REKLAMA

UEFA zatwierdziła zmiany w pucharch: Liga Europy dla zdobywcy Pucharu Polski

Woytek, źródło: Ekstraklasa, Legionisci.com

Europejska centrala piłkarska opublikowała zmiany, które będą obowiązywać od nowego sezonie w europejskich pucharach. W najbliższym trzyletnim cyklu (2024-27) Liga Mistrzów oraz Liga Europy zyskają nową formułę.

W następnym sezonie mistrz Polski rozpocznie eliminacje Ligi Mistrzów od 1. rundy. Utrzymanie obecnej pozycji w rankingu pozwoli na to, aby od sezonu 2025/2026 najlepsza drużyna Ekstraklasy startowała już od 2. rundy eliminacji. Aby tego dokonać trzeba zakończyć trwające rozgrywki na przynajmniej 22. miejscu w rankingu UEFA (obecnie Polska zajmuje 21. pozycję).

Dwaj kolejni reprezentanci Ekstraklasy kwalifikacje w sezonie 2024/25 rozpoczną od II rundy eliminacji Ligi Konferencji.

Zdobywca Pucharu Polski w sezonie 2023/2024 (lub 2. drużyna w tabeli Ekstraklasy, jeśli PP wygra mistrz Polski) nie będzie rozpoczynał europejskiej przygody od Ligi Konferencji – jak ma to miejsce obecnie – a od 1. rundy eliminacji Ligi Europy.- Zmiana formatu rozgrywek europejskich pucharów to także wyzwanie dla nas w Ekstraklasie. Warto zaznaczyć, że zwiększona liczba terminów na mecze w europejskich pucharach nie wpłynie na znaczne przemodelowanie naszego ligowego kalendarza. Ewentualne mecze 7. i 8. kolejki fazy ligowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy będą rozgrywane w styczniu, natomiast faza ligowa Ligi Konferencji wciąż będzie odbywać się między wrześniem a grudniem. Wydaje się, że kalendarz ligowy w przyszłym sezonie będzie podobny do obecnego i uda się wygospodarować dwie rezerwowe daty dla ewentualnych przełożonych meczów uczestników kwalifikacji UEFA, wyzwania przyjdą w sezonie, w którym będą mistrzostwa świata – mówi Dyrektor Operacyjny Ekstraklasy SA, Marcin Stefański.

Kluczowe zmiany na lata 2024–2027:

Od sezonu 2024/2025 liczba uczestników w Lidze Mistrzów i w Lidze Europy będzie wynosiła po 36 drużyn. Nie będzie tradycyjnego podziału na grupy. Każdy z zespołów rozegra osiem meczów z różnymi rywalami. Rywalizacja będzie się toczyć w tzw. systemie szwajcarskim (nie będzie rewanżów). Spotkania (4 u siebie, 4 na wyjeździe) będą rozgrywane nadal w środku tygodnia. Po pierwszej fazie odpadnie 12 najsłabszych ekip, te z miejsc 9.-24. zmierzą się w 1/16 finału (play-off), a najlepsza ósemka awansuje bezpośrednio do 1/8 finału.

W fazie grupowej Ligi Konferencji formuła będzie taka sama jak w LM i LE, ale w każda drużyna rozegra po 6 spotkań (3 u siebie, 3 na wyjeździe).

Terminarz europejskich pucharów w sezonie 2024/25

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.