REKLAMA

Wiosną z eLką na piersi, ale herb ma być zmieniony

Woytek, źródło: Nasza Legia/Życie Warszawy - Wiadomość archiwalna

W rundzie wiosennej piłkarze Legii będą występowali w koszulkach z "eLką" w kółeczku na piersi. Dziś podczas prezentacji zostanie pokazana koszulka, w której piłkarze będą grali. Nie zmienia to jednak faktu, że klub chce zmienić logo. Praktycznie przesądzone jest to, że będzie to ten znak, który jako pierwsi zaprezentowaliśmy Wam w listopadzie ubiegłego roku. Klub zapewniał, że będzie prowadził rozmowy z kibicami i Stowarzyszeniem, tymczasem w najnowszej Naszej Legii wiceprezes klubu Leszek Miklas powiedział:
"Zmiana herbu musi nastąpić, gdyż herb, z którym tak naprawdę nic nie możemy zrobić, nie ma dla nas żadnej wartości poza historyczną. Natomiast nie możemy używać herbu wprowadzonego w 1957 roku z prostego względu - inwestując w jego promocję, karmilibyśmy tylko i wyłącznie piratów."

Inaczej widzi sprawę Stowarzyszenie: "Po trzech latach rozmów o tym, jak sprawić, żeby KP nabił prawo do wykorzystania herbu dla celów marketingowych, nagle dowiedzieliśmy się, że KP nie chce herbu Legii - nawet za darmo. Przez ten cały czas byliśmy zwodzeni, podczas gdy decyzje były już dawno podjęte, strategia ustalona, a my tylko traciliśmy czas. Jakie niespodzianki nas czekają? Może za rok klub zmienić barwy, a za dwa nazwę?" - mówi w NL Tomasz Woźniak z SKLW i dodaje: Zarząd na ten zwyczaj, że odzywa się do nas tylko wówczas, gdy potrzebuje naszej pomocy. W tym wypadku nie byli zainteresowani i nie raczyli nas nawet o tym poinformować. Teraz wiemy, dlaczego milczeli. Zdajemy sobie sprawę z tego, że klub powinien zarabiać na pamiątkach, dlatego wystąpiliśmy z inicjatywą bycia mediatorem między CWKS i KP. Zapewniam, że gdybyśmy nabrali przekonania, że to CWKS blokuje rozsądny kompromis w sprawie herbu, to nie obstawialibyśmy kategorycznie na swoim stanowisku"

Wiadomo jednak, że prezesi Walter i Wejchert nie mają zamiaru rozmawiać z Jackiem Gmochem i Januszem Dorosiewiczem.

"My fizycznie nie mamy czego kupić od CWKS. Prawną możliwość ścigania piratów ma tylko ten, kto jest właścicielem rejestracji w urzędzie patentowym. Nawet gdybyśmy nim byli, to biorąc pod uwagę statut CWKS, jutro może tam przyjść osoba najbardziej znienawidzone przez kibiców Legii i założyć np. sekcję curlingową Legii. I taka osoba będzie miała prawo do produkowania szalików i innych gadżetów z herbem Legii oraz będzie mogła w ten sposób zarobione pieniądze inwestować np. w Lecha Poznań. To jest niestety jak najbardziej prawnie realna sytuacja. CWKS wykonał tyle ruchów związanych z tym herbem, że nie wiadomo kto ma do niego prawa. Na pewno mają do niego prawo wszystkie sekcje, zrzeszone w stowarzyszeniu stowarzyszeń. Uważam przy tym, że my ne mamy moralnego prawa zawłaszczać sobie herbu '57' na wyłączność" - mówi Leszek Miklas.


Krótka historia eLki

Zmieniały się kolory i kształty. Tarcza i charakterystyczna litera L pozostawały prawie niezmienne. Mowa o herbie Legii, o który od pewnego czasu toczy się walka.

"Czarna eLka w kółeczku się mieni, to jest Legii święty znak..." – śpiewają kibice stołecznej drużyny podczas meczów. Będący symbolem warszawskiego klubu herb nie zawsze wyglądał jednak tak samo. Kiedy w 1916 r. tworzono drużynę Legii, symbolem została biała litera L na czarnej tarczy. Był to symbol Legionów. Piłkarze występowali w białych koszulkach z poprzecznym czarnym pasem. Miał on nawiązywać do tradycji lwowskich Czarnych, uważanych wówczas za najstarszy polski klub (w rzeczywistości była nim Lechia Lwów). Do wyglądu pierwszego herbu kibice mogli przywyknąć podczas 2006 roku, w którym piłkarze Legii – dla uczczenia 90-lecia istnienia klubu – grali w koszulkach właśnie z historycznym znakiem.

Nowe tarcza i barwy

Czarna tarcza towarzyszyła piłkarzom przez niespełna rok. Później na trzy lata zawieszono działalność drużyny. Kiedy w 1920 r. założono w Warszawie WKS (Wojskowy Klub Sportowy), drużyna przyjęła jako barwy kolory biały i czerwony.

Nowy herb (tarcza kształtem zbliżona do obecnej) powstał jednak dopiero dwa lata później. Po wchłonięciu przez WKS warszawskiego klubu Korona jego barwy (biało-zielone) uznano za własne. Zmieniono też nazwę na Warszawski Klub Sportowy Legia.

Podczas walnego zgromadzenia klubu 26 lutego 1926 r. do obowiązujących kolorów dołożono czarny pasek. Taki herb przetrwał do 1949 r. Wówczas komunistyczne władze postanowiły przeorganizować sport. W wielu krajach bloku wschodniego w herbach klubów pojawiła się sowiecka czerwona gwiazda. W Polsce to się nie udało. Zmieniono jednak nazwę na Centralny Wojskowy Klub Sportowy Warszawa. Wprowadzono też nowe logo. Zamiast tarczy z eLką pojawiły się litery CWKS. Na logo składały się kolory: czerwony, biały i zielony. Ta symbolika i nazewnictwo obowiązywały do 1957 roku, gdy powrócono do nazwy WKS Legia. Herbem ponownie została tarcza z literą L. Dodano też kolor czerwony. Od tego czasu barwy klubu to: biały, czerwony, zielony i czarny. Biało-czerwony symbolizuje polskość, czerń nawiązuje do najstarszego polskiego klubu, a zieleń podkreśla starszeństwo wśród klubów wojskowych. Herb obowiązuje do dziś, ale właściciele KP Legia, ITI, chcą go zmienić.

Kibice mówią "nie"

Po zmianach własnościowych w 1992 r. z CWKS wydzielono autonomiczną sekcję piłki nożnej, która obecnie nosi nazwę Klub Piłkarski Legia Warszawa SSA. Prawa do historycznego znaku ma CWKS. Właściciele KP Legia chcą jednak nowego herbu, charakterystycznego jedynie dla klubu piłkarskiego. Pewne zmiany wprowadzono już w lipcu 2005 r. Do herbu dołożono obwódkę z napisem Klub Piłkarski Legia Warszawa i rokiem powstania, ale nie KP, lecz całej Legii – 1916.

Kibice nie zaakceptowali nowego herbu, a władze CWKS uznały go za plagiat.
W listopadzie ubiegłego roku okazało się, że grupa ITI już w kwietniu 2004 r., czyli tuż po przejęciu od Pol-Motu piłkarskiej Legii, zarejestrowała w urzędzie w Alicante własny herb i chce go używać. Nie pomogły próby mediacji ze strony kibiców. Nie doszło do porozumienia z CWKS. Władze KP Legia twierdzą, że nowe logo da możliwość zarabiania na gadżetach. Według nich, historyczne logo nie daje takiej możliwości, gdyż bez aktu jego własności nie przedstawia żadnej wartości.
– A gdzie wartość historyczna? Gdzie 90 lat tradycji? – pytają władze CWKS.


Znaki zastrzeżone przez KP Legia w kwietniu 2004 roku
logo
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.