Artur Jędrzejczyk 55
68' Igor Lewczuk 5
Mateusz Wieteska 4
Luis Rocha 16
61' Paweł Wszołek 22
Domagoj Antolić 7
Andre Martins 24
Luquinhas 82
Arvydas Novikovas 18
81' Jose Kante 20
Radosław Cierzniak 33
81' Walerian Gwilia 8
61' Jarosław Niezgoda 11
Salvador Agra 23
68' Marko Vesović 29

Broniła się Arka do bramki Jarka

Pomimo olbrzymiej dominacji i gry przez większość meczu w przewadze jednego piłkarza, Legia długo remisowała na wyjeździe z Arką Gdynia, lecz ostatecznie trzy punkty zapewnił jej Jarosław Niezgoda! W 78. minucie napastnik Legii świetnie urwał się obrońcom i w sytuacji sam na sam pokonał Steinborsa. "Wojskowi" tego wieczoru dominowali nad swoimi przeciwnikami, lecz mieli kłopoty ze złamaniem głęboko cofniętej obrony. Co najważniejsze jednak Gdynia ponownie została zdobyta.

Pierwsza ładna akcja Legii miała miejsce w 5. minucie gry. Prawą stroną świetnie urwał się Paweł Wszołek, który biegnąc ile sił w nogach minął po drodze bezradnego Adama Dancha. Pomocnik zdążył wyłożyć piłkę do Luquinhasa, ale jego strzał był zdecydowanie zbyt słaby, aby zaskoczyć dobrze ustawionego bramkarza Arki. Za moment Pavels Steinbors musiał już zacznie bardziej się wysilić. Sprzed pola karnego lewą nogą huknął Jose Kante i Łotysz z dużym trudem zdołał odbić piłkę do boku. Pierwszy kwadrans spotkania upłynął pod znakiem przewagi gości z Warszawy, którzy grali bardzo uważnie w defensywie i intensywnie w ofensywie. W 17. minucie powinno być 1-0 dla Legii. Po wrzutce z rzutu rożnego główkował Kante i bardzo instynktowną interwencją swoich kolegów zdołał uratować Steinbors. Piłkę dobijał jeszcze Artur Jędrzejczyk, lecz wyraźnie chybił ponad poprzeczką.

Przewaga legionistów cały czas rosła. Wkrótce po wrzutce z rzutu wolnego ładnie odnalazł się Jędrzejczyk, którego uderzenie ugrzęzło w nogach obrońców. Gdynianie ograniczali się jedynie do dośrodkowań ze stałych fragmentów gry. Nie przynosiły one im jednak zbytniego pożytku. W 26. minucie Steinbors znów ratuje swoją ekipę! Tym razem z najbliższej odległości ponownie "Jędza", który trafił wprost w bramkarza. Dwa kwadranse po rozpoczęciu meczu swój zespół osłabił Nando Garcia. Hiszpan bez piłki nadepnął Andre Martinsa za co po weryfikacji VAR został słusznie odesłany do szatni. Taki obrót spraw spowodował, że gospodarze jeszcze bardziej cofnęli się na swoją połowę, chociaż starali przeprowadzać groźne kontry. Po jednej z nich Majeckiego chciał zaskoczyć Dawit Schirtladze, ale trafił wprost w bramkarza. Ostatnie minuty pierwszej połowy to dominacja "Wojskowych". Goście zamknęli swoich przeciwników nie tylko co na ich połowie, co niemal we własnej szesnastce.

Pierwszy kwadrans po przerwie był bardzo podobny do tego, jak wyglądała gra w pierwszych 45 minutach. Zdecydowanie dominowała Legia, która jednak nie miała sposobu, aby przedrzeć się pod bramkę przeciwnika. Wreszcie po godzinie gry bardzo ładne podanie Novikovasa w kierunku wybiegającego Luquinhasa. Ten niepotrzebnie chciał jeszcze odgrywać piłkę do tyłu, przez co zmarnował dobrą okazję na oddanie uderzenia. W 65. minucie wreszcie przebudzili się przyjezdni. Z dystansu huknął Arvydas Novikovas i piłka odbiła się tylko od górnej strony poprzeczki. Na tablicy wyników dalej oglądaliśmy remis. W 69. minucie znów świetnie Steinbors... Raz jeszcze główkował Kante i Łotysz dobrą interwencją uratował Arkę przed utratą gola.

W 78. minucie szczęście wreszcie było przy Legii! Jarosław Niezgoda znakomite wyszedł do podania z głębi pola, pognał w kierunku bramki Arki, a w sytuacji sam na sam z golkiperem zachował zimną głowę i pokonał go sprytną podcinką! Upór "Wojskowych" wreszcie przyniósł skutek w postaci zdobytego gola. Potem gospodarze nagle przypomnieli sobie, że potrafią atakować i rozpoczęli próbę gry na połowie Legii. To robili jednak niezbyt udolnie i dalej boiskowe wydarzenia kontrolowała Legia. Trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry niespodziewany strzał oddał Walerian Gwilia. Futbolówka przeleciała jednak obok słupka. Za moment stuprocentowa okazja Andre Martinsa. Portugalczyk dostał świetnie podanie, wpadł w pole karne i jego mocny strzał okazał się nieznacznie niedokładny.

Minuta po minucie

16:15 - Witamy z Gdyni!
16:22 - Po raz trzeci w ciągu ostatnich 8 dni trener Aleksandar Vuković postawił niemal na ten sam skład. W porównaniu z meczem z Wisłą nastąpiła tylko jedna wymuszona zmiana - Karbownika zastąpił Luis Rocha.
16:23 - Absencja Karbownika spowodowana jest problemami zdrowotnymi po meczu w Łodzi.
16:48 - Bramkarze Legii wybiegli na rozgrzewkę. Liczna grupa kibiców w sektorze gości powitała ich głośnym "Legia Warszawa!"
16:54 - Rozgrzewkę rozpoczęły już obie drużyny. Legioniści zagrają dziś na biało.
17:28 - Piłkarze wyszli już na murawę. Arka na żółto-niebiesko.
17:28 - W Gdyni siąpi deszcz. Jeszcze zamiana stron i za moment zaczynamy.

1' - Początek pierwszej połowy
1' - Rozpoczęli gospodarze.
2' - Legioniści za autu na wysokości środkowej linii.
2' - I już pierwszy faul na Luquinhasie.
3' - Dośrodkowanie z prawej strony Jędrzejczyka przeleciało nad poprzeczką. Od bramki Steinbors.
4' - Dobry odbiór Antolicia do spółki z Luquinhasem pod polem karnym Legii.
4' - Ponownie Antolić dobrze wślizgiem zablokował akcję gracza gospodarzy na 16 metrze.
6' - Piękna akcję Legii zainicjował prawą stroną Luquinhas. Podał do Wszołka, który popędził w pole karne i odegrał do Brazylijczyka, ale temu oczywiście zabrakło pary w nodze żeby oddać sensowny strzał i podał lekko prosto w ręce bramkarza...
7' - Faul na legioniście ok. 35 metrów przed bramką. Dośrodkowanie Antolicia na raty wybili głową obrońcy.
8' - Wszołek indywidualnie na prawej stronie, wywalczył aut na wysokości pola karnego.
9' - Bardzo mocny strzał Kante z 20 metrów odbija Steinbors!
9' - Na spalonym gracz Arki.
11' - Novikovas starał się minąć tuż przed polem karnym rywala, ale stracił piłkę.
12' - Dośrodkowanie Nalepy w pole karne, ale dobrze zablokowany Vejinović przez Jędrzejczyka.
12' - Faul na Andre Martinsie.
14' - "Jesteśmy zawsze tam, gdzie nasza Legia gra!" - unosi się na stadionie Arki.
15' - Przy linii bocznej faulowany Jędrzejczyk. Będzie dośrodkowanie Antolicia w pole karne.
16' - Piłka po wrzutce Chorwata dobrze spadła na piąty metr, ale nie udało się legionistom oddać strzału.
17' - Pierwszy rzut rożny dla Legii wywalczył Jose Kante.
18' - Najlepsza okazja do objęcia prowadzenia! Po wrzutce głową uderzył Kante, ale bramkarz odbił, a następnie z kilku metrów próbował dobić Jędrzejczyk, ale posłał piłkę nad poprzeczką!
20' - Lewczuk po przejęci piłki na środku rozpędził się prawą stroną, ale obrońca wślizgiem zdołał wybić piłkę na aut.
23' - Wszołek faulowany przy linii bocznej. Dośrodkowanie Antolicia... piłka wybita za lekko i dopadł do niej Jędrzejczyk, który zamykał akcję po lewej stronie pola karnego, ale uderzył prosto w kolegę z drużyny i od bramki rozpocznie Arka.
24' - Luis Rocha wdał się w drybling na własnej połowie i stracił piłkę.
25' - Dośrodkowanie w pole karne Legii wypiąstkował Majecki, ale piłka spadła pod nogi Vejinovicia, który jednak fatalnie przestrzelił.
28' - Aj aj aj!! Novikovas ładnie wypuścił Luquinhasa, ten dograł po ziemi na piąty metr gdzie uderzył Jędrzejczyk, ale jakimś cudem bramkarz odbił! Jeszcze Kante próbował wstrzelić piłkę piętką na piąty metr, ale obrońcy Arki z trudem zdołali wybić futbolówkę poza pole karne.
29' - Sędzia VARuje sytuację, w której prawdopodobnie faulowany lub nadepnięty był Martins.
29' - Czy to oznacza czerwoną kartkę dla gracza gospodarzy?
31' - Czerwona kartka: Nando Garcia (Arka)
31' - Tak jest! Sędzia po obejrzeniu VAR wyrzucił gracza Arki z boiska za nadepnięcie Andre Martinsa.
33' - Legia się rozkręca. Antolić prostopadle do Rochy, który mocno dośrodkował na piąty metr, ale minimalnie z piłką minął się niepilnowany Wszołek!
34' - Dośrodkowanie Novikovasa... Kante z główki jeszcze po nodze obrońcy piłka wyszła na rzut rożny.
34' - Dośrodkowuje z prawej strony Novikovas.
36' - Dośrodkowanie Rochy i ponownie Wszołek nie zdążył sięgnąć piłki.
37' - Żółta kartka: Paweł Wszołek (Legia)
37' - Legionista ukarany za faul przy linii bocznej.
38' - Sztab medyczny Arki biegnie do kontuzjowanego zawodnika i... jeden z lekarzy doznał kontuzji nogi...
39' - Majecki tak wznowił ręką grę, że piłkę przejęli gdynianie. Na szczęście bez konsekwencji.
39' - Martins w polu karnym bez zastanowienia wybija piłkę na aut.
40' - Znakomita okazja dla Arki.. Rocha chyba przewrócił rywala, ale gra toczy się dalej!
40' - Ogromne gwizdy na trybunach. Gra wstrzymana
41' - Gra wznowiona, nie było faulu.
41' - Faul Antolicia w ataku.
42' - Fatalny błąd Antolicia w wyprowadzeniu akcji. Kontra Arki zakończona strzałem Schirtladze, który spokojnie obronił Majecki.
43' - I ponownie fatalnie Antolić - przed polem karnym Arki postanowił się kiwać zamiast uderzać i stracił piłkę. Na szczęście legioniści szybko ją odzyskali.
45' - Novikovas ładnie wypuścił Luquinhasa, ale ten nie opanował dobrze piłki w polu karnym Arki.
46' - Sędzia dolicza 4 minuty.
47' - Legia zdecydowanie przeważa, ale nie bardzo wie jak skutecznie wejść w pole karne gospodarzy.
48' - Legioniści najczęściej dogrywają na skrzydło i wstrzeliwują z boku, ale nic z tego nie wynika. Brakuje dobrych strzałów z ok. 20 metrów. Niestety Luquinhas nie ma w ogóle mocy w nodze, więc wybiera podania.
49' - Faul Jędrzejczyka na połowie rywali. Bardzo dobry pressing w wykonaniu Legii.
50' - Koniec pierwszej połowy

Piłkarze Legii wrócili na boisko - trener nie zdecydował się na zmiany.
Wracamy do gry. Bez zmian w obydwu składach

46' - Początek drugiej połowy
47' - Arka ponownie cofnięta głęboko we własne pole karne. Dośrodkowanie Novikovasa, ale źle przyjmuje Kante i od bramki Steinbors
48' - Luquinhas sam na sam z bramkarzem Arki i... piłka obok słupka! Pomocnik był na spalonym, ale takie sytuacje trzeba wykorzystywać
49' - Antolić w środku pola i wycofanie do obrony. Legia spokojnie buduje swój atak
50' - Legioniści mają spore problemy z przedarciem się przez głęboko cofniętą obronę drużyny z Gdyni
51' - Faul na Jędrzejczyku, co wzbudziło głośne protesty na trybunach zajmowanych przez kibiców gospodarzy
51' - Pressing przynosi efekty. Legia szybko odzyskuje straconą piłkę
52' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
52' - Błąd techniczny Novikovasa, któremu piłka uciekła poza linię końcową
54' - Wrzutka Rochy zablokowana. Sunie kolejny atak Legii
55' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
55' - Faul na legioniście. Rzut wolny i szansa na dośrodkowanie w pole karne Arki
56' - Novikovas w pole karne i nic z tego nie wyszło. Za moment Litwin ponownie ma piłkę, którą dał sobie odebrać
57' - Atak lewym skrzydłem. Rocha do Kante, ten odwraca się i mocno strzela... wysoko nad poprzeczką
57' - Mija kwadrans drugiej połowy, a jak na razie Steinbors nie został zmuszony po zmianie stron do wysiłku
58' - Rozgrzewają się Gwilia, Vesović i Niezgoda
59' - Długa piłka do Kante, jednak ten miał kłopoty z jej opanowaniem. Arka szybko traci futbolówkę
61' - Legia zaczyna akcję spokojnie od obrońców. Teraz Martins przyspieszył, Novikovas uruchomił Luquinhasa, który niepotrzebnie chciał odgrywać piłkę do jednego z partnerów
61' - To była świetna okazja, aby oddać groźny strzał na bramkę Arki
61' - Zmiana Legia: Paweł Wszołek Jarosław Niezgoda
61' - Pierwsza zmiana w drużynie Legii
62' - Legia przejdzie teraz na system gry z dwoma napastnikami. Wydaje się, że będziemy oglądać klasyczne 4-4-2
64' - Ostatnie 30 minut. Walczyć Legio!
65' - Jędrzejczyk dośrodkowuje na głowę jednego z niższych na boisku - Luquinhasa. To nie mogło się niestety udać. Od bramki Steinbors
65' - Maghoma uprzedził Niezgodę i będzie aut
66' - Novikovas z dystansu i poprzeczka!
66' - Wspaniałe uderzenie Litwina z dystansu i fura szczęścia po stronie Arki
66' - Za moment na boisko wejdzie Vesović
68' - Novikovas zatrzymany na skrzydle
68' - Zmiana Legia: Igor Lewczuk Marko Vesović
69' - Dwie ofensywne zmiany Vukovicia.
69' - Faul na Novikovasie
70' - Antolić minął dwóch rywali, ale następnie wyhamował... dośrodkowanie w pole karne z kilku metrów uderza Kante. Broni Stieinbors!!
70' - Rzut rożny dla Legii po dośrodkowaniu Rochy.
70' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
71' - Zagranie ręką w polu karnym Arki przez Kante.
73' - Zmiana Arka: Dawit Schirtladze Rafał Siemaszko
75' - Faul Kante w ataku. Wcześniej piłkę na 16 metrze miał Niezgoda, ale nie potrafił oddać strzału.
75' - Żółta kartka: Jose Kante (Legia)
76' - Dośrodkowanie Antolicia prosto w ręce Steinborsa.
77' - Drużyna Arki nawet nie próbuje wyjść z własnej połowy, skupia się tylko na wybijaniu piłki.
78' - Zdecydowanie za mocne podanie Martinsa do Vesovicia. Od bramki arkowcy.
78' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
78' - GOOOOOOOOOLLLLLLLL!!!!!
78' - Strzelec gola: Jarosław Niezgoda (Legia)!
79' - Niezgoda znalazł się sam na sam ze Steinborsem i spokojnie posłał piłkę nad nim!
81' - Zmiana Arka: Michał Nalepa Marcus da Silva
81' - Zmiana Legia: Jose Kante Walerian Gwilia
81' - Kibice Legii zdjęli koszulki i dopingują "Nie poddawaj się!"
83' - Zbozień wrzuca piłkę z autu w pole karne Legii, ale spokojnie Novikovas oddalił niebezpieczeństwo.
83' - Faulowany Luis Rocha. Arka od razu po stracie gola przestała się tylko bronić.
84' - Z prawej strony przy linii bocznej faulowany Martins.
84' - Żółta kartka: Maciej Jankowski (Arka)
84' - Rzut wolny na wysokości pola karnego. Dośrodkowuje Novikovas.
84' - Jankowski wybił głową na rzut rożny.
85' - Dośrodkowanie i... kolejny korner.
85' - fot. Legionisci.com fot. Legionisci.com
87' - Ponownie nieprzepisowo powstrzymywany Andre Martins.
88' - Strzał Gwilii z 18 metrów z ostrego kąta... tuż obok słupka!
89' - Świetna akcja Legii! Niezgoda pomknął lewą stroną, podał po ziemi na 16 metr gdzie Novikovas ładnie wypuścił Martinsa, ale ten uderzył z ostrego kąta obok bramki!
90' - Gwilia próbował sam w polu karnym minąć rywali, ale wyjechał z piłką za linię końcową.
90' - Żółta kartka: Damian Zbozień (Arka)
91' - Sędzia doliczył 3 minuty.
91' - Oj teraz groźnie pod bramką Legii, ale Rocha w porę wybił piłkę na aut.
92' - Zbozień znów będzie wykonywał daleki wrzut.
92' - Uderzył z główki Wawszczyk, ale obok bramki. Spokojnie powoli wznawia grę Majecki.
93' - Jeszcze nerwy w samej końcówce... uderzał Siemaszko ale obok słupka!
93' - Żółta kartka: Marko Vejinović (Arka)
93' - Napastnik Arki ukarany za dyskusję z arbitrem.
94' - Żółty kartonik także dla jednej z osób z ławki rezerwowych Arki.
94' - Nerwy coraz większe a czasu coraz mniej.
94' - Koniec meczu!

Wygrana! Było ciężko, była duża przewaga ale brakowało jakości w ataku. Na szczęście nie zawiódł w 78. minucie Jarosław Niezgoda i trzy punkty jadą do Warszawy.
W tym momencie "Wojskowi" wskoczyli na pozycję lidera, ale jutro może się to zmienić, jeżeli wygra Wisła Płock.
Piłkarze Legii świętują z liczną grupą fanów w sektorze gości.
FOTOREPORTAŻ Z MECZU

Relacja z trybun

Doskonała zabawa w Gdyni

Dobra seria wyjazdowa trwa. W tym sezonie na każdym kolejnym wyjeździe, nie licząc dosłownie kilkudziesięciu wolnych biletów do Krakowa, stawiamy się w komplecie. Nie inaczej było przy okazji niedzielnego meczu w Gdyni, na który kolejny raz chętnych było zdecydowanie więcej, niż dostępnych wejściówek (742). Na stadionie Arki pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony, prowadziliśmy kapitalny doping i doskonale się bawiliśmy.

Do Gdyni podróżowaliśmy pociągiem specjalnym, który o godzinie 11 wyruszył ze stacji Warszawa Wschodnia. Do celu dotarliśmy zgodnie z planem po około 4-godzinnej podróży. Przy stacji Gdynia Główna podstawiono dla nas przegubowe autobusy. Do przejechania mieliśmy niespełna 4 kilometry, więc pod stadionem Arki zameldowaliśmy się dość szybko.

Na stadionie w Gdyni pojawiliśmy się z odpowiednim zapasem - znacznie wcześniej niż gospodarze, których młyn jeszcze na kwadrans przed rozpoczęciem meczu wyglądał słabiutko. Frekwencja po stronie arkowców była mocno przeciętna - na poziomie 6,5 tysiąca. Podobnie zresztą było z ich dopingiem. W sektorze gości wywieszonych zostało 7 flag: "(L)egia Fans", "Bracia" (OE), Deyna, "Ultras Legia", "Warriors", "Nadarzyn" i czaszka. Wraz z nami pojawiła się 50-osobowa delegacja Olimpii Elbląg.

Przed meczem włączyliśmy się w wykonanie nieoficjalnego hymnu Arki "Więc chodź, pomaluj mój świat...", w odpowiednich momentach dodając od siebie "Więc chodź, pier... cię deską, raz żółtą a raz niebieską". Później, przy wyczytywaniu nazwisk gospodarzy, każdy z nich dostał pieczątkę "śledź". W pierwszej połowie dało się już zauważyć naprawdę mega zaangażowanie w doping z naszej strony. Z każdą kolejną pieśnią, przebijaliśmy się coraz bardziej. Smutne trybuny gdyńskiego stadionu ożywiały się chyba tylko w momentach, kiedy ryknęliśmy "Arka Gdynia k... świnia" i pytaliśmy "Co to jest za drużyna?". Trzeba przyznać, że ta druga okazjonalna przyśpiewka, która najlepiej kojarzy się z finałem PP na Narodowym, wychodziła z potężną mocą.

W drugiej połowie najkonkretniej wychodziły nam "Za kibicowski trud" oraz "Nie poddawaj się...", bowiem nasi piłkarze mający olbrzymią przewagę (i grając w przewadze jednego zawodnika), dość długo nie mogli zdobyć zwycięskiej bramki. Postanowiliśmy zachęcić ich do jeszcze większego wysiłku okrzykami "Legia walcząca do końca". Poziom decybeli unoszący się z naszego sektora był bardzo dobry. Do tego z każdą kolejną pieśnią wkręcaliśmy się bardzo szybko w odpowiedni rytm i po prostu... była miazga. Rytm idealnie wybijały nie tylko bębny, ale i pozostałe elementy stadionowej infrastruktury - krzesełka oraz pleksi.

W końcu doczekaliśmy się bramki dla Legii, co oczywiście sprawiło olbrzymią radość w naszych szeregach. Chwilę później zdecydowana część osób w sektorze gości postanowiła skorzystać z ostatnich ciepłych dni tego roku i rozpoczęła doping bez koszulek. Zabawa do końcowego gwizdka sędziego była doskonała. Jeszcze przed zakończeniem meczu z naszego sektora niosło się głośne "Śpiewajmy hej sialala, Legia dziś trzy punkty ma...".

Po meczu podziękowaliśmy zawodnikom za wygraną, śpiewając z nimi m.in. "Warszawę". Gospodarze natomiast w ciągu nie więcej niż pięciu minut zupełnie opuścili stadion. Nam pozostało poczekać około dwie godziny na wyjście z sektora, po czym podstawionymi autobusami ruszyliśmy w stronę dworca Gdynia Główna, a tam zapakowaliśmy się do specjala. W bardzo dobrych humorach wróciliśmy do Warszawy przed godziną drugą w nocy.

Na kolejny wyjazd przyjdzie nam poczekać do początku grudnia, kiedy Legia zagra we Wrocławiu, choć być może parę dni wcześniej przyjdzie nam jeszcze pojechać na spotkanie 1/8 finału Pucharu Polski (losowanie we wtorek). Już dziś warto mobilizować znajomych na wyjazd do Wrocławia, gdzie naszym celem jest wypełnienie 3-tysięcznego sektora gości. Zanim jednak ruszymy po raz kolejny na wyjazdowy szlak, w najbliższą sobotę na naszym stadionie, dopingować będziemy Legię przy okazji meczu z Górnikiem. Zabrzanie do Warszawy przyjeżdżają pociągiem specjalnym, prawdopodobnie w dobrej liczbie.