Legia Warszawa - zdobywcy Pucharu Polski 1970
REKLAMA

Historia: Koszykarska Legia z ostatnim Pucharem Polski (1970)

Bodziach - Wiadomość archiwalna

W 1970 roku koszykarska Legia zdobyła drugi, i niestety ostatni jak do tej pory, Puchar Polski. Później jeszcze dwukrotnie nasz klub był bliski triumfu w PP (1972 i 81), ale ostatni sukces miał miejsce w maju 1970 roku w Katowicach. Tam bowiem odbył się turniej finałowy, w którym Legia wygrała wszystkie trzy mecze.

W Pucharze Polski Legia rozegrała wówczas dziewięć meczów w trzech turniejach i wszystkie zakończyły się jej zwycięstwami. W rozgrywkach Pucharu Polski wystąpiło łącznie 10 zawodników Legii. Dwóch - Dolczewski i Olejniczak - w spotkaniach nie uczestniczyło z powodu kontuzji.

Najtrudniej naszej drużynie grało się w 1/2 finału z Polonią (obrońca trofeum) oraz w finale z Lechem. Triumfator rozgrywek o Puchar Polski miał zapewniony start w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów, co znacznie zwiększyło prestiż tej rywalizacji. "Okazało się, że możliwości koszykarzy Legii znacznie przewyższają to, co demonstrowali podczas mistrzostw Polski i że to utracie kilku pierwszoplanowych zawodników, drużyna odzyskała już równowagę. Nadal największym mankamentem zespołu z Łazienkowskiej jest brak pełnowartościowego środkowego napastnika, bowiem zarówno Tybinkowski, jak i Piltz nie dysponują odpowiednimi warunkami fizycznymi, a przywrócony do łask Kuczyński nadal lekceważy swe zawodnicze obowiązki" - relacjonowała klubowa "Nasza Legia" z 1970 roku.

Turniej finałowy rozegrano w hali Baildonu w Katowicach, w dniach 1-3 maja 1970 roku. "Po zdobyciu mistrzostwa Polski rok wcześniej (1969), to był duży sukces. W lidze w tym sezonie zajęliśmy dalsze miejsce (7.) i sukces w rozgrywkach o PP był niespodziewany. To był sukces wywalczony przez trenera Majera" - powiedział w rozmowie z LL! Michał Romanowski, jeden z najmłodszych zawodników grający w tamtym zespole.

"Nasz pucharowy sukces nie był dziełem przypadku. Jest to po prostu rezultat wyjątkowo solidnej pracy treningowej. Tuż po zakończeniu ligi i krótkim odpoczynku wyjechaliśmy do Francji, gdzie rozegraliśmy 7 spotkań z trudnymi przeciwnikami. Po dwóch rundach Pucharu Polski 7 naszych zawodników weszło w skład reprezentacji Warszawy na doroczny turniej międzynarodowy w Sofii. Mecze te pozwoliły tak całemu zespołowi, jak i poszczególnym koszykarzom nabrać wiary we własne siły i znacznie poprawić formę, co przed decydującą rundą pucharowych zmagań bardzo nam się przydało. Do turnieju w Katowicach startowaliśmy w dobrej dyspozycji fizycznej i psychicznej, co pozwoliło nam wyjść obronną ręką i z tego turnieju.

Cieszę się na równi z chłopcami ze zdobycia Pucharu Polski - tym bardziej, iż jest to pierwszy sukces drużyny naszego klubu w tych rozgrywkach. Naszymi najlepszymi zawodnikami w przekroju wszystkich dziewięciu spotkań pucharowych byli Trams i Filipiak, choć oczywiście i pozostałym należą się słowa uznania za ambitną i ofiarną postawę. Najcięższą przeprawę mieliśmy w półfinale ze stołeczną Polonią oraz w finale z Lechem Poznań. Wierzę, że sukces w rozgrywkach o PP zapoczątkuje dobrą passę naszego zespołu" - powiedział trener Legii Stefan Majer, w rozmowie z klubowym wydawnictwem "Nasza Legia".

Droga Legii do Pucharu Polski:

3-5 kwietnia 1970, Warszawa:
Legia 80-66 (35-27) Stal Ostrów
Legia 105-96 (54-52) Warta Poznań
Legia 84-75 (41-37) Skra Warszawa

17-19 kwietnia 1970, Szczecin:
Legia 87-77 (46-40) Pogoń Szczecin
Legia 99-80 (45-40) AZS Toruń
Legia 102-90 (54-52) Polonia Warszawa

1-3 maja 1970, Katowice:
Legia 77-64 (41-33) Wybrzeże Gdańsk
Legia 90-80 (48-45) Górnik Wałbrzych
Legia 83-81 (39-40) Lech Poznań

Puchar Polski w 1970 roku zdobyli:
Włodzimierz Trams - 26 lat, 187 cm wzrostu, 205 punktów
Zdzisław Filipiak - 24, 188, 150 pkt.
Tomasz Tybinkowski - 22, 197, 141 pkt.
Ryszard Żurek - 25, 194, 107 pkt.
Mirosław Kuczyński - 23, 201, 94 pkt.
Bogusław Piltz - 25, 196, 86 pkt.
Andrzej Pstrokoński - 34, 185, 12 pkt.
Tomasz Storożyński - 19, 178, 11 pkt.
Michał Romanowski - 21, 178, 2 pkt.
Zbigniew Andrzejewski - 20, 184, 2 pkt.

trener Legii: Stefan Majer

Poprzednie teksty znajdziecie w dziale Historia.Legia Warszawa - zdobywcy Pucharu Polski 1970. Rząd górny od lewej: Tomasz Storożyński, Marek Krzyżanowski, Zbigniew Andrzejewski, Włodzimierz Trams, Henryk Filipiak, Andrzej Pstrokoński. Rząd dolny od lewej: Mirosław Kuczyński, Michał Romanowski, Bogusław Piltz, Ryszard Żurek, Tomasz Tybinkowski
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.