REKLAMA

Żeglarstwo

Historyczny jacht Legia przejdzie remont w Gdyni

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Fundacja Józefa Szaniawskiego, prowadząca Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Ryszarda Kuklińskiego i jego Izbę Pamięci w Warszawie, organizuje zbiórkę środków na remont jachtu "Legia". To jacht zbudowany w 1968 roku w Gdańskiej Stoczni Jachtowej Stogi dla sekcji żeglarskiej Legii Warszawa.
Był to zresztą drugi w historii legijnej sekcji jacht dalekomorski, który legionistom służył dość krótko, z powodu rozwiązania legijnej sekcji żeglarskiej.

W latach siedemdziesiątych na jego pokładzie pływał Ryszard Kukliński, oficer Wojska Polskiego, który przekazał Amerykanom 35 tys. stron tajnych dokumentów Układu Warszawskiego.

W klubowej księdze wydanej na 100-lecie czytamy: "W 1968 r. sekcja kupiła drugi jacht dalekomorski - s/y 'Legia'. TO właśnie tą jednostką pływał później i realizował zadania wywiadowcze płk Ryszard Kukliński (miłośnik żeglarstwa, który prywatną łódź cumował w przystani klubowej już w 1956 r.). Wtedy jacht nie należał już jednak do Legii. W 1969 r. z powodów finansowych zarząd klubu podjął decyzję o rozwiązaniu sekcji żeglarskiej. Sprzęt przekazano Oficerskiej Szkole Łączności do reaktywowanego WKS Zegrze, część oficerów, w tym Kukliński, założyła jednak własny klub Atol (dziś należący do Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni), który przejął obie jednostki morskie (...)".

Zbudowany 54 lata temu jacht Legia to czternastometrowy kecz o kadłubie balastowym, konstrukcji drewnianej, o wręgach giętych klejonych i poszyciu ułożonym na styk, posiada ożaglowanie o powierzchni 80 m2. Jednostka ta, jedna z trzech typu WER, skonstruowana przez inż. Kazimierz Wyka oraz Edmund Rejewski. Bliźniaczy "Centaur" w październiku 1976 r. uległ uszkodzeniu podczas sztormu koło Władysławowa. Trzeci z jachtów typu WER - "Sonda" - w połowie lat osiemdziesiątych został sprzedany za granicę.

Po ewakuacji Kuklińskiego w 1981 roku jacht s/y "Legia" został przejęty przez Jacht Klubu Morskiego, który używał go do szkolenia załóg. We wrześniu 2010 roku jednostka wraz jachtem s/y "Kapitan" brała udział w rejsie upamiętniającym ucieczkę polskiego okrętu podwodnego ORP "Orzeł" z internowania w porcie w Tallinie do Wielkiej Brytanii w 1939 r. W 2012 r. jacht dwukrotnie przepłynął Kanał Bałtycko-Białomorski (Rosja). Na sezon zimowy zaplanowany jest remont "Legii", o którego wsparcie finansowe zwraca się Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego i prowadząca je Fundacja Józefa Szaniawskiego. "Kadłub jachtu Legia wymaga natychmiastowej naprawy. Remont jest niezbędny" - powiedział PAP kpt. Czesław Różański, opiekun jednostki.

Po zakończeniu remontu jacht "Legia" będzie pływał w rejsach edukacyjnych organizowanych przez muzeum Zimnej Wojny.


Zdjęcia jachtu Legia zamieszczone w księdze na 100-lecie Legii

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

+dodaj komentarz
IPN - 09.08.2022 / 10:02, *.plus.pl

3.08.22 Historyczny jacht „Legia” oficjalnie został przekazany Muzeum Zimnej Wojny im. generała Kuklińskiego. W gdyńskiej marinie jednostka została zwodowana po kilkumiesięcznym remoncie kadłuba. Uroczyście podpisano umowę, a na jachcie podniesiono flagę. W uroczystościach w Gdyni wziął udział dr. hab Karol Polejowski, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

odpowiedz
gazza - 08.08.2022 / 18:46, *.inetia.pl

A z tyłu napis Legia Gdynia...
Ludzie - jak oni kochają nasz klub skoro dopuszczają do takiej profanacji ???

odpowiedz
bolek - 08.08.2022 / 13:28, *.1.74

co to jest za drurzyna co sledziem j.... tak j....a arka gdynia k...a swinia

odpowiedz
oLaf - 08.08.2022 / 14:58, *.vectranet.pl

@bolek: wracaj do podstawówki dzieciaku i naucz się pisać po polsku.

odpowiedz
FI(L)IP - 08.08.2022 / 13:19, *.tpnet.pl

Jak remont będzie w Gdyni, to jest jednak strach, że z Legii zrobią Arkę.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.