Kosta Runjaić i Jacek Zieliński - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Zieliński: Wybór trenera był pozbawiony emocji

Woytek, źródło: Legionisci.com

- Dlaczego Kosta Runjaić? Często mamy do czynienia z negatywnymi predykcjami dotyczącymi zarówno trenerów, jak i piłkarzy. Nawet jakby do nas przyszedł Guardiola, to pojawiłyby się obiekcje czy sobie u nas poradzi - to taki żart oczywiście. Analizowałem grę Pogoni, jak atakuje, jak się broni, jakie ma mocne i słabe strony, co jest kompatybilne z tym, co bym chciał widzieć, jak zespół wygląda od strony fizycznej. To wszystko świadczy o tym, jak trener prowadzi zespół, świadczy też o selekcji, o kompetencjach psychologicznych trenera. Miałem wiele kryteriów, według których próbowałem przeprowadzić tę ocenę. Uznałem, że w tym momencie jest dla nas najlepszym trenerem. Była rozpatrywana grupa 5 trenerów, a ostateczna decyzja została podjęta bez emocji. Przez pewien czas one grały rolę, bo z "Vuko" znamy się od lat i jesteśmy - czy może byliśmy - dobrymi kolegami, teraz może trochę mniej. Jak odseparowałem te emocje, to wyszło mi z tego wszystkiego to, co wyszło, czyli prezentuję nowego trenera - powiedział Jacek Zieliński, dyrektor sportowy Legii Warszawa.- Poprzedni sezon był fatalny. Według mojej analizy, było kilka przyczyn tej sytuacji. Faktem jest to, że byliśmy tam, gdzie byliśmy. Jesienne porażki o czymś świadczą. Już wówczas zaczęliśmy myśleć, co robić, by zadziałać doraźnie, by utrzymać się w lidze, doświadczając jak najmniej stresu. Nakreśliliśmy sobie plan. Zmian transferowych było niewiele, bo uznałem, że to może zaszkodzić bardziej niż pomóc, bo zimą dobór piłkarzy jest ograniczony. W związku z tym postawiliśmy na tych, których mieliśmy, z drobnymi zmianami personalnymi. Plan się powiódł dzięki trenerowi Vukoviciowi, który wykonał według mnie bardzo dobrą pracę. Jeśli chodzi o dalszą pracę, zdecydowałem, że będziemy to robić w nieco innym gronie. Zmiany i powrót na właściwe tory, powrót do rozwoju drużny i indywidualnych zawodników będę chciał kontynuować z innym trenerem. Po racjonalnej i głębokiej analizie uważam, że to najlepszy wybór dla nas w tym momencie. Wybór był pozbawiony emocji, bo kiedy mną targały emocje, to było trudno, ale jak oparłem się na samej analizie, to nam pomoże wyjść na prostą i się rozwijać. Uznałem, że to Kosta Runjacić będzie tą osobą.

- Czy za szybko pozbywamy się piłkarzy? Jestem dyrektorem sportowym od grudnia. To moje drugie okienko, w którym będą duże zmiany. Pięciu zawodnikom kończą się kontrakty, zależałoby mi, by dwóch z nich zostało z nami na dłużej i nie jest przesądzone, że odejdą. Kolejnych pięciu zawodników niekoniecznie w tej drużynie bym widział. To nie tylko moje zdanie, ale to efekt rozmów z trenerem Runjaciciem, który będzie zaangażowany w transfery. Mamy zastrzeżenia do tych graczy. W przeszłości nie było współpracy na odpowiednim poziomie w dziale sportowym. Teraz chcemy uniknąć tych błędów, chcemy wrócić do normalnego funkcjonowania i pełnego zrozumienia w całym klubie.

- Z czego wynikały jesienne problemy? Czy to problem, który pojawił się gwałtownie, czy już wcześniej? To temat na dużą dyskusję, nie na dziś. Czy wymiana kadry może pomóc, czy bardziej zaszkodzić? Czy transfery odbywały się na bazie współpracy w całym pionie sportowym, czy były to indywidualne decyzje, które skutkowały tym, że zawodnicy nie pasowali do siebie, do danego stylu gry? To dyskusja nie na dziś, my wszystko przedyskutowaliśmy. Nie chcę publicznie mówić o nazwiskach, będziemy systematycznie informować o wykonanych ruchach transferowych. Niektórzy dziennikarze wiedzą coś wcześniej. Czasami sam się dziwię co do nazwisk, bo niektórych nie znam, a one wypływają jako potencjalne transfery.

- Runjaić ma być jedną z głównych osób, które ze mną będą odpowiadały za cały dział sportowy klubu. Chcemy uniknąć sprowadzania zawodników, których trener nie potrzebuje, a takie sytuacje bywały w przeszłości.
Zabezpieczenie mu odpowiednich zawodników - to moja zadanie. To wyzwanie. Od kibiców byśmy oczekiwali wsparcia, tutaj potrzebna jest praca osób w dziale sportowym ale też wsparcie, bo bez niego będzie nam naprawdę bardzo, bardzo trudno. Oczekuję, żeby kibice obdarzyli nas zaufaniem na tym nowym starcie, bo będzie nam dużo łatwiej odbudować ten zespół odbudować.

- Pozytywne jest to, że mamy duży budżet płacowy, ale ogromnym wyzwaniem dla mnie jest, aby ten payroll był dobrze wykorzystany, bo mamy taką drużynę jaką mamy. W obrębie tego budżetu stać nas na posiadanie lepszej drużyny, ale wiele transferów zostało dokonanych latem i nie jest łatwo ten budżet naprawić. Jestem przekonany, że Kosta Runjaić ze swoim stażem wykorzysta ten potencjał, a wszyscy wiemy, że potrafi to robić. Widzimy jak rozwinął zawodników indywidualnie i Pogoń jako zespół.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (15)

+dodaj komentarz
Afro - 27.05.2022 / 09:30, *.ncs2012.pl

Może Kosta ściągnie Kuchego z powrotem?

odpowiedz
Atmosferić - 25.05.2022 / 10:09, *.orange.pl

Przegapiłeś swoją szanse zatrudnienia Papszuna panie Zieliński - tylko on był w stanie realnie, ciężką ręką zaprowadzić w tym burdelu porządek - Runjaic na moje nie da rady. W Pogoni nie potrafił zbudować drużyny na mistrzostwo - do tego kompromitował się w kluczowych meczach.

odpowiedz
mac - 25.05.2022 / 09:00, *.tpnet.pl

Szkoda gościa, nie wygra dwóch meczy pod rząd i pan prezes go pogoni.

odpowiedz
W tramwaju jest tłok...... - 24.05.2022 / 15:52, *.plus.pl

1. Jacek musiał mieć jakiś punkt odniesienia. Ale najlepszym testem by było gdyby np. Vuko mógł być trenerem tej samej Pogonii Szczecin. Oceny obu trenerów byłyby bardziej sprawiedliwe. 2. Trener to taki 12 zawodnik. Jeśli nie umie dobrze ustawić graczy i przygotować taktykę to na nic najlepsi piłkarze. 3. Czas najwyższy zbudować drużynę od podstaw, ze znakomitą większością polskich graczy i polskiego trenera. 4. Tak jak jest akademia piłkarska tak powinna być akademia trenerska, gdzie będzie kilku młodych trenerów, z których ktoś zostanie pierwszym trenerem. 5. Piłkarze powinni grać na pięcioletnich kontraktach zaś trener powinien pracować co najmniej drugie tyle. Chyba że ktoś się nie sprawdza. Wtedy jest zbudowana drużyna, jest przywiązanie do klubu.

odpowiedz
grzesiek - 24.05.2022 / 15:16, *.centertel.pl

Sporo błędnych decyzji w krotkim okresie rzadow panie Jacku. Nie nadaje sie Pan do tego. A wybor runjaca zamiast Vuko. .. bez komentarza

odpowiedz
Wolfik - 24.05.2022 / 12:31, *.mm.pl

Jacka Zielińskiego nie sposób nie szanować. To nasza legenda. Tacy ludzie powinni pracować w klubie od dawna. Byli zawodnicy, znajacy realia.

Szkoda tylko, że nie ma w klubie kogoś na stanowisku Prezesa. Od kilku lat zresztą. Sam Dyrektor sportowy, nawet najlepszy w danej chwili (a uważam że Jacek takim jest) nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego.

odpowiedz
J(L) - 24.05.2022 / 09:02, *.verizon.net

I bardzo dobrze ze bez emocji...przynajmniej nie bedzie tak jak we wisle...cala rodzina wyslala wisle do pierwszej ligi i pewnie dlugo z niej nie wruca...tu liczy sie dobro Legii a nie posadka bo sie nalezy...(L)

odpowiedz
Tomek - 24.05.2022 / 07:18, *.113.189

Ha ha ha czyli jak trener Michniewicz mówił o tym, że kogoś nie chciał a dostał i że kupili zawodnika o którego on nie zabiegał, to Mioduski mówił, że wszystko było uzgodnione. Dzisiaj Jacek Zieliński mówi, że jednak było inaczej. Mioduski wyp... z tego klubu nieudaczniku.

odpowiedz
Dariusz M. - 23.05.2022 / 22:42, *..

Jacek,dobra,miałeś udawać,ale już nie przesadzaj.

odpowiedz
dave - 23.05.2022 / 22:08, *.autocom.pl

Pewnie. Zadzwonił prezes i poiwedział kogo ma zatrudnić i tyle.

odpowiedz
Sarcastico. - 23.05.2022 / 21:43, *.orange.pl

I logiki.

odpowiedz
Jurek - 23.05.2022 / 21:09, *.net.pl

Trener już zapowiedział , że to on będzie wybierał zawodników do kadry . Co teraz zrobi cała armia pazernych agentów ? Komu wcisną piłkarskie szroty jak Tiba ? I w klubie nikt nie przytuli na lewo. No skandal .

odpowiedz
(L)3watywa - 24.05.2022 / 09:42, *.t-mobile.pl

@Jurek: W Poznaniu się cieszą ze Pedro znalazł frajera dzięki któremu na emeryturę zarobi

odpowiedz
Yaro - 24.05.2022 / 15:34, *.centertel.pl

@Jurek: Odpowiedź jest prosta. Cała armia pazernych agentów będzie smarować bezpośrednio trenera by kupił tego czy tamtego kopacza.

odpowiedz
Wroniecka suka - 26.05.2022 / 12:26, *.plus.pl

@(L)3watywa : w poznaniu a szczególnie we wronkach i tak będzie płacz, że wybrał Legie a nie przebierańców w niebieskich łachach.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.