Kyle Vinales zadebiutował w barwach Legii po zaledwie dwóch treningach z drużyną - fot. Bodziach

Koszykówka

Śląsk Wrocław 83-77 Legia Warszawa

Redakcja, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W meczu 17. kolejki PLK Legia Warszawa przegrała na wyjeździe z aktualnym mistrzem Polski, Śląskiem Wrocław 77-83. Przez zdecydowaną większość meczu prowadził nasz zespół, który wystąpił bez chorego Łukasza Koszarka, za to z debiutującym, po zaledwie dwóch treningach, Kyle Vinalesem, który pokazał się z bardzo dobrej strony. Pod nieobecność Koszarka, po raz pierwszy kapitanem Legii był Dariusz Wyka. W zespole Śląska nie zagrali Ivan Ramljak oraz Jakub Nizioł (urazy), a także pozyskany ostatnio podkoszowy Pawłow (niegotowy do gry). Kolejne spotkanie legioniści rozegrają 27 stycznia ze Spójnią Stargard. Spotkanie obejrzała rekordowa liczba widzów w sezonie 2022/23 EBL - 4845 widzów.

Wyrównany początek spotkania w kolejnych minutach należał jednak do Legii w szeregach której bardzo dobrze spisywał się nowy rozgrywający warszawskiego zespołu, Kyle Vinales. Amerykanin, pod nieobecność chorego Łukasza Koszarka, rozpoczął spotkanie w wyjściowej piątce i nie zawiódł. Legia prowadziła 18:10 w połowie pierwszej kwarty, ale gospodarze zmniejszyli starty tuż przed końcem tej części meczu. Premierowa odsłona starcia dla Legii, 24:22. Trafienia Janisa Berzinsa i Geoffreya Groselle’a ponownie dały Legii kilkupunktowe prowadzenie, które celnymi „trójkami” zniwelowali Daniel Gołębiowski i Justin Bibbs. Wśród podopiecznych trenera Wojciecha Kamińskiego Skuteczny był Travis Leslie i to właśnie jego trafienia sprawiły, że wciąż to stołeczna ekipa miała nieco więcej punktów. Na przerwę drużyny udały się przy prowadzeniu gości, 44:38.

Przewaga ta szybko wzrosła do 9 „oczek” po tym jak kolejny raz skutecznie zagrał Kyle Vinales. Mistrzowie Polski prezentowali się jednak lepiej niż w pierwszej połowie i krok po kroku odrobili wszystkie straty, a po rzucie Justina Bibbsa wyszli na prowadzenie 59:57. Warszawianie nie dawali za wygraną - zza łuku trafiał Vinales, pod koszem zapunktował Garrett i przed decydującą kwartą było 62:61 dla Legii. Wrocławianie zaczęli przejmować inicjatywę co miało odzwierciedlenie na tablicy wyników. Duet Martin-Dziewa dostarczał Śląskowi kolejnych punktów – na pięć minut przed końcową syreną mistrzowie Polski wygrywali 76:68 i nie oddali swej przewagi już do samego końca. W pewnym momencie miejscowi zbudowali już nawet 11-punktowa przewagę, ale warszawianie walczyli do ostatnich sekund odrabiając niemal połowę strat. Ostatecznie Śląsk Wrocław pokonał Legię Warszawa 83:77.

„Gratulujemy rywalom zwycięstwa. Początek trzeciej kwarty był slaby w naszym wykonaniu i gdy doszło do gry punkt za punkt Śląsk wykazywał więcej cwaniactwa. Kyle Vinales miał z nami tak naprawdę dwa treningi z zespołem, widać, że jest przygotowany fizycznie, na pewno da dużo energii. Potrzebuje na pewno więcej zgrania z zespołem i pomocy od innych, bo tak naprawdę dziś zagrał przyzwoicie, bo wypełniał po prostu swoje zadania. Robił to czego od niego oczekiwaliśmy” – powiedział trener Legii, Wojciech Kamiński.

kwarty: 22-24, 16-20, 23-18, 22-15