Robert Lewandowski cieszy się po bramce - fot. Piotr Kucza / FotoPyK

MŚ 2022

Polska 2-0 Arabia Saudyjska

Mishka, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W drugim meczu podczas mistrzostw świata w Katarze reprezentacja Polski wygrała z Arabią Saudyjską 2-0. Na boisku nie pojawił się Artur Jędrzejczyk. W środę, 30 listopada, o godzinie 20:00 rywalem Polaków będzie Argentyna.

Polacy rozpoczęli spotkanie wysokim pressingiem. W 6. minucie mieliśmy pierwszą okazję bramkową, jednak Milik nie sięgnął piłki i złapał ją Mohammed Al-Owais. W odpowiedzi z dystansu uderzał Mohammed Al-Breik, piłka musnęła jeszcze głowę Krychowiaka i opuściła boisko. W 13. minucie doskonałą paradą popisał się Wojciech Szczęsny, który wybronił strzał Mohammeda Kanny. Pierwszy kwadrans należał do Arabii Saudyjskiej, która nie tylko musiała większe posiadanie piłki, ale też tworzyła groźniejsze sytuacje. w 25. minucie Frankowski próbował dośrodkowania, jednak Lewandowski został uprzedzony. Chwilę później po rzucie rożnym głową uderzał Bielik, ale głową wybił Saleh Al-Shehri. W 30. minucie Mohammed Kanno celowo zagrał ręką, jednak z niezrozumiałych przyczyn sędzia nie pokazał mu żółtej kartki. 5 minut później Lewandowski mocno powalczył w polu karnym z Alim Al-Bulaihim, niestety nadepnął przy tym rękę przeciwnika i sędzia przerwał grę. W 39. minucie padła bramka dla Polski. Po bardzo szybkiej akcji, czterech podaniach najpierw źle trafił w piłkę Lewandowski, ale zdołał odegrać i chwilę później świetnie dobił Piotr Zieliński. Nie minęła minuta, a mogło być 2-0. Lewandowski zagrał przed bramkę, niestety, nieco spóźniony Milik nie wykończył akcji. W 43. minucie błąd popełnił Krystian Bielik, który faulował przeciwnika. Po interwencji VAR sędzia wskazał na jedenasty metr. Szczęsny wyczuł jednak doskonale intencje strzelającego Salema Al-Dawsariego, a potem jeszcze perfekcyjnie obronił dobitkę Mohammeda Al-Breika. To mogła być kluczowa akcja dla przebiegu spotkania. W 9. minucie doliczonego czasu Polska miała kolejną dobrą sytuację, jednak napastnicy zostali uprzedzeni przez bramkarza. Jeszcze Polacy mogli wyjść z szybką kontrą, ale Lewandowski zaplątał się o piłkę. Po chwili sędzia zakończył pierwszą część spotkania.

W 52. minucie do przewrotki złożył się jeden z przeciwników, na szczęście jednak nie trafił. W 55. minucie ponownie doskonale spisał się Szczęsny. W dużym zamieszaniu Bereszyński, Kiwior i Bielik nie mogli poradzić sobie z wybiciem piłki, ale świetnie grający dziś bramkarz reprezentacji Polski zażegnał niebezpieczeństwo. W 60. minucie rywale mogli doprowadzić do wyrównania, ale Firas Al-Buraikan z bliskiej odległości fatalnie przestrzelił. Po chwili Mohammed Kanno posłał piłkę wysoko nad bramką. W 63. minucie powinno być 2-0. Doskonałe podanie z lewej strony dostał Milik, jednak po jego uderzeniu głową piłka trafiła jedynie w poprzeczkę. Chwilę później błąd popełnił Lewandowski, który zamiast zdobyć bramkę, nabił swoją własną nogę i był tylko słupek. W 69. minucie Szczęsny dobrze obronił strzał z dystansu Salema Al-Dawsariego.

W 71. minucie na boisku pojawił się Krzysztof Piątek, który zmienił Arkadiusza Milika. 7 minut później po niezbyt dobrej interwencji obrony do piłki doszedł Al-Malki, na szczęście jednak uderzył niecelnie. Chwilę później niekryty Sultan Al-Ghanam zagrał przed bramkę, jednak nikt nie zamknął tego podania. W 82. minucie piłkę tuż przed polem karnym po fatalnym błędzie Abdulellaha Al-Malkiego w wyprowadzeniu przejął Robert Lewandowski, przeskoczył jeszcze nad rywalem i płaskim strzałem pewnie umieścił ją w siatce. W 90. minucie Lewandowski stanął przed kolejną szansą na podwyższenie wyniku, nie udało mu się jednak przelobować bramkarza. Sędzia doliczył jeszcze 7 minut. W 90+5 na bramkę niecelnie strzelał Kanno.

Polska 2-0 (1-0) Arabia Saudyjska
1-0 - 39' Piotr Zieliński
2-0 - 82' Robert Lewandowski

Polska: 1. Wojciech Szczęsny, 18. Bartosz Bereszyński, 14. Jakub Kiwior, 15. Kamil Glik, 2. Matty Cash, 10. Grzegorz Krychowiak, 6. Krystian Bielik, 24. Przemysław Frankowski, 20. Piotr Zieliński (63' 13. Jakub Kamiński), 7. Arkadiusz Milik (71' 23. Krzysztof Piątek), 9. Robert Lewandowski
trener: Czesław Michniewicz

Arabia Saudyjska: 21. Mohammed Al-Owais, 4. Abdulelah Al-Amri, 5. Ali Al-Bulaihi, 6. Mohammed Al-Breik (65' 2. Sultan Al-Ghanam), 12. Saud Abdulhamid, 8. Abdulellah Al-Malki (85' 20. Abdulrahman Al-Aboud), 23. Mohammed Kanno, 10. Salem Al-Dawsari, 16. Sami Al-Najei (46' 18. Nawaf Al-Abed, 90+5 19' Hattan Bahebri), 9. Firas Al-Buraikan, 11. Saleh Al-Shehri (85' 24. Nasser Al-Dawsari)
trener: Herve Renard

żółte kartki: Kiwior, Cash, Milik - Al-Malki, Al-Amri