IV liga: Małe derby dla Legii

Raffi i Adam Polak, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

O godzinie 11 na bocznym boisku przy Łazienkowskiej kolejny ligowy mecz rozegrały rezerwy stołecznej Legii. Dziś przeciwnikiem drużyny Jacka Mazurka były rezerwy Polonii. Legioniści wygrali 1-0. Jedyna bramka padła w 53. minucie. Bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego zdobył ją Jezierski. Po 20. kolejce Legia II zajmuje wciąż trzecie miejsce w tabeli.

Fotoreportaż z meczu - 39 zdjęć Adama Polaka
Kibice wojskowej jedenastki z lekkim niepokojem oczekiwali dzisiejszego meczu. Polonia w ostatniej kolejce pokonała wysoko Piasta Piastów, a w dzisiejszym spotkaniu drużynę gości wzmocniło kilku graczy z szerokiej kadry pierwszej drużyny oraz doświadczony 42- letni (!) Jarosław Bako w bramce (35 występów w reprezentacji Polski, na koncie również występy w Legii), nominalny trener bramkarzy. W Legii za to nie mogli wystąpić z powodu kontuzji bądź kartek: Marcin Rosłoń, Waldemar Woźniak, Adam Frączczak, Adrian Paluchowski i Wojciech Wocial. Zabrakło również Macieja Gostomskiego, zaś rekonwalescent Mikołajczak rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych.
Początek meczu potwierdzał do pewnego stopnia te obawy. Poloniści zastosowali mocny pressing, przerywali szybko akcje legionistów, którzy musieli wyzbywać się piłki na oślep. Mimo wszystko obie strony stwarzały zagrożenie pod bramką przeciwnika jedynie po strzałach z rzutów wolnych, zaś najtwardsza walka rozgrywała się w środku boiska. Gdy już wydawało się, że Legia opanowała sytuację na boisku, w 27. minucie obrońca wojskowych... podał piłkę przeciwnikowi tuż przed własnym polem karnym. Na szczęście doskonale zachował się Łukasz Zaremba, który wyszedł daleko z bramki i obronił uderzenie. Już po chwili to legioniści mogli wyjść na prowadzenie, gdy sam na sam z Baką znalazł się Wojciech Okińczyc. Jednak doświadczony golkiper "Czarnych Koszul" wyszedł z opresji obronną ręką. W 36. minucie ponownie atakowała Polonia, a na niecelny strzał z dystansu legioniści odpowiedzieli groźną kontrą, którą mógł zakończyć golem Majkowski - niestety trafił z ostrego kąta w boczną siatkę. Tuż przed przerwą bramkarza Polonii zatrudnił również kąśliwym lobem Wysocki. Zaś chwilę później niecelnie uderzał na bramkę Zaremby Piotrowski.

Na drugą połowę legioniści wyszli wyraźnie zmotywowani, zdecydowanie bardziej widoczny był mało aktywny dotąd Rawa, który odbierał dużo piłek, a potem sprawnie rozdzielał je po całym boisku. W 53. minucie rzut wolny z prawej strony wykonywał Daniel Jezierski. Wychowanek CWKS Legii uderzył kąśliwie w długi róg, piłka jeszcze skozłowała kilka metrów przed bramką i ku zaskoczeniu wszystkich wylądowała w siatce. 1-0! Prowadzenie uskrzydliło drużynę Legii, której ataki raz po raz sunęły na bramkę przeciwnika. Niestety, nie doczekaliśmy się na drugiego gola. Polonia nie mając szans na dojście do sytuacji bramkowej próbowała strzałów z dystansu. Jednak poza uderzeniem Lewandowskiego w 61. minucie żadne inne nie zagroziło nawet bramce gospodarzy. Doskonałą okazję miał po odegraniu Jezierskiego Okińczyc, ale jego uderzenie głową doskonale obronił Jarosław Bako.
Gdy wydawało się, że mecz jest pod kontrolą legionistów, w polu karnym Polonii padł w zamieszaniu podbramkowym jeden z piłkarzy gości. Sędzia po krótkiej konsultacji uznał, że niesportowo zachował się Artur Jędrzejczyk, który otrzymał czerwoną kartkę i tym samym ostatnie 25 minut graliśmy w dziesiątkę. Poloniści rzucili się do ataków, ale nie mogli się przebić przez ścisłą obronę Legii II. Legioniści zaś kolejnymi kontrami stwarzali zagrożenie pod bramką Baki. Kolejno: Okińczyc, Rawa i wpuszczony na ostatni kwadrans na boisko Polniak mogli podwyższyć na 2-0. O dziwo w końcówce to Legia zdawała się drużyną świeższą i lepiej przygotowaną do trudów spotkania. Dlatego też gościom nie udało się do końca meczu wyrównać, a po końcowym gwizdku piłkarze Legii II długo świętowali zwycięstwo wraz z kibicami. Zasłużone zwycięstwo cieszy, a kolejna okazja do zdobycia trzech punktów nadarza się w przyszlym tygodniu w Karczewie, gdzie legioniści podejmowani będą przez miejscowego Mazura.

Skład Legii II: Zaremba - Jędrzejczyk, Świdzikowski, Rafalski, Wysocki - Trochim (61' Mikołajczak), Ogórek, Rawa Jezierski (85' Ściebura) - Majkowski (68' Kaśnikowski), Okińczyc (75' Polniak).

żółte kartki: Trochim, Mikołajczak (Legia)
czerwone kartki: Jędrzejczyk (Legia), 68. minuta