Marcin Herra - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Herra rozlicza pierwsze miesiące zarządzania klubem

źródło: Legia.com

Na oficjalnej stronie klubu ukazała się rozmowa z wiceprezesem zarządzającym Marcinem Herrą, który odpowiada za pozasportowe obszary w klubie. Poniżej prezentujemy najciekawsze fragmenty wywiadu, który możecie w całości przeczytać tutaj.Sytuacja finansowa klubu

- Sytuacja klubu jest złożona. Przychodów obecnie mamy mniej, a dużo kosztów stałych bądź względnie stałych. Za nasze obiekty płacimy czynsz. Po naszej stronie są też wszystkie inne opłaty. Zajęliśmy dziesiąte miejsce w lidze, a co za tym idzie, otrzymaliśmy znacznie mniejszą kwotę od Ekstraklasy. Aktualnie nie mamy przed sobą meczów pucharowych. Przed nami jedno z najtrudniejszych półtora roku. Nie załamujemy rąk. Pierwszy raz w historii klubu przygotowaliśmy program efektywności kosztowej. Przeglądamy każdą fakturę, każdy proces, żeby poszukać odpowiedzi, co możemy robić taniej i jak działać sprawniej. Legia to ogromny organizm i to nie jest łatwy proces. Chcemy wprowadzić oszczędności w codziennym działaniu, ale nie obniżając poziomu sportowego. Będziemy maksymalizować przychody wszędzie, gdzie tylko można to robić. Jednocześnie musimy się bardziej zintegrować jako klub. To ma miejsce, na pewno przejdziemy ten etap i będziemy mieli zdecydowanie lepszą sytuację.Frekwencja a wyniki

- Pierwszym naszym celem była i jest wyższa frekwencja na meczach. Wielu członków naszej legijnej społeczności wskazywało na brak wystarczających aktywności o charakterze profrekwencyjnym. Dlatego podjęliśmy szereg działań, które dzień po dniu realizowaliśmy. Już przed meczem z Lechią Gdańsk – pierwszym, który był mocno promowany - wielu kibiców, pozytywnie reagowało, że widzą reklamy na mieście. Filmy, które tworzymy wewnętrznie w ramach zespołu mediów, zdobyły duże zasięgi i budowały zaangażowanie. Naszym zamiarem było i jest skłonienie odbiorców do decyzji: chcę przyjść na ten mecz, chcę pomóc drużynie wygrywać, chcę być częścią społeczności Legia Warszawa.

- Frekwencja sama się nie zrobi. To nasze zadanie i cel naszych aktywności zgodnie z hasłem #DoZobaczeniaNaStadionie. Na spotkanie z Lechią przyszło ponad 18 tysięcy widzów, na Piast kilkanaście tysięcy mimo ogromnych opadów śniegu od rana i fatalnej aury, a sezon zakończyliśmy z Cracovią z ponad 20 tysiącami kibiców. W żaden sposób nie powoduje to naszego zadowolenia, ale motywuje nas do pamiętania o podstawowej zasadzie: każdy mecz to nowa historia i przed każdym meczem musimy wykonać pracę profrekwencyjną.

- Jako klub robimy wszystko by, trener Kosta miał pełen komfort pracy. Jest świadomy, że aby osiągnąć sukces sportowy, klub musi działać odpowiednio dobrze w sprawach i obszarach, o których rozmawiamy. Ale mogę zapewnić o jednym. Nawet jak będziemy cały czas wygrywali, naszym obowiązkiem będzie stale działać w obszarze profrekwencyjnym, komunikacyjnym czy też ciągle dbać o serwis dla kibiców. Będziemy dopiero zadowoleni, kiedy znowu osiągniemy frekwencję na stadionie pomiędzy 20 a 28 tys. osób na każdym meczu.

fot. Mishka / Legionisci.comfot. Mishka / Legionisci.com

Renowacja stadionu i SportsBar

- Każdego dnia, nie tylko przed meczami, widzę ekipę sprzątającą, która pracuje. Odświeżamy kluczowe elementy, być może niewidoczne dla kibiców, ale ważne dla drużyny. Zmieni się strefa wyjścia zawodników, są już oklejone schody na Trybunę Północną. Przed Trybuną Wschodnią można obejrzeć galerie z archiwalnymi zdjęciami Kazimierza Deyny. Przygotowujemy i odnawiamy parking, który od lipca będzie działał codziennie. Przeprowadzimy także prace na Żylecie. Jest lista innych tematów. Finansowo jednak nie udźwigniemy wszystkiego i dlatego będziemy realizowali zadania krok po kroku.

- Zadeklarowaliśmy trzy miesiące temu, że w lipcu otworzymy SportsBar. Jesteśmy już blisko ukończenia prac remontowych w środku. Trwają przygotowania nowej aranżacji, przygotowania mebli. Uzyskaliśmy wszystkie pozwolenia, bo teraz będziemy sami zarządzali tym miejscem. Nie jest łatwo dzisiaj z terminami i kosztami, ale najpóźniej na pierwszy mecz domowy planujemy otwarcie. Bar będzie otwarty w dni meczowe i specjalne wydarzenia. Mam nadzieje, że nowa aranżacja i forma baru przypadnie kibicom do gustu.

Pomoc sekcjom

- Deklaracja była taka, że będziemy razem pracowali. Przełożyło się to na praktyczne działania. Mieliśmy wiele indywidualnych rozmów z sekcjami. Spotkaliśmy się także wszyscy na warsztatach. Konkretne spotkanie. Zadeklarowaliśmy, że pomagamy tym, czym możemy. Jesteśmy wielosekcyjnym klubem i musimy tę wartość pielęgnować. Nie wszystkie sekcje mają możliwości zaopatrzenia się w sprzęt, więc my chcemy w tym pomóc. Drugim rodzajem udzielanej pomocy jest pomoc marketingowa. Będziemy współorganizować akcje promocyjną na przełomie sierpnia i września, kiedy mamy najwięcej zapisów do wszystkich sekcji – nie tylko piłkarskich. Przedstawiliśmy zarządzającym sekcjami projekt zakładający, że będą oni mogli w określonym czasie korzystać z meczów i lóż, aby budować relacje ze swoimi partnerami. W ramach możliwości sekcje mogą korzystać także z pomieszczeń naszego stadionu i organizowanych przez siebie akcji.

Jako Legia nie mamy aktualnie pieniędzy, żeby wprost pomóc finansowo. Legia siatkarska ogłosiła zbiórkę, ale według mojej wiedzy nie zakończyła się zebraniem kwoty wyższej niż kilkanaście tysięcy złotych. Chcemy jednak udzielić wsparcia w kwestii przygotowania do sezonu i np. pozyskania partnerów. Myślę, że to się rozstrzygnie do końca lipca.

fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com

Co dalej?

- Dzieje się w Legii bardzo dużo. Chcemy być otwarci i rozliczać się z efektów, tak jak robię to dzisiaj. Zespół mocno pracuje. Na korytarzach jest dużo energii i coraz więcej gry zespołowej. Wiadomo, że Legia nie jest zwykłym miejscem do pracy.

- Dalej frekwencja, serwis dla naszych Kibiców, dialog i budowanie społeczności pozostają naszym celem. Musimy przejść trudny projekt poprawy efektywności, aby mieć lepsze wyniki. Ważne jest to, aby piłkarze identyfikowali się z miastem i kibicami. Widać każdego dnia ogromną energię w pracy Jacka Zielińskiego, trenera Kosty i sztabu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z oczekiwań.

- Mamy jednak dużo pokory i dzisiaj koncentrujemy się na pracy, a nie hasłach. To na pewno przyniesie pozytywne rezultaty. Za chwilę znowu usłyszymy "Sen o Warszawie". Spotkamy się na Łazienkowskiej 3 i rozpoczniemy rywalizację o najwyższe cele. W mocnym składzie zarówno na boisku jak i, mam nadzieję, na trybunach.


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (26)

+dodaj komentarz
gazza - 29.06.2022 / 21:02, *.inetia.pl

Tak to jest jak amatorzy biorą się za zarządzanie klubem !

odpowiedz
widzew - 28.06.2022 / 19:03, *.ostnet.pl

w tej chwili miejsce Legi jest w fortuna 1 liga.a na mistrzostwo przyjdzie czekac 50 lat.Darek nigdy nie sprzeda klubu bo nikt go nie chce ,chyba ze ten yama

odpowiedz
ajajajaj - 29.06.2022 / 19:31, *.net.pl

@widzew : idź wyrywać te buraki ze swojego stadionu synu i to świńskim pędem

odpowiedz
olew - 27.06.2022 / 20:29, *.vectranet.pl

Przeczytałem cały wywiad. Trudna lektura, bo nudne to jest. Zielu znacznie ciekawszy (polecam wysłuchać w całości (tutaj było beznadziejne streszczenie), widać że człowiek łebski i Legun i Piłkarz i Kupiec . Pan Herra zaś to dobrze wychowany urzędnik. Niby takich trzeba też...

odpowiedz
Legionista-Portowiec - 28.06.2022 / 17:39, *.centertel.pl

Sporo pieniędzy by zostało zaoszczędzone gdyby nie organizować zgrupowania za granicą a przygotować drużynę na własnych obiektach, który są na najwyższym poziomie. Rozumiem takie wyjazdy w przerwie zimowej ale po co latem, tego nie nie ogarniam. Zaoszczędzić też można na samych grajkach nie oferując wysokich kontraktów graczom pokraju "polskiego Messiego" czy Jaszczura. No i moim zdaniem rzecz najważniejsza -bedzie lepiej jeśli pojawi się nowy, konkretny większościowy udziałowiec i co za tym idzie nowy prezes.

odpowiedz
Januszek - 27.06.2022 / 19:54, *.chello.pl

Widze ze na zdjieciu nadal lapowka wchodzi na stadion a miala juz. Ie wchodzic xd

odpowiedz
Arek - 27.06.2022 / 18:21, *.tpnet.pl

Śniegu od cholery to akurat było na Lechii, a nie na Piaście. Z Piastem to był 2 dzień świąt wielkanocnych.

odpowiedz
Juri - 27.06.2022 / 17:38, *.inetia.pl

Odkąd Pudel jest prezesem to tną koszty,schodzą z kontraktów .
Doprowadziło to do walki o utrzymanie.
Następne cięcia to już 1 liga może być.

odpowiedz
Kibic - 27.06.2022 / 19:09, *.torun.pl

@Juri: Do tego nie rozumieja, ze frekwencja bedzie wraz z wynikami i wydaja zaoszczedzone pieniadze na reklamy. Pudel narobil problemow przez co nie ma pieniedzy. Teraz liczy na ludzi, ze sie dorzuca do kas klubowych robiac frekwencje na meczach po 30 tysiecy. Typowy Janusz biznesu. Szkoda, ze jak bylo dobrze to sie nie dzielili z kibicami :) Nie jeden Janusz pisal tu na forum, ze pieniadze z biletow to dla klubu sa malo wazne :) Wlasnie widac jak malo wazne ;)

odpowiedz
Zdzicho - 27.06.2022 / 16:41, *.tpnet.pl

Nastepny baran biznesu. Zarzadzanie nie polega na ograniczaniu kosztow tylko na skupieniu sie jak zwiekszyc przychody. Zlota zasada to nie wydawaj mniej tylko zarabiaj wiecej

odpowiedz
oLaf - 27.06.2022 / 19:24, *.vectranet.pl

@Zdzicho: pełna racja, najważniejsze są /duże/ przychody a nie oszczędzanie na drobiazgach...

To podstawa ekonomii na studiach: jak firma ma duże przychody to da się ją uratować bo można ciąć koszty. A tu widzę gościu z polityki ustawiony wcześniej przez tatusia w spółkach Skarbu Państwa chce nam ścinać faktury... ręce opadają.

odpowiedz
Mateusz z Gór - 27.06.2022 / 15:30, *.orange.pl

Ten akapit o rozliczaniu każdej faktury jest całkiem spoko i z głową. Natomiast dalej jest podkreślanie działań profrekwencyjnych, jak reklamy na mieście, co do tanich nie należy. Dodatkowo podejmuje szereg mikro działań, które nie są niezbędne, ale każda kosztuje. Wszystko to po to, aby kibicom chciało się chodzić na mecze nawet jeśli zespół będzie grał piach. Bo sobie zjedzą kebaba i kupią koszulkę po meczu, obejrzą galerię zdjęć i poczują się fajnie przez chwilę. Do tego może jeszcze orkiestra jak w Grodzisku - niech gra Odę do Radości przez 90 minut, będzie klawo. Serio tego właśnie chcecie, kibice?

Najbardziej profrekwencyjne będą wyniki, które przyjdą wraz z sensownym budowaniem zespołu. Skoro to wpływy z tego źródła są w oczach zarządu kluczowe trzeba wyjść na przeciw oczekiwaniom kibiców. A Legia przecież nie słucha swoich kibiców. NIe mają oni żadnego wpływu na politykę klubu. Kiedyś było inaczej. Warto zacząć gadać z kibicami i wspólnie zbudować frekwencję. Tak zrobił Lech w chudych latach. Ale mamy to gościa Herrę, który podchodzi do tematu biznesowo i pozasportowo. Nie tędy droga. Można oblepić miasto i zwiększyć frekwencję na najbliższy mecz, ale to nie przyniesie efektu długofalowego, a o taki przecież chodzi. Lepiej zbudować drużynę, którą będzie chciało się oglądać i realizować politykę, w której kibice są nie tylko klientem, ale również partnerem.

odpowiedz
Hakon - 28.06.2022 / 07:44, *.plus.pl

@Mateusz z Gór: w Krakowie kibice też mieli pewnien wpływ na zarządzanie klubem. Takiego modelu oczekujesz??

odpowiedz
Mateusz z Gór - 28.06.2022 / 19:58, *.orange.pl

Raczej takiego, w którym Legia będzie zmierzać w kierunku jakiego chcą kibice, zamiast próbować kształtować kibiców pod obrany kierunek.

odpowiedz
1234 - 27.06.2022 / 14:13, *.t-mobile.pl

Czyżby ten pan był lepszy w korpogadce niż siwy Dariusz? Nawijanie makaronu na uszy w 100%.

odpowiedz
5678 - 27.06.2022 / 16:37, *.korbank.pl

@1234: Korpo bełkot jak u mnie w niemieckiej korporacji. Pracę zmieniam, ale karnet jest :-) PZDR

odpowiedz
Kasztan - 27.06.2022 / 14:02, *.24.122

Zapytaj Mioduskiego jak i dlaczego wszystko spierdzielil?!
Bo były i mistrzostwa i puchary i kasa
Tylko nasz wybitny niedojda prezes tysiąclecia tak porządził, że teraz długi i środek tabeli
Mioduski WON nieudaczniku

odpowiedz
Dej Pane dej - 27.06.2022 / 13:17, *.centertel.pl

Nie ma pieniędzy, hej Legio nie ma pieniędzy.
Tak czytam ten żebrzący raport.
Spocony Panie Hera

odpowiedz
wqurwiony po meczu z Cracovią w PP, który był ustawiony i oddany za punkty w lidze - 27.06.2022 / 13:09, *.cyfrowypolsat.pl

jak zawsze słodkie pierdzenie, nie ma hajsu na nic i bieda, ale na kasowanie 150 tys. PLNów miesięcznie przez pseudo kopaczy już jest, paradoks jak z maskotką Arsenalu, którą zwolniono z przyczyn finansowych, a która była związana z klubem przez wiele lat

odpowiedz
Dimas - 27.06.2022 / 11:51, *.play-internet.pl

Nie ma co się nakręcać negatywnie - mamy teraz w plecy sezon dwa żeby poukładać bajzej jaki powstał, są pozytywne sygnały włącznie ze zmianą własciciela.

Zakasac rękawy walczyć, trenować a nikogo na Łazienkowską nie będzie trzeba zapraszać.

Całą Legia zawsze razem

odpowiedz
Pablo33 - 27.06.2022 / 11:39, *.weserve.nl

Dobrze, że w końcu zaczęli szanować pieniądz. Sytuacja wymusiła, ale zaprocentuje to.

odpowiedz
Po(L)ubiony - 27.06.2022 / 11:28, *.aster.pl

"Mamy jednak dużo pokory" - to najpiękniejsze słowa, jakie można usłyszeć z ust korposzczura.

odpowiedz
L - 27.06.2022 / 11:24, *.autocom.pl

"Ważne jest to, aby piłkarze identyfikowali się z miastem i kibicami."

Jak maja sie identyfikowac z miastem jak na co dzien jezdza po 30 km poza miasto z Wilanowa na treningi, czyli w miescie praktycznie ich nie ma, nie obcuja na co dzien z kibicami.

odpowiedz
Miastowy - 28.06.2022 / 23:09, *.chello.pl

@L: można ich spotkac w Wilanowskich biedronkach i lidlach

odpowiedz
Chris - 27.06.2022 / 11:17, *.t-mobile.pl

Zacznijcie grać na miarę Legii to i się frekwencja powiekszy.

odpowiedz
Mądrala 0,7 - 27.06.2022 / 10:18, *.246.2

Zobaczymy co z tego wyjdzie dla mnie to znowu mydlenie oczu hm.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.