REKLAMA

Polska liga ma 80 lat

źródło: Rzeczpospolita - Wiadomość archiwalna

3 kwietnia 1927 r. rozegrano w Polsce pierwsze mecze ligowe. Powstanie ligi przyczyniło się do rozłamu w rodzącym się futbolu. PZPN na początku był tej idei przeciwny. Od roku 1920 o mistrzostwo Polski grali między sobą mistrzowie pięciu okręgów - krakowskiego (Cracovia), warszawskiego (Polonia), lwowskiego (Pogoń), poznańskiego (Warta) i łódzkiego (ŁKS). Pierwszym mistrzem w roku 1921 została Cracovia, a przez kolejne cztery lata dominowała Pogoń Lwów.

Sytuacja zmieniła się pod koniec 1926 r. Futbol w Polsce się rozwijał, klubów przybywało, były bogatsze i biedniejsze, lepsze i słabsze, więc dotychczasowa forma rozgrywek już nie wystarczała. Dostrzegali to działacze klubowi, ale nie wszyscy w Polskim Związku Piłki Nożnej.
W grudniu 1926 roku w Krakowie i Warszawie odbyły się spotkania przedstawicieli klubów, czego efektem było powołanie Ligi Polskiej, w której skład weszło 12 klubów. Zabrakło wśród nich Cracovii i Ruchu Wielkie Hajduki (Chorzów) wykazujących początkowo sceptycyzm wobec tego pomysłu.
PZPN w latach 20. był obiektem ataków i krytyki. Liga chciała mu odebrać część władzy. Jej szefem został prezes Legii, wiceminister spraw wojskowych Roman Górecki. Jednym z inicjatorów powstania Ligi był reprezentujący Legię wybitny niegdyś piłkarz, a potem prawnik i dziennikarz Stanisław Mielech. Pozycja Legii po majowym zamachu marszałka Józefa Piłsudskiego niepomiernie wzrosła. Warszawa sprzymierzyła się ze Lwowem.
Liga Polska wystąpiła z PZPN. Zasłużony prezes związku, przewodzący jednocześnie Cracovii Edward Cetnarowski nakłonił zarząd do zawieszenia wszystkich klubów, piłkarzy i działaczy, którzy utworzyli ligę i zagroził sankcjami ze strony FIFA.
Mimo to 3 kwietnia 1927 r. rozpoczęły się rozgrywki z udziałem 14 drużyn. Pierwszy mecz odbył się w Warszawie. Warszawianka pokonała Legię 4-1 na boisku znajdującym się mniej więcej tam, gdzie jest dziś boczne boisko Legii. Widząc powodzenie idei (mecze oglądało po kilka tysięcy płacących za bilety ludzi) i niezłomne stanowisko klubów, po kilku tygodniach PZPN musiał zmienić zdanie i usankcjonować powstanie ligi.
Jeszcze w tym samym roku siedziba związku przeniesiona została z Krakowa do Warszawy, a na początku roku 1928 nowym prezesem PZPN został gen. Władysław Bończa-Uzdowski. Kierował związkiem przez prawie dziesięć lat z dobrym skutkiem.
Wraz z powstaniem ligi skończył się czas pionierskich działaczy z Krakowa i Lwowa, ale poziom futbolu w obu miastach wciąż był bardzo wysoki.
W inauguracyjnym sezonie Pogoń Lwów pokonała Legię 11-2, a pierwszym mistrzem ligi została Wisła Kraków, która wygrała m.in. z toruńskim KS 15-0.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.