Dariusz Mioduski - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Prezes w Cafe Futbol

Mioduski: Musimy być gotowi na koniec sezonu

Woytek, źródło: Cafe Futbol Polsat Sport - Wiadomość archiwalna

- Jako naród najlepiej sobie radzimy w czasach kryzysu. Wówczas potrafimy się zmobilizować jak mało kto. Gorzej jest, gdy jest dobrze. Dlatego często nawołuję, żebyśmy w podobny sposób działali gdy jest lepiej. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mieli okazję, by to robić, choć na razie nie wygląda to optymistycznie - powiedział prezes Legii Dariusz Mioduski w programie Cafe Futbol na antenie Polsatu Sport.

- Nikt nie wie, co będzie. Pewnie za tydzień będziemy wiedzieli o wiele więcej. Próbuję być jednocześnie optymistą, pragmatykiem i realistą. Z jednej strony musimy być gotowi na koniec sezonu, ale nie popadajmy w zbędną panikę, bo może być lepiej niż myślimy dzisiaj. Na chwilę obecną nie wydaje się to prawdopodobne, ale jest możliwe przy tych środkach, które podjął rząd w porównaniu z innymi krajami. Społeczeństwo jest zdyscyplinowane, nie ma ludzi na ulicach, nikt nie spotyka się w kafejkach. My podjęliśmy decyzję o zamknięciu rozgrywek zanim któryś piłkarz został zarażony.

- Dzisiaj wydaje mi się, że postawiliśmy siebie w takim położeniu, który daje pewną dozę optymizmu w tej całej negatywnej sytuacji. Jeżeli w ciągu najbliższych 3 tygodni zacznie się normalizować, to może uda się coś z tym zrobić. Nie ma co wieszczyć końca świata. Konsekwencje tego wszystkiego będą drastyczne i musimy solidarnie się do tego przygotować.

- W klubie od tygodnia mieliśmy powołany sztab kryzysowy, żeby jak najlepiej przygotować się do sytuacji. Każdy piłkarz dostał rower do domu. Mamy z nimi codzienny kontakt. Klub funkcjonuje zdalnie. To samo prawdopodobnie dzieje się także w wielu innych klubach. Jeżeli przerwa nie będzie dłuższa niż miesiąc, to jeszcze można rozstrzygnąć pewne kwestie na boisku.

PZPN, UEFA, skutki ekonomiczne

- Nie będę oceniał tego co powinien zrobić zarząd PZPN. Po fakcie wszyscy są mądrzy, co powinno być zrobione wcześniej. Na zarządzie była tylko dyskusja dotycząca kwestii podniesionych w uchwale. Czy to było wszystko co się dało zrobić? Pewnie nie. Pewnie powinniśmy od razu rozmawiać o innych kwestiach. Gdybyśmy zagrali 30 kolejek, to byłoby najbardziej fair, bo każdy zagrałby z każdym.

- Dzisiaj musimy zrobić pełną analizę skutków ekonomicznych. Wiemy co to oznacza z punktu widzenia dużych liczb. Budżet Ekstraklasy to 700 mln zł, więc wiadomo, że ta sytuacja będzie kosztowała ok. 200 mln zł, a dla całej polskiej piłki będzie to pewnie ok. 300 mln zł.

- Prawa telewizyjne wpływają w transzach. Ostatnia transza, która nie została zapłacona, będzie języczkiem u wagi i będziemy musieli podjąć rozmowy z nadawcami. Jej dystrybucja jest dopiero pod koniec sezonu, wynosi ona kilkadziesiąt milionów złotych. Spodziewam się, że teraz każdy będzie dbał o swoje interesy, tak samo nadawcy.

- Jestem teraz na łączach z prezesem Animuckim. Powoływana jest grupa ekspertów ze wszystkich klubów, żeby zastanowić się nad trzema obszarami, które zdefiniowaliśmy. Będziemy zajmować się tymi problemami. Włączymy w to pierwszą ligę, żeby wypracować wspólne stanowisko.

- Rozmawiamy o kwestiach egzystencjalnych, bo jak nie da się dograć sezonu, to dla większości klubów może być to powód do składania wniosków o bankructwo. W tym zakresie istotna jest kwestia współpracy z PZPN i z instytucjami państwowymi. Prezes Zbigniew Boniek jest poniekąd takim premierem, jeżeli chodzi o polską piłkę. PZPN ma budżet 300 mln zł i prezes w ostatnich miesiącach będzie miał przed sobą ważne decyzje. Ważne będą kwestie licencyjne i co zrobić z kontraktami zawodników. Bodajże w 2001 roku była taka sytuacja, że Canal+ obniżył kontrakt i były uchwały PZPN, na podstawie których były redukowane kontrakty zawodnicze. To także kwestia dla UEFA i FIFA.

- We wtorek pierwsze posiedzenie zarządu UEFA, w którym będę telefonicznie uczestniczył. Tam będą pierwsze wytyczne, co będzie robione na poziomie europejskim. Zapewne będą poruszone kwestie sportowe i finansowe. Może będą kwestie licencji, kontraktów zawodniczych. Dopiero wtedy będziemy widzieli, w którą stronę to pójdzie.

- Teraz najłatwiej rozmawiać o kwestiach sportowych. Mniej kontrowersyjne są kwestie mistrza, bo mamy 8 punktów przewagi. Bardziej kontrowersyjne są kwestie spadków i awansów. Nie byłem zwolennikiem rozszerzania ligi, ale w tej sytuacji można ją rozważyć. Oczywiście pojawiają się kwestie co z trzecią drużyną, ale myślę, że nie ma idealnego rozwiązania, raczej będzie to kompromis.

Przewartościowanie futbolu

- Czeka nas pewnego rodzaju przewartościowanie, jeśli chodzi o podejście do futbolu. Z punktu widzenia klubów to co dzieje się z kalendarzem, to jest dramat. Kluczowe w tym wszystkim jest zrozumienie najważniejszej rzeczy: jedynymi podmiotami, które ponoszą ryzyko ekonomiczne są kluby. Nie FIFA, nie UEFA i nie federacje. Kluby ponoszą ryzyko ekonomiczne całego ekosystemu, a reszta próbuje sobie z tego część wyrwać. 10 lat temu została powołana ECA, żeby zacząć o tym mówić. Wcześniej nie było organu, który mówiłby w imieniu klubów. Kryzys może uświadomić wszystkim, że my nie możemy w nieskończoność odkładać meczów. Mam nadzieję, że tego typu kwestie będą przewartościowane.

Renegocjacja kontraktów, pensje

- Jeżeli nie uda się ogarnąć kryzysu tak, żebyśmy mogli normalnie rozpocząć następny sezon, to jest to nieuniknione. Mam nadzieję, że to się nie stanie, ale wszyscy jesteśmy w tym razem i musimy sobie z tym poradzić.

- Jakiś czas temu udział pensji piłkarzy w budżecie doszedł w Legii do 80%. W ostatnich latach udało się to zrekonstruować i te procenty są o wiele niższe. Mamy jednak szereg inwestycji i mamy w klubie 500 osób, które obecnie pracują zdalnie lub mają przestój. Klub nie funkcjonuje od strony przychodów. Klub wszystkim płaci, natomiast zobaczymy jak będzie dalej. Ostatnia rzecz, którą chciałbym robić, to nie zapłacić pensji na koniec miesiąca.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (35)

+dodaj komentarz
Tomek - 24.03.2020 / 14:27, *.55.44

FIFA daj, UEFA daj, PZPN daj, miasto daj, sponsorzy dajcie , słabsze kluby piłkarzy dajcie. A ja to wszystko przej...ie. Pudel żebraku śmieszny

odpowiedz
Greg81 - 21.03.2020 / 06:51, *.jmdi.pl

Czy piłkarze biorą 100 % wynagrodzenia kiedy jest długa pauza?

odpowiedz
bep - 19.03.2020 / 14:35, *.230.197

Trzeba jeszcze jakoś rozsądnie ustalić termin fety mistrzowskiej :)

odpowiedz
Bubu - 16.03.2020 / 15:23, *.vectranet.pl

A jakby tak zrobić całej eklapie testy ,i jak by były negatywne niech dokończą kolejkę i juz ,może lige

odpowiedz
wawerr - 16.03.2020 / 14:53, *.tpnet.pl

Statystyki Michała Fatalnego w Rosji to ZERO bramek i ZERO asyst, chwała ci Miodek za pozbycie się tej drewnianej ofermy.

odpowiedz
grzesiek - 16.03.2020 / 10:37, *.centertel.pl

Udzial kontraktow pilkarzy w budzecie 80% calkiem mozliwe Panie Darku tylko ze winnym tej sytuacji byl Pan sam. Blisko 40 pilkarzy w kadrze m.in brian ilnoski, philips czy jakis kwietniewski ktory nie powachal murawy dwoch 36 latkow malarz i cierzniak. Widac ze dopiero Pan poznaje srodowisko pilkarskie.....

odpowiedz
Marcel - 16.03.2020 / 09:49, *.t-mobile.pl

A ja uważam, że ludzie za bardzo już świrują z tym wirusem. Moim zdaniem jest to po prostu choroba jak każda inna, ale że jest nowa i nikt jej nie zna, to wszyscy panikują. Myślę, że jest wiele chorób, na które umiera znacznie więcej osób niż przez tego całego koronawirusa, ale o tym się nie mówi tak głośno. To po prostu kolejny wirus, który dotyczy ludzkości i tyle.

odpowiedz
wrt - 16.03.2020 / 05:39, *.vectranet.pl

Ja se zrobiłem zapas jedzenia, alko, ziół i do piwnicy na 3mc. Żonka Horizon4 ja RDR2. Jak to wszystko okaże się niepotrzebne to będę bardzo szczęśliwy. Mam 37 lat więc już jestem odpowiedzialny :D

odpowiedz
Zbig (L) - 15.03.2020 / 20:28, *.t-mobile.pl

Ciekawa sprawa z tą wypłatą pieniędzy dla klubów, w tej sytuacji jak rozumiem kto ma kanały sportowe i za nie płaci a w tej chwili żadnej transmisji na żywo to pewnie też za abonament zwrócą, a może niech nie zwracają tylko wypłacą pieniążki klubom może trochę mniej, ale niech wypłacą.

odpowiedz
Kedar1985 - 15.03.2020 / 17:58, *.tpnet.pl

Przy takiej sytuacji pandemicznej taki stan rzeczy w Polsce utrzyma się 2-3 miesiące. Na zachodzie, gdzie olali sprawę nawet do pół roku. Odwołane takie imprezy jak
- EURO 2020
- Olimpiada
- Wszystkie imprezy ATP i WTA

oraz wiele innych imprez masowych i przestój w przemysłach spowoduje w katastrofalnych skutkach recesje gospodarczą z której będzie ciężko wyjść.

Kluby piłkarskie bardzo odczują. Spodziewajmy się mnóstwa bankructw.

O sezonie tym zapomnijmy. Nowy sezon nie musi koniecznie wystartować o czasie...

Jednym słowem świat po pandemii będzie kompletnie inny...

odpowiedz
Majkel - 15.03.2020 / 16:04, *.mm.pl

Bodajże miesiąc temu(w bardzo mocno hejtowanym później wywiadzie) wspominał, że zatrudnia ok. 450 osób do czego się odniosłem, że ściema jest mój kom., co też póżniej wiklokrotnie weryfikowali koledzy po szalu cały wywiad tutaj https://legionisci.com/news/80182_Mioduski_Sprzedaz_pilkarzy_to_czesc_fundamentu_naszego_budzetu.html

Teraz wspomina, że ma już zatrudnionych 500 więc przez miesiąc doszło 50 ludków, którym musi płacić wynagrodzenie? Czy ktoś w końcu zrobi audyt i poda publicznie co się odstawia w tym klubie? Dla porównania kilka danych z Hiszpanii co prawda mam dane z 2018 ale obejmujące total tj. administrację i cały dział sportowy tj. piłkarze, trenerzy, lekarze, fizjoterapeuci itd. I tak: Sevilla 372 osoby, Villareal 284 osoby, Real Betis 275 osób, Athletic Club Bilbao 270, Real Sociedad 199, Deportivo 138, Celta Vigo 114....odpowiedz
PiotrŻo(L)iborz - 15.03.2020 / 15:38, *.play-internet.pl

Miodek, ja mam Karnet sezonowy, łącznie z rundą finałową, więc raczej masz z czego płacić. Również, zaoszczędzisz na wykładach bo jak piłkarz nie gra to chyba nie dostaje wyjściówek. Oczywiście, jak nie dostaniesz kasy od TV to trochę stracisz, ale chyba ta różnica nie będzie tak duża. No i może czas odchudzić radę nadzorczą.

Pozdrawiam,

Piotr

odpowiedz
Marian - 15.03.2020 / 14:38, *.centertel.pl

Bądź gotowy na wypłacenie premii

odpowiedz
MAKEN - 15.03.2020 / 14:33, *.252.3

Przepraszam, moim zdaniem, należy przebadać wszystko zawodników Legii oraz sztab szkoleniowy. I zamknąć w ośrodku treningowym np. w Warce. A tam ćwiczyć, trenować i nikogo nie wpuszczać.

odpowiedz
Alex Bielany - 15.03.2020 / 14:22, *.chello.pl

Podobno Bereszynski ma korona wirusa, cale zycie pech

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.