REKLAMA

Wybory w PZPN we wrześniu

źródło: onet.pl/PAP - Wiadomość archiwalna

W południe w Warszawie rozpoczął się Nadzwyczajny Zjazd PZPN poświęcony problemowi korupcji w polskim futbolu. Jednym z gości zjazdu jest Mirosław Drzewiecki. Minister sportu i turystyki w ostatnich dniach kilkakrotnie apelował do kierownictwa PZPN, by podało się do dymisji i wyznaczyło termin Walnego Zgromadzenia, podczas którego możliwy byłby wybór nowych władz. Michał Listkiewicz, rozpoczynając nadzwyczajny zjazd PZPN poświęcony problemowi korupcji, przeprosił wszystkich kibiców w Polsce za to, co stało się w polskiej piłce.
- Przepraszam. Przepraszam, że nie opanowaliśmy na czas zjawiska korupcji, że nie zareagowaliśmy odpowiednio - powiedział rozpoczynając Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZPN prezes zarządu Michał Listkiewicz.

- Mam nadzieję, że to pierwszy i ostatni taki zjazd w historii polskiej piłki nożnej. Zjazd, którego powinno nie być, ale niestety, patologia jaką jest korupcja dotknęła środowisko piłkarskie w wielkim stopniu - powiedział prezes PZPN.

Przyznał, że wypowiedź o "jednej czarnej owcy" po zatrzymaniu pierwszego sędziego w związku z aferą korupcyjną była "prawdopodobnie najgłupszym zdaniem w jego życiu".

- Jesteśmy świadomi powagi sytuacji i chcemy ratować polski futbol - dodał.

14 września to najbliższy możliwy termin przeprowadzenia zjazdu wyborczego PZPN - poinformował podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów prezes PZPN Michał Listkiewicz.

- Zarząd PZPN podjął w sobotę decyzję o podaniu się do dymisji trzy miesiące przed końcem kadencji i zwołanie zjazdu wyborczego na 14 września. Ja odchodzę, nie będę ponownie kandydował na stanowisko prezesa - powiedział Listkiewicz, który tę funkcję pełni od 28 czerwca 1999 roku.

- To najbliższy możliwy termin. Procedury muszą być zachowane. Przeprowadzenie na czas wyborów w okręgach wymaga ogromnej determinacji i przyspieszenia prac. Przez te kilka miesięcy zrobimy wszystko, by zostawić po sobie dobre wspomnienia i skupimy się na odpowiednich przygotowaniach do tegorocznych mistrzostw Europy i Euro 2012 - dodał prezes PZPN.

Projekt systemu kar za korupcję

Kary finansowe od 500 tys. do czterech milionów złotych oraz od 4 do 15 ujemnych punktów w zależności od tego czy klub przyzna się do korupcji - to propozycja systemu kar za udział w tzw. aferze korupcyjnej zgłoszona podczas Nadzwyczajnego Zjazdu PZPN przez spółkę Ekstraklasa SA. Zgodnie z projektem, klubom nie groziłaby degradacja.
"To miałyby być przepisy specjalne, odnoszące się do przeszłości i dotyczyłyby kar za czyny korupcyjne popełnione do końca sezonu 2004/2005" - poinformował przedstawiający projekt wiceprzewodniczący rady nadzorczej Ekstraklasy SA Jacek Masiota.

Według niego projekt poparło 10 z 16 klubów Orange Ekstraklasa. Nie podpisały się pod nim: Widzew Łódź, Cracovia, Polonia Bytom, Zagłębie Sosnowiec, Jagiellonia Białystok i Ruch Chorzów. Od delegatów na Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zależałoby, czy nowy system kar objąłby kluby przeciw którym do 15 lipca tego roku nie zakończyłoby się prawomocnie postępowania dyscyplinarne PZPN, czy kluby przeciw którym do 15 lipca postępowania by nie rozpoczęto.

"Trzeba karać za korupcję, ale tak, by kluby mogły egzystować, spółka zarządzać rozgrywkami, a polska piłka rozwijała się" - powiedział Masiota. Jego zdaniem, dalsze stosowanie kar degradacji prowadziłoby do dalszej dezorganizacji rozgrywek ligowych, co byłoby szkodliwe. Zaproponowano, by środki z kar finansowych trafiały do związków regionalnych i były przeznaczone na szkolenie młodzieży.

Po wystąpieniu Masioty, który powiedział, że projekt zyskał akceptację zarządu PZPN, głos zabrał członek tego gremium Janusz Hańderek, który poinformował, że zarząd w sobotę nie poparł tej propozycji.

Afera korupcyjna w polskim futbolu wybuchła niemal trzy lata temu. Do tej pory w związku ze śledztwem prowadzonym przez wrocławską prokuraturę zatrzymanych zostało i zarzuty korupcyjne usłyszało prawie 120 osób. Wśród nich znaleźli się sędziowie, obserwatorzy, zawodnicy i działacze piłkarscy, m.in. dwóch członków zarządu PZPN Wit Ż. i Kazimierz F. PZPN zdegradował do niższych lig sześć klubów, a jeden został ukarany ujemnymi punktami.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.