Polska - Francja - fot. Piotr Kucza / FotoPyK

Polska

Francja 3-1 Polska. Polacy żegnają się z turniejem

Mishka, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze reprezentacja Polski przegrała z Francją 1-3 i tym samym pożegnała się z turniejem. Wszystkie bramki padły po przerwie. W spotkaniu nie wystąpił zawodnik Legii Warszawa, Artur Jędrzejczyk.

Już w 30. sekundzie z prawej strony boiska faulował Bartosz Bereszyński i Francja wykonywała rzut wolny. Na szczęście stały fragment został wykonany nieprecyzyjnie i piłka opuściła boisko. W 4. minucie niecelnie głową po rzucie rożnym uderzał Raphael Varane. Polacy mocno pracowali w pressingu na początku spotkania. W 5. minucie udało się przedostać i dośrodkować przed bramkę, jednak bramkarz złapał tę piłkę. W 13. minucie mocno z dystansu strzelił Aurelien Tchouameni, ale Szczęsny był na posterunku. 4 minuty później celnie uderzył Ousmane Dembele, jednak zbyt lekko, by zaskoczyć polskiego bramkarza. W 21. minucie Polska oddała pierwszy strzał na bramkę. Niestety, Robert Lewandowski uderzył niecelnie. W 29. minucie Dembele urwał się Frankowskiemu, idealnie zagrał przed bramkę, a Olivier Giroud musiał jedynie dostawić nogę. Na szczęście, nie trafił dobrze w piłkę i ta opuściła boisko.

W 35. minucie Matty Cash zagrał w pole karne, jednak nikt nie zdołał zamknąć tej akcji. 3 minuty później powinna paść bramka dla Polski. Po znakomitym dograniu Bartosza Bereszyńskiego dwukrotnie w bramkarza strzelił Piotr Zieliński, a potem jeszcze obrońca wybił piłkę zmierzającą do pustej bramki. Tuż przed przerwą miała miejsce niecodzienna sytuacja. Sędzia wstrzymał na chwilę grę, żeby Jules Kounde zdjął łańcuszki z szyi. W 44. minucie bramkę dla Francji zdobył Olivier Giroud. Z kryciem spóźnił się Jakub Kiwior i zostawił zbyt dużo przestrzeni zawodnikowi AC Milan. W odpowiedzi z 11 metrów uderzał Jakub Kamiński, ale mieliśmy tylko rzut rożny. Sędzia doliczył 2 minuty. Po ciekawej i wyrównanej pierwszej połowie Polska przegrywała 0-1.

Na drugą połowę oba zespoły wyszły bez zmian w składach. W 57. minucie doszło do zderzenia Szczęsnego z Cashem i Varane. Francuz faulował Casha, sędzia gwizdnął przewinienie. Jeszcze po gwizdku piłkę przewrotką do siatki skierował Giroud, ale gol oczywiście nie został uznany. W 63. minucie na boisku pojawił się Arkadiusz Milik. W 68. minucie Zieliński posłał piłkę na lewą stronę, Kamiński dośrodkował, jednak nikt nie zamykał tej akcji. W 74. minucie Milik do spółki z Lewandowski zmarnowali dogodną sytuację, chwilę później Polacy stracili piłkę, poszła błyskawiczna kontra, a Mbappe doskonałym strzałem z 16 metrów podwyższył prowadzenie.

Spotkanie toczyło się w niskim tempie, ale po tym golu spadło ono jeszcze bardziej. W 86. minucie na placu gry pojawili się Jan Bednarek i Kamil Grosicki. W 90+1 wynik ustalił Kylian Mbappe. Zawodnik PSG doskonale przyjął piłkę, za daleko byli obrońcy, a Mbappe uderzył mocno i precyzyjnie. W 4. minucie doliczonego czasu Lewandowski nie zdołał złożyć się do strzału po dośrodkowaniu Grosickiego, a następnie Milik trafił w słupek. W 6. doliczonej minucie sędzia podyktował rzut karny za zagranie ręką Upamecano. Do piłki podszedł Lewandowski. I ponownie nie trafił, jednak sędzia nakazał powtórkę, bo bramkarz ruszył zbyt szybko. Druga próba była również słaba i anemiczna, ale golkiper rzucił się w inną stronę.

Francja 3-1 (1-0) Polska
44' - 1-0 Olivier Giroud
74' - 2-0 Kylian Mbappe
90+1 - 3-0 Kylian Mbappe
90+10 - 3-1 Robert Lewandowski (k)

Francja: 1. Hugo Lloris, 18. Dayot Upamecano, 5. Jules Kounde (92' 3. Axel Disasi), 4. Raphael Varane, 22. Theo Hernandez, 14. Adrien Rabiot, 8. Aurelien Tchouameni (65' 13. Youssouf Fofana), 7. Antoine Griezmann, 10. Kylian Mbappe, 9. Olivier Giroud (76' 26. Marcus Thuram), 11. Ousmane Dembele (76' 20. Kingsley Coman)
trener: Didier Deschamps

Polska: 1. Wojciech Szczęsny, 18. Bartosz Bereszyński, 14. Jakub Kiwior (86' 5. Jan Bednarek), 15. Kamil Glik, 2. Matty Cash, 10. Grzegorz Krychowiak (71' 6. Krystian Bielik), 13. Jakub Kamiński (71' 21. Nicola Zalewski), 24. Przemysław Frankowski (86' 11. Kamil Grosicki), 20. Piotr Zieliński, 19. Sebastian Szymański (64' 7. Arkadiusz Milik), 9. Robert Lewandowski

żółte kartki: Tchouameni - Bereszyński, Cash