REKLAMA

Czyte(L)nia

Biblioteka legionisty: Jak oni komentują?!

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Przed trzema laty Tomasz Gawędzki wydał skromną książkę poruszającą kwestię komentatorów sportowych różnych dyscyplin. Autor już we wstępie zaznaczył, że jego celem nie było wcale wybieranie śmiesznych czy też wyrwanych z kontekstu powiedzonek, z których telewidzowie bądź też radio słuchacze mogli zaśmiewać się.

"Ciężki jest żywot komentatora sportowego, o czym doskonale wiedzą wszyscy, których nazwiska znalazły się w tej książce. Nie wiedzą tego kibice. Oni myślą, że robota faceta w słuchawkach, który siedzi za mikrofonem i gada co mu ślina na język przyniesie, to najłatwiejsze zajęcie na świec.e I to jest pierwszy błąd... (...) Komentatorzy się mylą, bo są nieprzygotowani? Drugi błąd... Jeśli się mylą, to nie z braku wiedzy, ale od jej natłoku. Ci goście to chodzące encyklopedie i zawsze starają się przekazać widzowi jak najwięcej. (...) Ta książka nie ma i nigdy nie miała w zamyśle nikogo obrazić, wyszydzić, czy napiętnować. Wpadki, lapsusy, pomyłki i przejęzyczenia są wpisane w zawód komentatora sportowego tak samo jak ryzyko odniesienia kontuzji przez zawodowego sportowca" - pisze we wstępie autor książki zatytułowanej "Jak oni komentują?!".

Każdy z czternastu rozdziałów poświęcony jest innemu komentatorowi (lub parze). W nich zaś na początku poznajemy charakterystykę ogólną, jak choćby ta: "Wiadomo nie od dziś, że od ponad dwóch dekad najbardziej rozpoznawalnym głosem polskiej piłki nożnej jest Dariusz Szpakowski. Jego barwa głosu jest tak charakterystyczna jak ta, którą dysponuje Krzysztof Cugowski. Nie sposób 'Szpaka' pomylić z kimś innym, ale z kolei 'Szpak' potrafi pomylić piłkarzy lub wymyślić nazwisko gracza. Zdarzało mu się też nieraz zrobić 'zbitkę' imienia i nazwiska dwóch różnych osób, przekręcić nazwę drużyny czy podać nazwę stadionu innego niż ten, na którym się akurat znajdował".

Następnie na kilku stronach przytoczone zostały różne cytaty danego "bohatera". Oprócz Szpakowskiego, przedstawieni zostali Włodzimierz Szaranowicz, Andrzej Zydorowicz, Tomasz Zimoch, Maciej Kurzajewski, Andrzej Kostyra, Mateusz Borek, Przemysław Babiarz, Tomasz Hajto, Tomasz Jaroński i Krzysztof Wyrzykowski, Andrzej Janisz, Jacek Laskowski, Jacek Banasikowski oraz Jan Ciszewski.

"Taka sytuacja zdarzyła się kiedyś w Szczecinie, co nie uciekło uwadze redaktora Janisza: 'Najśmieszniejszy moment to trener Pogoni Leszek Jezierski, który na plecach trenera bramkarzy uciekał z boiska, bo nie można było przejść przez kałuże'. Nie pamiętam, czy Pogoń grała wówczas z Legią, ale jeden tekst pochodzi właśnie z meczu stołecznej ekipy, podczas którego kłopoty miała... futbolówka: 'Piłka ugrzęzła gdzieś tam, w ciałach warszawskich zawodników" - czytamy w rozdziale poświęconym Andrzejowi Janiszowi.

Całą, dość krótką, niespełna 150-stronicową, w dodatku niewielkiego formatu, publikację czyta się bardzo szybko, łatwo i przyjemnie.

Tytuł: Jak oni komentują?!
Autor: Tomasz Gawędzki
Wydawnictwo: Arena
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 148

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

+dodaj komentarz
Pawciu - 13.04.2021 / 21:58, *.net.pl

Nazwisko Hajty przy pozostalych swietnych komentatorach to znaczne naduzycie...

odpowiedz
peru123 - 13.04.2021 / 19:54, *.chello.pl

Tomasz Zimoch, komentator sportowy, doświadczony, który oglądał i komentował wiele spotkań ligowych w ramach studia S13, oglądał w życiu tylko jeden mecz, który skomentował na żywo jako korupcyjny, zarzucił Legii kupno spotkania z Wisła, do pozostałych spotkań wcześniejszych i póżniejszych , nigdy nie miał zastrzeżeń, Pokazuje to że niechętny klubowi dziennikarzyna może mieć wpływ na jego historie, wiadomo działacze kolejarscy nie wypuścili możliwości przekupienia kilku znaczących działaczy pzpn, którzy albo niechętni Warszawie, albo chcący zaszkodzić Legii /odradzała się Polonia Warszawa i tu może chodziło o kibiców, aby część ich pozyskać dla nich /wiadomo narracja że komunistyczny klub, niby ulubieniec władz, itp/. odpowiednio zagłosowali i odebrali tytuł Legii.
Komentował on potem wiele spotkań, o których teraz wiemy że były kręcone, ale to mu już nie przeszkadzało, bo dotyczyło zysku dla amiki i innych zespołow.

odpowiedz
exsa - 13.04.2021 / 17:16, *.tpnet.pl

Wspanialy komentatator S.P. Jan Ciszewski ktory zyl tymi meczami ktore komentowal !!!!

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.