Qendrim Zyba - fot. Woytek / Legionisci.com

PP: Świt Nowy Dwór Maz. 3-3 (k. 4-5) Legia II Warszawa

Mikołaj Ciura, źródło: Legionisci.com

W meczu 1/8 finału Mazowieckiego Pucharu Polski Legia Warszawa wygrała ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki w serii rzutów karnych 5-4. W regulaminowym czasie gry padł remis 2-2, a w dogrywce drużyny zdobyły jeszcze po jednej bramce. W spotkaniu grało pięciu zawodników z "jedynki" - Kacper Tobiasz, Marco Burch, Qendrim Zyba, Jan Ziółkowski i Filip Rejczyk. W kolejnej rundzie legioniści zmierzą się z Legionovią Legionowo, która pokonała Pilicę Białobrzegi 2-1.

Obrońcy tytułu od początku starali się narzucić swoje tempo i dyktować warunki gry. Legioniści wyprowadzali ataki od obrony i stopniowo starali się przesuwać coraz wyżej, a po stracie chcieli jak najszybciej wrócić do posiadania. Gospodarze natomiast próbowali wykorzystywać błędy "Wojskowych" i czyhali na kontrataki, których jednak nie umieli wykorzystać. W pierwszym kwadransie obie drużyny badały się, próbowały stworzyć groźne okazje, ale bez większych konkretów. W grze było dużo niedokładności i niecelności. W 18. minucie z dość dużego dystansu na strzał zdecydował się Qendrim Zyba, a piłka minimalnie minęła poprzeczkę. Chwilę później po zamieszaniu w polu karnym faulowany był Maciej Radaszkiweicz i legioniści mieli okazję na wyjście na prowadzenie. Rzut karny strzałem w dolny lewy róg wykorzystał właśnie Zyba, choć bliski interwencji był golkiper gospodarzy. Legioniści po zdobyczy szybko rzucili się do podwyższenia prowadzenia i zrobili to już dwie minuty później. Zgranie po ziemi z lewej flanki na pole karne Kacpra Wnorowskiego wykorzystał Filip Rejczyk, którym płaskim, mocnym strzałem pokonał niezdarnie interweniującego Mateusza Prochonia. W 29. minucie gospodarze byli bliscy wykorzystania dobrego dośrodkowania z rzutu wolnego na dalszy słupek, ale strzał głową jednego z graczy Świtu był za słaby i nieznacznie minął słupek. W 32. minucie dobrą indywidualną akcją i strzałem sprzed pola karnego popisał się Stanisław Gieroba, ale uderzył minimalnie ponad bramką. Trzy minuty później legioniści wyprowadzili ładną drużynową akcję środkiem boiska, w polu karnym znalazł się Sebastian Kieraś, ale trafił prosto w bramkarza. W samej końcówce pierwszej połowy, po stykowej sytuacji w polu karnym i interwencji wślizgiem, z powodu urazu lewego uda, boisko opuścić musiał zawodnik pierwszej drużyny, Marco Burch. Mimo naporu Świtu, grającego przez chwilę w przewadze, legionistom udało się do przerwy utrzymać dwubramkowe prowadzenie.

Drugą część spotkania świetnie rozpocząć mogli warszawiacy. W 47. minucie przebitkę w środku pola wygrał Gieroba, popędził przez całą połowę rywala, ale w momencie strzału udało się jednemu z defensorów dogonić skrzydłowego Legii i zablokować uderzenie. Po nudniejszym fragmencie inicjatywę przejęli gospodarze. Udało im się to udokumentować w 59. minucie, gdy świetne podanie prostopadłe z lewej strony pola karnego odebrał Jan Nawotcznyński, ze spokojem opanował futbolówkę i lekkim strzałem po ziemi z dużego kąta pokonał bezradnego Kacpra Tobiasza. Po zdobyciu gola kontaktowego natchnieni gospodarze ruszyli do ataku jeszcze mocniej, jednak w wyśmienitej sytuacji około 5. metrów od bramki Tobiasza, jeden z napastników fatalnie spudłował. Napór Świtu trwał dalej. W 65. minucie fenomenalną interwencją popisał się golkiper Legii, który sparował na słupek mocny strzał z około 10. metra. Po tej sytuacji legionistom nieco udało się opanować sytuację i może nie odzyskali przewagi, ale poukładali swoją grę w defensywie i nie dopuszczali gospodarzy do większej ilości klarownych okazji, lecz nie na długo. W 77. minucie swoją interwencją uratował "Wojskowych" Julien Tadrowski, który wybił piłkę lecącą do bramki prawie z samej linii. W 80. minucie Świtowi udało się już doprowadzić do wyrównania. Fenomenalnym uderzeniem z 18. metra popisał się Kacper Bojańczyk. Chwilę później gospodarze mieli okazję na prowadzenie, ale strzał głową po centrze z rzutu rożnego udało się wybronić mocno wyciągniętemu Tobiaszowi. W ostatnich dziesięciu minutach Legia rzuciła się na rywala. W doliczonym czasie gry swoją szansę miał Cyprian Pchełka, lecz trafił mocnym strzałem z pola karnego prosto w golkipera oraz Michał Kucharczyk, który naciskany z tyłu przez rywala w sytuacji sam na sam, uderzył obok słupka. Mimo naporu "Wojskowych" do rozstrzygnięcia spotkania potrzebne było dodatkowe 30 minut.

Dogrywkę obie drużyny zaczęły bardzo ostro, żaden z zawodników nie chciał odstawiać nogi. Z gry jednak nie wynikało nic, toczyła się głównie w środku pola, choć przewagę mieli gracze Legii. W 97. minucie w polu karnym dośrodkowanie odebrał Pchełka, ale jego strzał z główki był zdecydowanie za lekki. W końcówce pierwszej części sprzed pola karnego z woleja uderzył Zyba, ale znacznie obok bramki. W 108. minucie lewą stroną pomknął Patryk Konik, zgrał w głąb pola karnego do Szymona Grączewskiego, ale ofensywny zawodnik Legii źle trafił w piłkę i skiksował. W 112. minucie znów z pola karnego uderzył Pchełka, tym razem z ostrego kąta, ale dobrą interwencję wykonał Prochoń. Chwilę później po dośrodkowaniu na bliższy słupek z rzutu rożnego głową z bliskiej odległości uderzał Wnorowski, ale przerzucił piłkę nad bramką. W 117. minucie "Wojskowym" udało się już wykorzystać stały fragment gry i wyjść na prowadzenie. Centrę na środek pola karnego Mateusza Możdżenia strzałem głową wykorzystał Tadrowski. Gdy wydawało się, że legioniści utrzymają prowadzenie do końca w ostatniej akcji Świt wyszedł z kontrą, po centrostrzale dobrze interweniował Tobiasz, ale na pustą bramkę dobił Hubert Michalik i doprowadził do serii rzutów karnych. W niej obie drużyny były bezbłędne aż do piątej serii, gdzie "jedenastkę" zmarnował napastnik Świtu, Arkadiusz Gajewski i to legioniści mogli cieszyć się z awansu do ćwierćfinału.

PP: Świt Nowy Dwór Maz. 3-3 (d. 1-1, k. 4-5) Legia II Warszawa
0-1 21' Qendrim Zyba (k)
0-2 23' Filip Rejczyk
1-2 59' Jan Nawotczyński
2-2 80' Kacper Bojańczyk
2-3 117' Julien Tadrowski
3-3 120+1' Hubert Michalik