Radość Martinsa i Pekharta - fot. Woytek / Legionisci.com

Legia Warszawa 2-0 Lechia Gdańsk

Wracamy na swoje miejsce

Po bramkach Tomasa Pekharta i Rafaela Lopesa Legia Warszawa ograła na własnym stadionie Lechię Gdańsk. Wobec porażki Rakowa CzęstochowA "Wojskowi" wrócili tym samym na pierwszej miejsce w ligowej tabeli. W sobotnim spotkaniu legioniści zaprezentowali się z dobrej strony, jednak ponownie piętą achillesową była skuteczność pod bramką przeciwnika.

Od początku meczu lepiej prezentowała się Legia. Mistrzowie Polski postawili gościom trudne warunki gry, przez co nie mogli oni zbytnio rozwinąć się w ofensywie. Kilkanaście minut po pierwszym gwizdku gospodarze powinni wyjść na prowadzenie. Z prawej strony pola karnego piłkę wstrzelił Luquinhas i z najbliższej odległości bliski trafienia był Tomas Pekhart. Czech był jednak minimalnie spóźniony. Z biegiem czasu Lechia zaczęła się odgryzać. W 22. minucie po dośrodkowaniu główkował Łukasz Zwoliński. Futbolówka szczęśliwie minęła lewy słupek bramki Boruca. Za chwilę odpowiedzieli gracze Czesława Michniewicza. Michał Karbownik krótko rozegrał piłkę z Bartoszem Kapustką, ten podał do Luquinhasa, któremu niestety zabrakło precyzji. To była kolejna świetna akcja Legii zakończona niecelnym strzałem.

Przewaga Legii nie podlegała dyskusji, jednak podobnie jak w poprzednich meczach, tak i w tym, brakowało skuteczności. Wkrótce na lewej flance ponownie z dobrej strony pokazał się Karbownik, który podał do Kapustki. Ten jednak był trochę źle ustawiony i nic z tego nie wyszło. Warto zaznaczyć, że tego dnia niezwykle aktywny na lewej stronie był Mladenović. Serb chciał pokazać się na tle były kolegów, dlatego harował zarówno w defensywie jak i ofensywie.

Kilka minut po zmianie stron, piłka po raz pierwszy zatrzepotała w siatce. Po wrzutce z rzutu wolnego i przedłużeniu podania przez Artura Jędrzejczyka, Dusana Kuciaka pokonał Paweł Wszołek. Sędzia liniowy słusznie jednak zasygnalizował pozycję spaloną. Ogółem jednak pierwszy kwadrans drugiej odsłony był wyrównany. Gdańszczanie zaczęli grać bardziej ofensywie i nie starali skupiać się tylko na defensywie. W 61. minucie zobaczyliśmy jednak wreszcie pierwszego gola. Luquinhas dostał piłkę na lewej stronie, dokładnie dośrodkował prawą nogą do Pekharta, a ten wykorzystując swoją ponadprzeciętną grę głową, pokonał bezradnego Kuciaka. Dla czeskiego snajpera było to tym samym już 10. trafienie w Ekstraklasie.

Legioniści nie zamierzali zadowolić się jednobramkową przewagą. Cały czas budowali kolejne akcje ofensywne, zmuszając wkrótce bramkarza Lechii do kolejnych interwencji. W 71. minucie zza pola karnego z półwoleja strzelił Kapustka, a kilka minut potem szczęścia spróbował Josip Juranović. Dwukrotnie na posterunku był jednak Kuciak. Lechia robiła zmiany, zmieniając swój styl gry na bardziej ofensywny, jednak obrona Legii nie dawała się zaskoczyć.

W doliczonym czasie gry za ostry faul na Kapustce z boiska wyrzucony został Tomasz Makowski. W ostatniej akcji spotkania rezultat ustalił Rafael Lopes, który z najbliższej odległości dobił piłkę odbitą przed siebie przez Kuciaka.

Po meczu w tunelu prowadzącym do szatni dwóch zawodników otrzymało drugie żółte kartki. Paweł Gil napomniał Igora Lewczuka i Michała Nalepę.

2-0
61' Pekhart
90+5' Rafael Lopes
Michał Nalepa 25
69' Bartosz Kopacz 5
86' Jarosław Kubicki 6
Tomasz Makowski 36
69' Conrado 20
69' Kenny Saief 15
Łukasz Zwoliński 9
76' Flavio Paixao 28
Zlatan Alomerović 1
Mario Maloca 22
69' Karol Fila 19
Jakub Kałuziński 88
Mateusz Żukowski 17
69' Omran Haydary 8
69' Jaroslav Mihalik 11