym finale poszło, kontuzja Kulki, kontuzja Skifica, pudłujący Johnson, stremowany Wyka, powolna reaktywacja Kempa, za późne przebudzenie Koszarka, faworyzowany w mediach Śląsk, niesprawiedliwi sędziowie, niedoróbki organizacyjne na Tobruku, brak Prezesa Zarządu klubu na zdjęciu dekoracji, to nie mogło dać finalnie MP, nie tym razem…

odpowiedz
Piotr23 - 28.05.2022 / 11:03, *.centertel.pl

@Marcinkowski: co Ty pier...lisz o prezesie i zdjęciu? Prezes Jankowski jest na zdjęciu

odpowiedz
Marcinkowski - 28.05.2022 / 11:39, *.207.190

@Piotr23: wiem co piszę, Prezesem Zarządu klubu jest Robert Chabelski.

odpowiedz
Piotr23 - 28.05.2022 / 14:47, *.centertel.pl

@Marcinkowski: bo cześć zdjecia nie łapie go w kadrze ciulu polonijny

odpowiedz
Marcin - 28.05.2022 / 20:11, *.orange.pl

@Piotr23: fakt, na stronie oficjalnej RC łapie się na zdjęciu, ale nie obrażaj mnie chłopcze, podzieliłem się swoimi wątpliwości po przegranym finale, a sekcji kosza kibicuję chodziłem regularnie na Tobruku w III lidze, w II lidze, w I lidze, byłem w Inowrocławiu w 2014, byłem w Ostrowie Wielkopolskim w 2015, byłem w Krośnie w 2016, byłem w Łańcucie w 2017.

odpowiedz
Piotr23 - 29.05.2022 / 08:40, *.centertel.pl

@Marcin: A czepiasz sie o głupie zdjęcie... szkoda na ciebie słów bo pewnie polonisto z widzewa

odpowiedz
Marcin - 28.05.2022 / 07:15, *.207.190

Ogromne gratulacje dla Legii, nie sądziłem, że po ubiegłorocznym 4 miejscu dadzą radę wejść na podium rok później, a jednak. Oby tak dalej!

odpowiedz
p10 - 28.05.2022 / 06:01, *.centertel.pl

Dziekujemy

odpowiedz
grzesiek - 28.05.2022 / 05:46, *.centertel.pl

dziwne te play offy byly najpierw mega sensacyjne zwyciestwa z stalą i anwilem zeby na koniec w finale przegrac z slaskiem ktory przeciez tez byl w zasiegu. Chyba sily nie starczylo naszym.

odpowiedz
Sen o - 28.05.2022 / 07:54, *.play-internet.pl

@grzesiek: uwzględnij kontuzje. No i Śląsk miał szerszy skład i lidera.

odpowiedz
kuman - 28.05.2022 / 04:57, *.cyfrowypolsat.pl

Brawo chłopaki już nikt a na pewno przez jakieś lata nie zdoła taki wynik osiągnąć

odpowiedz
Brawo - 28.05.2022 / 01:01, *.t-mobile.pl

I tak wielki szacunek dla Legionistow. Przyszly sezon nalezy do nas :)

odpowiedz
Pawełek - 28.05.2022 / 00:11, *.play-internet.pl

Po takim blamażu powinni na kolanach wracać do Warszawy!

odpowiedz
(L)ychu - 28.05.2022 / 00:27, *.centertel.pl

@Pawełek : A może Ty idż do kościoła i klękaj tam dopóki nie odpokutujesz za te słowa ?. Jaki blamaż człowieku???

odpowiedz
Kartofelek - 27.05.2022 / 23:57, *.vectranet.pl

A nie pisałem że tak będzie! Niestety wstyd…

odpowiedz
(L)ychu - 28.05.2022 / 00:25, *.centertel.pl

@Kartofelek: Jaki wstyd o czym Ty mówisz? . Wicemistrz Polski to wstyd przy tym co zaprezentowali w play off ???

odpowiedz
Nex - 28.05.2022 / 10:18, *.play-internet.pl

@Kartofelek: wstyd to sekcja piłki nożnej, tutaj wielki sukces

odpowiedz
ws - 27.05.2022 / 23:37, *.vectranet.pl

Gratulacje za wicemistrza. Wynik ponad stan przy tym stanie osobowym. Szczególną satysfakcją jest wyeliminowanie Stali Ostrów za ubiegłoroczny przewał z finałami. Teraz nie można zmarnować tego potencjału. Jak mówili po meczu Śląsk celuje w Euroligę czyli w następnym sezonie będzie znów w eurocup. A my w BCL ?

odpowiedz
p10 - 28.05.2022 / 06:08, *.centertel.pl

@ws: Wtedy my do Ligi Mistrzow. Ale tam poziom duzo wyzszy niz w Fiba. Stal w Fiba w finale a w lidze mistrzow kompletna klapa- ledwie 1 mecz wygrany. Poziom klubow z Polski to FIBA Europe Cup z pojedynczymi akcentami gdzies wyzej

odpowiedz
ws - 28.05.2022 / 09:05, *.vectranet.pl

@p10: może nas tam zakwalifikują bez eliminacji a jak nie to może trzeba zorganizować turniej eliminacyjny w Warszawie. Trzeba próbować piętro wyżej.

odpowiedz
Arek - 27.05.2022 / 23:33, *.tpnet.pl

Dla mnie to sukces. Brawa!

odpowiedz
Jaro77 - 27.05.2022 / 23:15, *.vectranet.pl

Wielkie brawa za postawę dla koszykarzy, zrobili nam wielki prezent, nikt się nie spodziewał medalu, niech tak pracują nadal, to niedługo i my będziemy się mogli cieszyć z mistrza. GRATULACJE DLA TRENERA I CAŁEGO SZTABU.

odpowiedz
patataj - 27.05.2022 / 23:07, *.superonline.net

Nawet w kosza nie dadzą nam poświętować mistrza, beznadzieja, Miodupski wooon!!!

odpowiedz
(L)ychu - 27.05.2022 / 23:37, *.centertel.pl

@patataj: A co ma Mioduski do kosza pomyśl trochę . Mi marzy się jeszcze siatkowka na takim poziomie jak była w latach 90-tych !!!

odpowiedz
(L)ychu - 27.05.2022 / 23:01, *.centertel.pl

Te dwa sezony Koszykarzy to istne cudo można powiedzieć . Jako beniaminek przegrali ze śląskiem o brąz . Teraz już medal srebrny zdobyty po bardzo dobrym sezonie w europie ale i w lidze

odpowiedz
Kibic - 27.05.2022 / 22:48, *.com.pl

Wielki Sukces Legii . Nikt raczej się tego nie spodziewał . Ale tak już na przyszły sezon . Legia nieźle w obronie . Wielkie problemy z rzucającymi + podkoszowy . Rozgrywający też by się przydał na lepszym poziomie i za rok Legia może powalczyć o jeszcze lepsze miejsce .

odpowiedz
(L)ychu - 27.05.2022 / 22:45, *.centertel.pl

Wicemistrz Polski w drugim sezonie to super sprawa !!!!. Wielkie brawa dla Koszykarzy !!!

odpowiedz
Marcin - 27.05.2022 / 23:13, *.207.190

@(L)ychu: to był 5 sezon Legii w ekstraklasie, po awansie z I ligi

odpowiedz
(L)ychu - 27.05.2022 / 23:27, *.centertel.pl

@Marcin: Oki masz rację od 2017/18 grali pierwszy sezon po awansie z 1 ligi zwracam honor!!. Miałem na myśli te dwa ostatnie sezony gdzie praktycznie z głębin wyrośli na czołowy klub w Polsce.

odpowiedz
ws - 27.05.2022 / 23:45, *.vectranet.pl

@(L)ychu: w pierwszym sezonie było dramatycznie i uratowało nas bankructwo Czarnych Słupsk . W drugim było dużo lepiej i ciekawe mecze w play off z Asseco. W trzecim znów dramat i uratował nas covid. O zeszłym sezonie już pisałem.

odpowiedz
(L)ychu - 28.05.2022 / 00:08, *.centertel.pl

@ws : Dzięki na informacje !!. Chciałoby się żeby te kiedyś wiodące sekcje wróciły do czasów swojej świetności .

odpowiedz
(L)ychu - 28.05.2022 / 00:14, *.centertel.pl

@ws : z tą euroligą dla sląska to może być tak jak z Legią piłkarską po mistrzostwie Polski chociaż tam są inne poziomy klasyfikacji drużyn niż w piłce nożnej

odpowiedz
(L)ychu - 28.05.2022 / 00:22, *.centertel.pl

@ws : Tak jak w koszu jest suproliga to tak samo chcieli stworzyć coś na ten wzór w piłce nożnej tylko że Uefa postawiła sprawę jasno wykluczenia klubów z rozgrywek europejskich które będą grały poza egidą Uefy

odpowiedz
ws - 28.05.2022 / 08:53, *.vectranet.pl

@(L)ychu: nie ma porównania. Do Euroligi wystarczy spełnić warunki i podpisać kontrakt. Oczywiście trzeba przejść weryfikację organizacyjną i sportową a droga idzie przez eurocup gdzie już grali w zakończonym sezonie.

odpowiedz