Juniorzy Legii zdobyli brązowy medal Mistrzostw Polski. To największa niespodzianka turnieju finałowego! - fot. Raffi

Koszykówka: Brązowy medal juniorów Legii na MP w Sopocie!

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Juniorzy koszykarskiej Legii samym awansem do czołowej ósemki w Polsce sprawili olbrzymią niespodziankę. To, czego nasi koszykarze dokonali na turnieju w Sopocie nie spodziewał się nikt. Skazywani na ostatnią lokatę w turnieju legioniści zdobyli brązowy medal! Podopieczni Roberta Chabelskiego w fazie grupowej wygrali dwa z trzech spotkań i awansowali do półfinału. W nim nie dali rady późniejszemu triumfatorowi rozgrywek, Polonii 2011. W finale legioniści niespodziewanie pokonali organizatora turnieju i dotychczasowego wicemistrza Polski, Asseco Prokom Sopot. Po meczu o trzecie miejsce Ryszard Krauze, którego syn gra w barwach Prokomu, miał nietęgą minę.
Turniej finałowy początkowo planowano rozegrać w dwóch warszawskich halach, ale ostatecznie PZKosz postanowił, że organizatorem będzie Asseco Prokom Sopot. Naszych juniorów czekała więc wyprawa do Trójmiasta, przynajmniej na parę dni. Pierwszy mecz legioniści rozegrali w środę o 10 rano i niespodziewanie łatwo nasi gracze poradzili sobie z Czarnymi Słupsk. Legia pokonała rywala 78-60. Znacznie trudniej było dzień później, kiedy przyszło nam się zmierzyć z Asseco Prokomem. Gospodarze szybko osiągnęli wysoką przewagę i do końca kontrolowali przebieg meczu. Ostatecznie Prokom zwyciężył 74-54, a Legia by awansować do półfinału musiała pokonać w ostatnim meczu Śląsk Wrocław. Rywal wydawał się w zasięgu, choć po zaciętym meczu Śląska z Prokomem można się było obawiać o końcowy wynik. Na szczęście w piątkowe popołudnie na parkiecie dominowali młodzi legioniści, którzy już w trzeciej kwarcie prowadzili kilkunastoma punktami. Ostatecznie całe spotkanie legioniści wygrali 65-47 i pewnie, choć niespodziewanie znaleźli się wśród najlepszych czterech drużyn w kraju.

W półfinale Legia zmierzyła się z faworytem turnieju, a zarazem obrońcą tytułu - Polonią 2011 Warszawa. Nasi gracze nadwyczaj dobrze rozpoczęli mecz z zespołem, który ma w swoim składzie zawodników występujących w liderze I i II ligi. Jeszcze w 18 minucie na prowadzeniu byli podopieczni Roberta Chabelskiego. Niestety, kilka błędów w końcówce pierwszej połowy sprawiło, że poloniści osiągnęli 7-punktową przewagę do przerwy. Po zmianie stron był to już mecz do jednego kosza i Legia przegrała 54-87. W drugim półfinale faworyzowany Prokom przez większość spotkania wyraźnie prowadził z MKS Polonią, ale... w ostatnich sekundach poloniści doprowadzili do dogrywki i ostatecznie zapewnili sobie udział w finale.

W meczu o trzecie miejsce zdecydowanym faworytem był Prokom. Na trybunach zasiadł jeden z najbogatszych Polaków, ojciec zawodnika Prokomu (w meczu z Legią nie zagrał ani minuty ze względu na dyskwalifikację z meczu półfinałowego), Ryszard Krauze. Jego obecność nie pomogła sopocianom. Grający na wysokim poziomie legioniści do przerwy przegrywali tylko jednym punktem. Gdy sopocianie zdobywali kilka punktów z rzędu, po chwili Legia odpowiadała tym samym. O końcowym wyniku zadecydowała ostatnia kwarta meczu, wygrana przez Legię 18-10. W ostatniej akcji spotkania Bartłomiej Piotrowski wykorzystał podanie Rafała Holnickiego i ustalił wynik meczu na 67-61. Radość legionistów nie znała granic. W końcu dokonali tego, czego nie spodziewał się po nich nikt.

Wyniki fazy grupowej:

Czarni Słupsk 60-78 (15-14, 9-25, 17-13, 19-26) Legia Warszawa
Legia: Wojtyński 23 (3), Rudko 13, Holnicki-Szulc 10, Piotrowski 10, Chojecki 10, Grzejszczyk 8, Kwasiborski 4

Asseco Prokom Sopot 74-54 (24-15, 20-13, 19-16, 11-10) Legia Warszawa
Legia: Piotrowski 19 (4), Chojecki 11, Holnicki-Szulc 9 (1), Wojtyński 7, Grzejszczyk 4, Rudko 2, Michalak 2, Kwasiborski 0, Trybański 0, Romanowski 0

Śląsk Wrocław 47-65 (12-17, 7-19, 11-9, 17-20) Legia Warszawa
Legia: Piotrowski 19 (3), Wojtyński 12 (1), Grzejszczyk 12, Holnicki-Szulc 11, Rudko 7, Chojecki 4, Kwasiborski 0

Tabela grupy B:
1. Asseco Prokom Sopot
2. Legia Warszawa
3. Śląsk Wrocław
4. Czarni Słupsk

Półfinał: Polonia 2011 Warszawa 87-54 (16-20, 27-16, 18-8, 26-10) Legia Warszawa
Polonia: Śnieg 22 (1), Pamuła 19 (3), Mokros 14 (1), Sulima 12, Pełka 11 (2), Pieklak 4 (1), Sorokin 3 (1), Nędzi 2, Łańcucki 0, Popiołek 0.
Legia: Chojecki 22, Wojtyński 12 (3), Piotrowski 7, Rudko 6, Holnicki-Szulc 5 (1), Grzejszczyk 2, Kwasiborski 0, Trybański 0, Michalak 0.

O 3. miejsce: Asseco Prokom Sopot 61-67 (16-13, 17-15, 18-21, 10-18) Legia Warszawa
Legia: Piotrowski 26 (2), Wojtyński 20 (2), Rudko 8, Chojecki 8, Holnicki-Szulc 3, Grzejszczyk 2, Kwasiborski 0