REKLAMA

Petrescu vs Wdowczyk: Jak dwa koguty

źródło: Super Express - Wiadomość archiwalna

Zaczęło się od złośliwych komentarzy, potem były bezczelne ataki, a nawet wzajemne oskarżenia o nieczystą grę. Zabrakło tylko rękoczynów. Na zakończenie sezonu trener Legii Warszawa, Dariusz Wdowczyk, i szkoleniowiec Wisły Kraków, Dan Petrescu, podali sobie ręce, ale dopiero się okaże czy to koniec ich wojny, czy było to tylko zawieszenie broni.
Trenerzy dwóch najlepszych polskich zespołów jeszcze jako piłkarze dużo czasu spędzili w Wielkiej Brytanii, "Wdowiec" grał głównie w szkockim Celticu, a Petrescu szczyci się występami w londyńskiej Chelsea. I chyba obaj zapatrzyli się na słynnych szkoleniowców z Wysp: Aleksa Fergusona (Manchester) i Arsene'a Wengera (Arsenal), którzy się szczerze nie cierpią. Ich kolejne wojny na słowa stały się jednak niewinnymi potyczkami, gdy w Anglii pojawił się menedżer Chelsea Jose Mourinho.

Petrescu wszystko przeszkadza

Wdowczykowi i Petrescu również pod tym względem jeszcze daleko do słynnego Portugalczyka, ale zapowiadają się świetnie. Przez całą wiosnę kibice z coraz większym zaciekawieniem śledzili ich narastający konflikt.

Zaczęło się od doniesień z obozu przygotowawczego Wisły, na którym Petrescu pokazywał swym piłkarzom jak nie należy grać, puszczając im nagrane... mecze Legii. Potem były nieustanne narzekania Rumuna na niesprawiedliwy terminarz i prześladujących jego zespół arbitrów.
- Trzeba mi było powiedzieć wcześniej, że wszystko jest ustawione i Legia musi zdobyć tytuł. Wtedy nie zawracałbym sobie głowy przyjazdem do Polski - prowokował trener "Białej Gwiazdy".

- Przyzwyczaiłem się już do tego, że Petrescu wszystko przeszkadza, i terminarz, i sędziowie, i nawet to, że strzelamy bramki w ostatnich minutach. Przydałoby mu się więcej pokory. Niech lepiej skoncentruje się na prowadzeniu zespołu - odpowiadał zirytowany Wdowczyk.
- To dziwne, za każdym razem gdy jakiś zespół gra przeciw nam, walczy jak o życie, a później, z Legią, ci piłkarze są kontuzjowani albo pauzują za kartki - dolewał oliwy do ognia Rumun.

- Tak? A ja słyszałem, że Wisła specjalnie umotywowała naszych rywali przed meczem z nami. Zastanawiam się, czy takie praktyki są legalne - kontrował trener Legii.

Wdowczyk chciał kupić bilet do Rumunii

Do eskalacji konfliktu doszło, gdy warszawiacy zapewnili sobie mistrzostwo.
- Długo byłem cierpliwy, ale teraz powiem to głośno: za pieniądze z mistrzowskiej premii kupię Petrescu bilet do Rumunii - wypalił Wdowczyk.
- Proszę bardzo, to ja życzę sobie dwa bilety w biznes class i to w dwie strony. Bo zamierzam tu wrócić i w przyszłym sezonie zdobyć z Wisłą mistrzostwo - odparł Rumun.

Przed zamykającym sezon spotkaniem dwóch zespołów nagle okazało się, że konieczne będą oddzielne konferencje prasowe. Wersja oficjalna - z powodu ceremonii wręczania medali, wersja nieoficjalna - z obawy, że dwaj trenerzy rzucą się na siebie z pięściami. Na szczęście do rękoczynów nie doszło, ale nic straconego. Przed nami nowy sezon...

Brazylia kontra Rumunia

Dwa najlepsze polskie kluby stały się ostatnio bardzo międzynarodowe. W Warszawie postawiono na wiecznie modny model brazylijski. W Krakowie postanowili być bardziej oryginalni. Pod Wawelem rządzą teraz Rumuni.
Na szczęście dla kibiców działacze obu klubów zachowali umiar. Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Leo Beenhakker będzie miał powody, by wybierać się na mecze Legii i Wisły. Choć to postawa obcokrajowców może rozstrzygnąć o tytule mistrza naszego kraju.

Edson i Roger przetarli szlak

W poprzednim sezonie najwięcej pochwał w ekipie Legii zbierali Edson da Silva i Roger Guerreiro. Już wtedy było jasne, że menedżer Mariusz Piekarski, który sprowadził ich do Warszawy, dostanie od klubu zielone światło na kolejne transfery. Skorzystał z tego i ściągnął do Warszawy dwóch kolejnych canarinhos: Hugo Alcantarę i Eltona Brandao.

- Obaj powinni być wzmocnieniem. Nie będą mieli kłopotów w Warszawie, my już im przetarliśmy szlak - tłumaczy Edson.
Teraz Legia ma Brazylijczyka w każdej formacji. Edson i Hugo w obronie, Roger w pomocy, Elton w ataku. Czy zespół z Łazienkowskiej będzie grał piękną, ofensywną piłkę? Zobaczymy... Oby brazylijska Legia grała przede wszystkim znacznie skuteczniej niż najbardziej brazylijska w polskiej lidze Pogoń Szczecin.

Bilet w jedną stronę z Bukaresztu

Nie mniej ciekawe jest to, jak w nowym sezonie zaprezentuje się coraz bardziej rumuńska Wisła. Trener Petrescu szansy na zdetronizowanie Legii szuka w lidze rumuńskiej. Latem bilet w jedną stronę na trasie Bukareszt - Kraków kupili bramkarz Dolha oraz pomocnicy Thwaite i Chiacu.
Pod Wawelem nie zapomnieli również o służbie wywiadowczej. Brazylijczycy Jean Paulista (29 l.) i Cleber (32 l.) zapewne pomogą w rozpracowaniu najgroźniejszego przeciwnika.

Która taktyka okaże się bardziej skuteczna? Gdzie rozsądniej było szukać ochotników przed wojną o mistrzostwo Polski? Jednoznacznej odpowiedzi udzieli nam dopiero sezon, ale już dziś można stwierdzić, że działacze obu czołowych klubów mają żyłkę hazardzistów. W Warszawie nikt nie zraził się tym, jak Brazylijczycy wypadli na mundialu. A na krakusach nie robi wrażenia to, że Rumunów wcale w Niemczech nie było.

Rumuńska Wisła
Dan Petrescu (39 l.)
trener
poprzedni klub: Sportul Studentesc Bukareszt

Emilian Dolha (27 l.)
bramkarz
poprzedni klub: Rapidu Bukareszt

Michael Errol Thwaite (23 l.)
obrońca
Australijczyk, poprzedni klub: National Bukareszt

Hristu Chiacu (20 l.)
pomocnik
poprzedni klub: National Bukareszt

Norbert Varga (26 l.)
pomocnik
poprzedni klub: Sportul Studentesc Bukareszt

Brazylijska Legia

Edson Luiz da Silva (29 l.)
obrońca
poprzedni klub: Sporting Lizbona

Hugo Alcantara (27 l.)
obrońca
poprzedni klub: Academica Coimbra

Roger Guerreiro (24 l.)
pomocnik
poprzedni klub: Juventude

Elton Brandao (21 l.)
napastnik
poprzedni klub: Sao Caetano

Mariusz Piekarski
były zawodnik ligi brazylijskiej, obecnie menedżer współpracujący z Legią
- sprowadził do Warszawy czterech Brazylijczyków

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.