Legia 2-0 AZ

Awans jest nasz!

Wiśnia, źródło: Legionisci.com

Co to był za wieczór na Łazienkowskiej! W ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Konferencji Europy Legia pewnie 2-0 ograła u siebie AZ Alkmaar, dzięki czemu awansowała do 1/16 finału! Podopieczni Kosty Runjaicia zagrali bardzo dobre zawody. Na szczególnie uznanie zasługuje Josue, który popisał się dwoma kapitalnymi asystami. Na listę strzelców po jego podaniach wpisali się Ribeiro oraz Kramer.

W pierwszym kwadransie bardziej aktywni byli goście, którzy tego wieczoru musieli wygrać. Legia oddała przeciwnikom nieco więcej pola, licząc na grę z kontry. Zapewne z tego właśnie powodu tego dnia w ataku oglądaliśmy Marca Guala i Ernesta Muciego, a nie chociażby Blaza Kramera, który ma zupełnie inne predyspozycje niż wcześniej wymieniona dwójka. Początkowe ataki AZ Alkmaar nie były jednak szczególnie groźnie. Brakowało chociażby jednego celnego uderzenia. Dopiero w 21. minucie po raz pierwszy do wysiłku zmuszony został Kacper Tobiasz. Bramkarz "Wojskowych" skutecznie odbił do boku mocne uderzenie z dystansu Tiago Dantasa. Przez kolejne minuty AZ nieco spuściło z tonu. Holendrzy nie atakowali już z taką ochotą, dlatego też gra nieco nam się wyrównała.

W 34. minucie legioniści wyszli na prowadzenie! Wprawdzie nie zanosiło się na to, że jeszcze przed przerwą "Wojskowi" strzelą pierwszego gola, ale stało się to za sprawą Yuriego Ribeiro. Portugalczyk idealnie zamknął podanie od Josue, który popisał się znakomitym podaniem ponad głowami defensorów, a niepokrytemu Ribeiro nie pozostało już nic innego, jak wpakować piłkę z bliska do siatki. To trafienie spowodowało, że Legii mogło grać się już zdecydowanie lżej. Kilka minut przed przerwą dobra szansa na drugie trafienie. Po wrzutce ze skrzydła w dobrej sytuacji znalazł się Gual, jednak jego uderzenie było zdecydowanie zbyt lekkie i spokojnie interweniował Rome-Jayden Owusu-Oduro.

W 51. minucie nieco zamieszania w polu karnym Legii. Piłkę z lewej strony wstrzelił David Møller Wolfe i na całe szczęście nieco zagubiony przed bramką był Vangelis Pavlidis. Greckiemu snajperowi nie zostało nic innego niż dostawić nogę do lecącej futbolówki, jednak jej lot zmienił nieco rzucający się Tobiasz. Kilka minut potem po decyzji sędziego z boiska przedwcześnie wyleciał Martins Indi. Kapitan przyjezdnych w brutalny sposób zaatakował biegnącego Josue, za co słusznie obejrzał czerwoną kartkę. Za moment z rzutu wolnego dośrodkował sam poszkodowany, ale próbę Bartosza Slisza pewnie złapał bramkarz. Po godzinie gry kolejna ładna akcja legionistów. Ribeiro wpadł w pole karne, gdzie płasko dośrodkował wprost w Muciego... Gdyby tylko obrońca nieco bardziej precyzyjny w swoim podaniu, to Albańczyk nie miałby żadnych problemów ze strzeleniem gola.

Wkrótce zobaczyliśmy indywidualną akcję Guala. Hiszpan mocno strzelił z dystansu, jednak piłka wyraźnie poszybowała ponad poprzeczką. Kolejne minuty upływały, a obraz gry nie zmieniał się. Gracze Kosty Runjaicia spokojnie kontrolowali boiskowe wydarzenia i wydawało się, że już nic nie jest w stanie wydrzeć im zwycięstwa. Kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry dobra szansa dla Muciego. Albańczyk uderzył jednak zdecydowanie zbyt lekko i bramkarz AZ nie miał kłopotów z interwencją. W 82. minucie losy awansu na dobre rozstrzygnął Kramer! Słoweniec z bliska strzelił gola głową, jednak na szczególną uwagę zasługuje znakomita asysta Josue, który został jednym z bohaterów czwartkowego meczu. Portugalczyk po raz drugi tego wieczór posłał piłkę z niemal laserową precyzją. Do końcowego gwizdka arbitra wynik się już nie zmienił. Legia udanie zrewanżowała się AZ i to ona zagra w przyszłym roku w fazie pucharowej Ligi Konferencji Europy.

AZ Alkmaar
34' Yuri Ribeiro
81' Kramer
Rome-Jayden Owusu-Oduro 20
80' Yukinari Sugawara 2
Bruno Martins Indi 4
Alexandre Penetra 5
David Møller Wolfe 18
60' Tiago Dantas 6
80' Dani de Wit 10
Jordy Clasie 8
67' Denso Kasius 30
Vangelis Pavlidis 9
60' Myron van Brederode 19
Hobie Verhulst 12
60' Jens Odgaard 7
67' Ibrahim Sadiq 11
80' Djordje Mihailovic 14
Ruben van Bommel 15
Ernest Poku 21
Maxim Dekker 22
60' Riechedly Bazoer 25