Szermierka: Krzysztof Mikołajczak ze srebrnym medalem ME!

Raffi, źródło: PAP/sport.onet.pl - Wiadomość archiwalna

Szpadzista CWKS Legia Warszawa Krzysztof Mikołajczak zdobył wraz z drużyną polskich szpadzistów srebrny medal podczas szermierczych mistrzostw Europy odbywających się w Gandawie. Jest to jedyny medal zdobyty przez polską reprezentację na tych mistrzostwach.

W finale Polacy ulegli Węgrom 33:45. Mikołajczak jako jedyny z Polaków zdołał wygrać jeden ze swoich pojedynków, jednak w pozostałych szczęscie zarówno jemu, jak i pozostałym Polakom już nie sprzyjało. Brązowy krążek przypadł Francuzom, którzy wygrali w meczu o 3. miejsce z Włochami 45:27.

Polacy, walczący w składzie: Tomasz Motyka, Robert Andrzejuk (obaj AZS AWF Wrocław), Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków) i Krzysztof Mikołajczak (Legia Warszawa), w 1/8 finału pokonali Holendrów 45:41, a w ćwierćfinale wygrali z Białorusinami 38:32. W półfinale wypunktowali Francuzów 45:34.

Polacy powtórzyli sukces sprzed roku z Izmiru, gdzie również w finale ulegli "Madziarom". W dorobku naszych szpadzistów w rywalizacji drużynowej na ME jest jeszcze złoty medal i dwa srebrne.

Szpadziści w pewnym sensie uratowali honor polskiej szermierki, zdobywając w ostatnim dniu zawodów jedyny medal. W innym przypadku byłyby to pierwsze od 1995 roku ME, z których "Biało-czerwoni" wróciliby nie stając na podium. Łącznie w historii tej imprezy mają w dorobku 61 medali.