Jeden z projektów nowego stadionu Górnika Zabrze - znacznie tańszy od stadionu Legii - fot. gornikzabrze.pl
REKLAMA

Stadion Górnika dwa razy tańszy od stadionu Legii

Bodziach, źródło: własne - Wiadomość archiwalna

Temat budowy stadionu Legii ciągnie się już latami. Według optymistycznych informacji prace na obiekcie przy Łazienkowskiej mają ruszyć po zakończeniu obecnego sezonu. Ostatnio w mediach rozpętała się burza odnośnie kwoty, jaką na budowę stadionu trzeba będzie wyłożyć. Pieniądze pochodzić będą z budżetu miasta. W tym samym czasie w Zabrzu trwają prace nad projektem Allianz Arena, który do 2011 ma powstać przy Roosevelta. Chociaż pojemność nowego stadionu Górnika będzie bardzo zbliżona do nowego obiektu Legii (według planów od 28 do 31 tysięcy), to jego cena będzie nawet o połowę niższa.
Na razie w Zabrzu nie wybrano ostatecznego projektu stadionu. Projekty są trzy. Najskromniejszy zakłada rozbudowę obiektu do 28 tysięcy widzów, jednopiętrowe trybuny i łączny koszt 180 mln złotych. W tej koncepcji obiekt posiadałby 4 wejścia na stadion, umieszczone w narożnikach obiektu. Drugi projekt to plan rozbudowy stadionu do 30 200 widzów (17 tysięcy miejsc na parterze i 13 tys na I piętrze) i koszt 165 mln zł. Trzecia propozycja jest jednocześnie najdroższa. Zakłada ona budowę stadionu z dwupoziomowymi trybunami (każdy z poziomów na ok. 15,5 tys), który pomieściłby 31 tysięcy widzów, a jego budowa przebiegałaby w trzech etapach (podobne są plany w przypadku stadionu Legii). Planowany koszt tej inwestycji to 200 mln złotych. Każdy z wymienionych projektów zakłada rozgrywanie spotkań Górnika przez cały czas budowy.

Stadion Legii będzie co prawda bardziej nowoczesny (klasy Elite), ale i zdecydowanie droższy. W budżecie miasta przewidziano na jego budowę 360 milionów złotych.

Obecnie jednym z najnowocześniejszych stadionów w Orange Ekstraklasie jest stadion miejski w Kielcach. Obiekt, na którym od dwóch lat gra Korona. Kosztował zaledwie 48 mln złotych. Najwięcej widzów może obecnie zgromadzić obiekt krakowskiej Wisły. Na co dzień może na nim zasiąść 20 155 fanów (chwilowo mniej, bo Wisła została ukarana za rzucenie noża w stronę boiska), a na modernizację czekają jeszcze dwie trybuny proste (ten stadion jest rezerwowym obiektem na Euro 2012).

Jeszcze więcej kibiców będzie w stanie pomieścić stadion Lecha Poznań (jest jednym z czterech "podstawowych" polskich obiektów, na których rozgrywane będą mecze Euro 2012). W rundzie jesiennej był on w stanie przyjąć 24 166 (obecnie 15 500 - ze względu na prace trwające przy budowie trzeciego piętra drugiej trybuny). Docelowo, w 2010 roku, mecze Lecha będzie mogło obejrzeć 50 tysięcy fanów.



Prace na stadionie Lecha trwają cały czas. Kiedy ruszą przy Łazienkowskiej? - fot. lech.poznan.pl
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.