fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Felieton: Szacunek

Kamil Dumała

„O tym kim jesteśmy nie świadczy wykształcenie, majątek, wygląd, talent, ale...to jak traktujemy drugiego człowieka.” Banalne rozpoczęcie tekstu prawda? Jednak porusza on bardzo ważną kwestię, która w ostatnich latach, a szczególnie w ostatnich tygodniach nasiliła się w stołecznym klubie. Kwestię szacunku.



Żeby nakreślić cały obraz, musimy cofnąć się w czasie, a dokładnie do 13 lutego obecnego roku. Wtedy to Legia gra mecz z Wartą Poznań i po bramce w 23. minucie Dawida Szymonowicza przegrywała 0-1. Na zegarze była 73. minuta gry, kiedy to Artur Boruc otrzymał czerwoną kartkę, a zespół z Poznania następnie egzekwował rzut karny. To wtedy rozpoczął się początek końca tego zasłużonego bramkarza w Legii.
Od tego momentu Artur już ani razu nie wystąpił w koszulce z „L” na piersi, a Aleksandar Vuković u wielu kibiców stracił wiele. Czy słusznie? Nie mnie to osądzać, każdy ma przecież prawo do własnej opinii odnośnie drugiego człowieka. Bardziej chcę zwrócić uwagę, że obaj zasłużeni dla Legii i jej historii ludzie zostali potraktowani bez należytego szacunku. Szacunku, na który w pełni zasłużyli.

Aleksandar Vuković trafił do Legii w 2001 roku i - z przerwami na występy w greckim Ergotelisie - reprezentował barwy „Wojskowych” do 2009 roku. Jako piłkarz rozegrał 239 meczów, zdobył dwa mistrzostwa, Puchar Polski i Superpuchar Polski. Dwukrotnie był trenerem stołecznego zespołu. W 2020 roku wywalczył z klubem z Warszawy mistrzostwo Polski, a jeszcze w rundzie jesiennej wrócił do - jak to sam określał - swojego domu, by ugasić pożar.

Udało mu się to, wykonał zadanie utrzymania zespołu, który był w rozsypce. Chociaż trafniejsze i mocniejsze będzie stwierdzenie, że byliśmy już w czterech literach i zaczęliśmy kupować meble, by się urządzić. Biorąc pod uwagę stosunki „Vuko” z władzą Legii po pierwszym rozstaniu i kadrę, która była tworzona przez ostatnie lata i rozbicie psychiczne graczy… zadanie było bardzo trudne. Jednak zarówno on, jak i piłkarze podołali mu.

Jednak po tej sytuacji z Arturem Borucem dla wielu „Vuko” stał się „pinokiem”, „mendą”, „stażystą”, „wuefistą”. Zasłużenie - powie kilku z was, jednak dla mnie nie. Zarówno Artur jak i Aleksandar zasłużyli na szacunek. Można nie zgadzać się z jednym bądź drugim w wielu kwestiach. Sam miałem wiele „ale” odnośnie decyzji trenera, również do tej z Borucem. Bo dla mnie Artur to ikona, człowiek, dzięki któremu zakochałem się w Legii. Był i jest pierwszy idolem, którego koszulka wisi w pokoju. Człowiek, który jest kochany przez wielu kibiców, także przeze mnie. Piłkarz, który miał piękną karierę, który pomimo, iż miał rzucane kłody pod nogi, nigdy się nie poddał. Twardy charakter, legijny charakter. Nigdy nie robił niczego pod publikę, zawsze był sobą. Jednak podchodzę do wszelkich tekstów odnośnie działań jednej i drugiej strony z chłodną głową.

Z chłodną głową, bo ten sezon nauczył mnie wielu rzeczy, o których chciałbym osobno napisać tekst. Nie warto określać człowieka za to jakie podejmuje decyzje, a za to jak traktuje innego człowieka. Zarówno Vuković, jak i Boruc to legioniści z krwi i kości. Ludzie, którzy oddali temu klubowi więcej niż ktokolwiek może z nas sobie wyobrazić. Więcej niż niektórzy ludzie, którzy otrzymują większy szacunek od nich. Jeśli nie zaczniemy szanować swoich ludzi, to kto będzie zasługiwał na nasz szacunek? Najemca, który pocałuje dwa razy herb, a przy pierwszej lepszej okazji pójdzie za kasą, gdzie indziej, czy człowiek, który wiele lat spędził przy Łazienkowskiej, gdzie on dostał wiele od klubu, jak i samemu dał mnóstwo?

Zarówno Artur, Aleksandar czy chociażby Tomáš Pekhart nie otrzymali należytego szacunku od wielu osób. Zaraz przeczytam, że dlaczego wymieniam w tym gronie „czeskie drewno”. Otóż dlatego, że to człowiek, który dał wiele Legii i bez niego tego mistrzostwa w poprzednim sezonie by nie było. Każdy z nich zasłużył na pożegnanie. Nie piszę o osobnym festynowym meczu, tylko o pożegnaniu przed własną publicznością przed ostatnim meczem bądź w przerwie. Nic by klub nie kosztowało podarowanie kwiatów i koszulki w ramie. Mały gest, a pokazuje, że Legia to wartości i szacunek do ludzi zasłużonych dla tego klubu. Gest, który ostatni raz miał miejsce w 2019 roku, kiedy to oficjalnie pożegnano Arkadiusza Malarza oraz Kaspra Hamalainena. Czas wrócić do takich krótkich ceremonii, które ukazują szacunek wobec pracy wykonanej w naszym klubie przez zawodnika. Zwłaszcza takich, którzy spędzili tu wiele lat.

Swój tekst zakończę równie banalnie bo ponownie cytatem. „Szacunek należy się tym, którzy na niego zasługują, a nie tym, którzy się go domagają.” Arturze, Aleksandrze, Tomku, Mateuszu i wielu, wielu innych, którzy odchodzą z Legii po sezonie, dziękuję. Dziękuję wam za wszelki trud włożony w reprezentowanie barw mojego ukochanego klubu i życzę powodzenia w nowych miejscach!

Kamil Dumała

WYNIKI SONDYOcena Legii za sezon 2021/22 to:
SUMA GŁOSÓW: 7466
START: 21.05.2022 / KONIEC: 09.06.2022


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (41)

+dodaj komentarz
Matt - 30.05.2022 / 10:34, *.tpnet.pl

Gdy miałem naście lat, to też byłem przekonany, że Boruc nie robi nic pod publikę. Teraz nie jestem już tak pewny. Mam ogromny szacunek do jego talentu, bardzo cieszy mnie też to, że nigdy nie zapomniał o Legii, to wielka sprawa. Moim zdaniem miał papiery by być najlepszym bramkarzem w Europie. Problem w tym, że wbrew temu, co napisał autor felietonu, to nie jemu rzucano kłody, tylko sam gotował sobie najgorsze problemy. Brak subordynacji, balangi itd. Po co to było? Żeby pokazać swoją wartość? Robił to doskonale na boisku. Proszę mi tu też nie mówić, że to jest siła charakteru, bieg pod prąd. To jest głupota. Sportowcy wiedzą co powinno się robić, ale tylko niektórzy idą w tę stronę. Innym pozostają opowieści, że przecież "sportowiec to też człowiek", "co by było gdyby" no i jeszcze "nie dam sobie pluć w kaszę". Gdyby Boruc faktycznie był liderem, to po powrocie pracowałby za 2, a on za 2 to ważył. Tylko niespotykany talent i wielkie doświadczenie utrzymały go w bramce. Czasami ledwo się ruszał, ale wiedział co i kiedy robić. Na długo to nie starczyło, zwłaszcza że za chwilę znów był w centrum uwagi przez spięcia.Znów inni są winni. Prawdziwy idol, lider nie odpuszcza gdy fala przestaje się wznosić, ale cały czas pracuje na swoją pozycję. Tak zachował się dużo mniej utalentowany jako zawodnik, zdecydowanie bardziej cichy, ale niemniej waleczny i charakterny Aleksandar Vuković. Niestety, w Polsce, pozytywistyczna praca u podstaw zawsze przegrywa z romantycznym wymachiwaniem szabelką.

odpowiedz
Haha - 02.06.2022 / 01:39, *.t-mobile.pl

@Matt: Pinokio King

odpowiedz
Jasko 240 - 29.05.2022 / 19:43, *.com.pl

Lepiej i celnie nie można było - słuszna racja, bo trzeba swoich szanować, jeśli się oczekuje szacunku u innych! Za całokształt zarówno dla Vico jak i króla Artura - Dziękujemy i nie zapomnimy nigdy!

odpowiedz
oLaf - 29.05.2022 / 16:01, *.vectranet.pl

pełna zgoda - jak nie szanujemy takich osób jak Vuko (bez niego serio moglibyśmy spaść z ligi) , Boruc (głupi błąd z czerwoną kartką, ale ogólnie spoko gość), czy Pekhart (drewno, wiadomo, ale bramki rok temu strzelał seryjnie) to kogo mamy szanować ?? Emerliego??

Naprawdę , jest tak mało jakichkolwiek piłkarzy grających porządnie, że nie możemy skreślać najlepszych.

odpowiedz
Caa - 27.05.2022 / 18:34, *.plus.pl

W punkt

odpowiedz
Afro - 27.05.2022 / 14:54, *.ncs2012.pl

*Najemnik

odpowiedz
Piguła - 27.05.2022 / 11:46, *.centertel.pl

Kamil Dumała dobra robota. Liczę na kolejne teksty.

odpowiedz
Phoenix(L)k - 27.05.2022 / 09:06, *.centertel.pl

Vuko grał jeszcze w Koronie...

odpowiedz
MJ1984 - 27.05.2022 / 08:41, *.vectranet.pl

Lista jest długa: Michale, Michale, Wojtku, Miroslavie itd

odpowiedz
Melo - 26.05.2022 / 20:05, *..

Szacunek również za ten tekst ! Drogi redaktorze...

odpowiedz
dino - 27.05.2022 / 07:37, *.plus.pl

@Melo:
Podpisuje się oboma rękami

odpowiedz
Pierro - 27.05.2022 / 08:19, *.12.141

@Melo: Dobry Felieton
Popieram wartości Autora :)

odpowiedz
dCo - 27.05.2022 / 18:43, *.plus.pl

@Melo: Dokładnie tak, bardzo dobry tekst i pełna zgoda.

odpowiedz
gazza - 26.05.2022 / 18:29, *.inetia.pl

Utrzymanie w lidze to duża zasługa Boruca i już za to należy mu się dozgonny szacunek i podziękowanie.
Ja Boruca lubię i narazie tego nie zmienię.

odpowiedz
chrisSiekierki - 26.05.2022 / 18:58, *.vectranet.pl

@gazza: znacznie więcej zasług w utrzymaniu drużyny ma Vuković...

odpowiedz
Odp - 27.05.2022 / 11:33, *.centertel.pl

@chrisSiekierki: chyba nie masz racji

odpowiedz
Żmija - 27.05.2022 / 12:33, *.t-mobile.pl

@Odp: chyba jednak Chris ma rację…

odpowiedz
Zygi - 26.05.2022 / 17:55, *.151.162

Prezesowi Darkowi Mioduskiemu też jest należny szacunek a jest tu gnojony w komentarzach za przyzwoleniem portalu.

odpowiedz
Legionista - 26.05.2022 / 18:05, *.tpnet.pl

@Zygi: Dobra próba panie Darku, niestety, nie pan będzie decydował o tym, czy się szacunek panu należy :)

odpowiedz
gazza - 26.05.2022 / 18:26, *.inetia.pl

@Zygi: U mnie mioduski nie ma szacunku i taka jest moja wola bo iby za co można mieć do niego szacunek ?
Za zrobienie z klubu pośmiewisko ?
Tyle lat co jestem z Legią to nie sądziłem że dożyje czasów gdzie w lidze będą nas łoić wszystkie zespoły od góry do dołu...
czy mógłby ktoś zrobić statystykę - które zespoły nas ograły w tym sezonie a z którymi mielliśmy dobry bilans ? 17 porażek oznacza że prawie wszystkie drużyny z nami wygrały...Wstyd na wieki

odpowiedz
(L) - 26.05.2022 / 18:32, *.plus.pl

@Zygi:

Za rozwalenie Legii?
Za roztrwonienie kapitału społecznego Legii?
Za rozwalenie współczynnika UEFA?
Za to że mamy rekordowe długi??

Za co mu się szacunek zależy????

odpowiedz
Zyta z Brzeskiej - 27.05.2022 / 11:05, *.orange.pl

@Zygi: Wpadnij Darku na piwo, pogadamy przy Królewskim...

odpowiedz
Arek - 26.05.2022 / 17:34, *.tpnet.pl

Dobry tekst. Uważam, że "kilka" osób piszących komentarze mogłoby to sobie wydrukować, nawet drukowanymi literami, oprawić w ramkę i powiesić na ścianie. I zanim zacznie wyzywać jednego czy drugiego, że drewno, czy inny ch...owy, niech to sobie przeczyta.

odpowiedz
mrsn - 26.05.2022 / 17:12, *.centertel.pl

Jak zatrudnili Vuko w roli trenera to z miejsca byl Pinokiem itd. wymagamy szacunku od wladz a sami go nie mamy do ikon

odpowiedz
Karol: - 28.05.2022 / 16:50, *.chello.pl

@mrsn:Dziwię się, że wielu kibiców Legii obrażało i obraża Vuko. Był znakomitym piłkarzem i trenerem. Należy się Mu szacunek, a nie wyzwiska.
Nie zasłużył Sobie na takie traktowanie. Dobry kibic, to mądry i sprawiedliwy kibic.

odpowiedz
AdamJ - 26.05.2022 / 16:52, *.chello.pl

Jest staropolskie powiedzenie "zapisać złotem, zapieczętować gównem"; oznacza słaby koniec dobrego procesu. To kariera Boruca.
Człowiek oddany Legii, w meczu z Wartą, rywalem depczącym Legii po piętach, bezmyślnie osłabia Legię. Wynikiem odsunięcie od składu. Zamiast udowodnić coś na treningach, pod koniec pobytu zaczyna sobie wybierać treningi, w których łaskawie zechce uczestniczyć. Jak już księżniczka przyjdzie na trening, to wybiera sobie ćwiczenia, które mu się zechce wykonać. To rażąco łamie etykę pracy, którą kibice chcieliby kultywować w Legii. Zatem Boruc nie zasłużył na podziękowania od klubu.
Co do Pekharta, trwają przecież rozmowy w sprawie nowej umowy, zatem zorganizowanie pożegnania byłoby przedwczesne i nie rozumiem obiekcji Autora.

odpowiedz
Oho - 26.05.2022 / 17:10, *.centertel.pl

@AdamJ: Pekhart idzie do Rakowa. Zatem pewnie autor wiedział więcej.

odpowiedz
AAA - 26.05.2022 / 17:39, *.play-internet.pl

Do tekken(L):szacunek Slisz?
To jakiś ukryty podtekst czy Ty tak na serio?

odpowiedz
Pawciu - 26.05.2022 / 16:39, *.mm.pl

Ogolnie zgoda ale akurat Artur w Celtiku wiele rzeczy robil pod publike ;)

odpowiedz
Dedi - 26.05.2022 / 17:16, *..

@Pawciu: podobno ma być pożegnalny mecz Boruca w sparingu z Celtikiem.

odpowiedz
WETERAN - 26.05.2022 / 16:28, *.tpnet.pl

O ile Vuko należy się szacunek od początku do końca,to Borucowi nie "udało" się zakończyć kariery przyzwoicie ani w reprezentacji ani w klubie!Mnie najbardziej boli,że Boruc /kawał chłopa/nie stanął w obronie Luquiniasa
i Emrelego,kiedy jego koledzy z "żylety" wtargnęli do autobusu.To prawda,że Legia fatalnie grała w tym okresie ale z tymi piłkarzami miała szansę na puchary /PP ewentualnie 4 miejsce w lidze/.Niestety Boruc swoim zachowaniem b.poważnie przyczynił się do największego kryzysu Legii.

odpowiedz
:o) - 27.05.2022 / 13:45, *.chello.pl

@WETERAN: Od początku mnie ciekawi, że cała ekipa wysportowanych "kolegów" z Borucem na czele nie spuściła szybkich baniek tym mądralom, którzy napadli akurat na Lukiego i Emrelego. Pewnie wyglądali przez okna...

odpowiedz
Leśny Dziadek - 26.05.2022 / 15:48, *.orange.pl

W sumie to jest w artykule sporo racji. Ale napiszę (jak zwykle) - problem leży gdzie indziej. Obecne władze klubu nie szanują piłkarzy (którym się grać odechciewa), kibiców, nikogo.
Najważnieszy jest kontakt międzyludzki, a ten leży kompletnie w Legii. Ryba zawsze psuje się od głowy...

odpowiedz
Piotrek Ochota - 26.05.2022 / 16:41, *.t-mobile.pl

@Leśny Dziadek: Amen.

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 26.05.2022 / 15:43, *.play-internet.pl

Szacunek i podziękowania za grę,to dwie zupełnie różne kwestie.Podziękować można,a nawet powinno się w zasadzie każdemu,kto nie walił w chóia,podczas pobytu w Legii,natomiast szanowanie drugiego człowieka,to "gruby" temat.Uważam,że na "twarz pracuje się przez całe życie,ale można ją stracić w jedną sekundę" I tak właśnie zrobił Artur-uciekając od odpowiedzialności za klub w tak trudnych chwilach.Bo "uciekanie w kontuzję",oraz inne sztuczki,dlatego,że "nie mógł się dogadać w sprawach finansowych z mioduskim",świadczy o tym,że niestety jego finanse są ważniejsze,niż klub.I ja Go rozumiem doskonale,tyle tylko,że jak chcesz mieć "szacunek ludzi ulicy",to niestety,ale musisz być ponad to.....Artur niestety nie był.Ale wielkie dzięki Jemu i tym wszystkim,co przyłożyli chociaż kawałek palca,żeby ten klub utrzymać w lidze.Zdrówka.

odpowiedz
tekken (L) - 26.05.2022 / 15:33, *.230.92

Spoko text. Też uważam, że powinniśmy szanować naszych zawodników. Coraz mniej jest takich, z którymi można się identyfikować w obecnej Legii. Chyba Jędza jeden z ostatnich.
1.Takich zawodników jak np. KuchyKing, co mają wiele sukcesów na koncie z Legią i mają zakodowane zwyciężanie to my nie możemy wyganiać z Legii, jak to się stało! Za łatwo to przeszło. W takim wypadku nic nie zbudujemy, jak tak się będzie dalej działo.
2. Coraz rzadziej słychać na trybunach, wsparcie dla konkretnego zawodnika. Może trzeba zacząć np. głośne Josueeee albo Wszołek, czy Slisz. To moim zdaniem tez jest problem. Niech oni wiedza, ze maja wsparcie.

odpowiedz
eN - 26.05.2022 / 15:08, *.co.uk

100% racji.
Kit z kwiatami i koszulka w ramce. Mi zabraklo transparentu na trybunach prostego dziękujemy.
Ktos moze powiedzieć najemnikom dziekuje sie pieniędzmi ale prawda taka ze oni ida dalej i moga slawic nas i nasz klub czuc wiez i w razie potrzeby pomóc. Bo rodzina trzyma sie razem

odpowiedz
Twister - 26.05.2022 / 14:53, *.tpnet.pl

Miłosc do klubu w ciezkim okresie gdzie potrzebna jest pomoc wyceniona przez legende zostala na 25 tys zl ... to tyle w temacie szacunku.

odpowiedz
Juri - 26.05.2022 / 14:44, *.centertel.pl

Tak powinno być !
Trybuny kogo pożegnały na meczu ostatnim?

odpowiedz
Roma - 26.05.2022 / 14:17, *.plus.pl

Jeśli o mnie chodzi - dziękuję autorowi za ten tekst.

odpowiedz
@Klimek - 26.05.2022 / 14:31, *.162.91

@Roma: jeśli o mnie chodzi zgadzam się z Tobą. Ale Legia p. Pudla to machina korporacyjna, gdzie nie ma miejsca na sentymenty. I po tym tekście tylko mogę to potwierdzić. Cieszmy się z małych rzeczy bo większe mogą nie nadejść obym się mylił...

odpowiedz