Tomas Pekhart - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Zapowiedź meczu

Wracamy do gry!

Wisnia, źródło: Legionisci.com

W piątek Legia zainauguruje ligowe granie w 2022 roku. Na pierwszy ogień piłkarze ze stolicy zmierzą się z Zagłębiem Lubin. Obie drużyny znajdują się dolnych rejonach tabeli i miały już okazję spotkać się w końcówce poprzedniej rundy. Wówczas górą byli podopieczni Aleksandara Vukovicia, którzy wygrali aż 4-0.

Przygotowania Legii do wznowienia rozgrywek można udać za udane. Piłkarze przygotowywali się do rundy wiosennej na zgrupowaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie koncentrowali się na budowaniu fizyczności, poprawie atmosfery i mankamentów w swojej grze, które spowodowały, że poprzedni rok zakończyli w strefie spadkowej. Podczas zimowego obozu w Dubaju aktualni mistrzowie Polski rozegrali trzy mecze sparingowe. Najpierw pokonali 2-0 bułgarski Botew Płowdiw (gole: Josue, Strzałek), następnie ograli 2-1 FK Krasnodar (Josue, Wieteska), a na zakończenie nie dali szans Riga FC (Rosołek, Włodarczyk).

Małe zmiany kadrowe

Podczas tych spotkań trener Aleksandar Vuković mógł przetestować kilka nowych rozwiązań taktycznych i personalnych. Od stycznia w kadrze Legii nastąpiło kilka zmian, ale stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę poprzednie okienko transferowe. Do środka pola dołączył przede wszystkim Patryk Sokołowski, który zastąpił w składzie Andre Martinsa. Portugalczyk był ważnym ogniwem Legii przez ostatnie lata, jednak zdecydowano się z niego zrezygnować, aby nieco odświeżyć drugą linię. Ponadto Vuković ponownie będzie mógł liczyć na Pawła Wszołka, który wrócił do Legii po nieudanym epizodzie w Unionie Berlin. Jeśli chodzi o osłabienia, to poza wspomnianym Martinsem "Wojskowi" przez całe przygotowania radzili sobie bez Mahira Emreliego. Azer nie pojawił się na zgrupowaniu, a wysłał do klubu jedynie pismo z prośbą o rozwiązanie kontraktu. Kariera napastnika w stołecznym klubie zakończyła się już tej zimy - zawodnik trafił Dinama Zagrzeb w ramach rozliczeń niezapłaconych jeszcze rat za Lirima Kastratiego. O krok od transferu jest Luquinhas, który nie pojechał z drużyną do Lubina. Agent pomocnika przyleciał już do Polski, gdzie negocjuje warunki odejścia swojego klienta. Strata Brazylijczyka na pewno będzie bardzo bolesna i zmusi Vukovicia do szukania nowych rozwiązań w ofensywie. Na wartościowy transfer, który szybko wypełniłby lukę po Luquinhasie nie ma bowiem co liczyć, więc największe szanse na zastąpienie go mają Rafael Lopes i Ernest Muci.

W piątek trener Aleksandar Vuković nie będzie mógł jeszcze skorzystać z kilku zawodników. Do pełni sił po odniesionej kontuzji wraca dopiero Artur Jędrzejczyk, a rekonwalescentem po operacji jest Yuri Ribeiro. Tych dwóch graczy na pewno zabranie w Lubinie, podobnie jak Filipa Mladenovicia. Serb musi pauzować za cztery żółte kartki, które otrzymał jeszcze w poprzedniej rundzie.

Walka o... utrzymanie

Jakkolwiek irracjonalnie to nie zabrzmi, cel przed Legią na najbliższe miesiące jest prosty - utrzymanie w Ekstraklasie. Dla mistrzów Polski każde najbliższe spotkanie jest tym za "sześć punktów". Dlatego też na zimowym zgrupowaniu piłkarze duży nacisk kładli na poprawę gry w ofensywie. Kontynuowany był rozwój ustawienia z wahadłowymi. Poprawiła się rola w drużynie Mattiasa Johanssona, który nie miał zbyt dobrego wejścia do drużyny po swoim transferze. Wzrosły również notowania Lindsaya Rose, który wreszcie może realnie powalczyć o grę w pierwszym składzie.

Przewidywany wyjściowy skład Legii na mecz z Zagłębiem: Artur Boruc - Lindsay Rose, Mateusz Wieteska, Maik Nawrocki, Mattias Johansson, Bartosz Slisz, Patryk Sokołowski, Mateusz Hołownia, Josue, Tomas Pekhart, Rafael Lopes (Ernest Muci)

KURSY NA ZAGŁĘBIE - LEGIA
FORTUNA: 1 3.55 X 3.50 2 2.15

Powrót Stokowca

Zdecydowanie najważniejszą zmianą, która dotknęła w ostatnich tygodniach Zagłębie była ta na stanowisku trenera pierwszego zespołu. Tuż przed Święta Bożego Narodzenia wakat po Dariuszu Żurawiu wypełnił nowy-stary szkoleniowiec - Piotr Stokowiec. Wrócił on do lubińskiego klubu po pięciu latach. Poprzedni okres jego rządów przypadł na okres od maja 2014 do listopada 2017 roku. W czasie jego trwania na trenerskiej ławce zasiadł w sumie w 147 oficjalnych meczów, notując w nich średnio 1,46 punktu na spotkanie (bilans: 68-37-42).

Trzeba przyznać, że zmiana trenera w Zagłębiu nie mogła dziwić. W tym sezonie lubinianie spisują się dużo poniżej oczekiwań zarządu i kibiców. Klub plasuje się dopiero na 14. miejscu w ligowej tabeli, mając cztery punkty przewagi nad strefą spadkową, w której znajdują się Warta Poznań, Legia i Bruk-Bet. Zagłębie szczególnie słabo grało na wyjazdach, z których przywiozło jedynie siedem punktów na trzydzieści możliwych. Poprzedni rok Zagłębie zakończyło dwoma ligowymi przegranymi. Zbyt silni dla lubinian okazali się gracze Legii (0-4), a także Górnika Łęczna (1-2). Jedyny pozytywny aspekt w ostatnich miesiącach to wygrana u siebie z Wisłą Kraków, która w nikły sposób osłodziła serię sześciu wcześniejszych meczów bez zwycięstwa, a także odpadnięcie z 1/8 finału Pucharu Polski z Arką Gdynia.

Do wznowienia rozgrywek Zagłębie jak wszystkie ligowe zespoły poza Legią przygotowywało się na zgrupowaniu w Turcji. Podopieczni Piotra Stokowca rozegrali tam cztery mecze sparingowe i wszystkie zakończyły się ich zwycięstwami. Najbliższy rywal legionistów pokonał kolejno FC Voluntari z Rumunii 1-0, FK Qabalaz Azerbejdżanu 2-1, ukraińskie kluby: FK Ołeksandriję 2-1 i Polissę Żytomierz 1-0 oraz FK Metalac z Serbii 3-1.

Skrót meczu z FK Qabala


Czech kluczem do strzelania goli?

Wobec widma walki o utrzymanie Zagłębie poczyniło kilka wzmocnień na rynku transferowym. Do klubu trafili doświadczeni w ligowych bojach Jasmin Burić (kiedyś Lech), a także Bartosz Kopacz z Lechii. Ponadto ciekawym wzmocnieniem jest pozyskanie Martina Dolezala z FK Jablonec. Czech w obecnym sezonie strzelił zaledwie dwa gole w 17 ligowych meczach, jednak wcześniej w rodzimej ekstraklasie spisywał się bardzo dobrze. Zobaczymy, jak będzie wygląda jego rywalizacji na pozycji napastnika z Patrykiem Szyszem, który jest podstawowym graczem przedniej formacji, jednak w tym sezonie ma jak na razie na koncie jedynie pięć trafień.

Statystyki Dolezala w FK Jablonec (mecze ligowe)
2013/14 - 10/1
2014/15 - 28/7
2015/16 - 26/5
2016/17 - 21/8
2017/18 - 30/7
2018/19 - 29/15
2019/20 - 33/10
2020/21 - 31/41
2021/22 - 17/2





Tabela Ekstraklasy przed 20. kolejką
MECZE RAZEMMECZE BEZPOŚREDNIE
M.Pkt.Z.R.P.BramkiM.Pkt.Z.R.P.Bramki
13.Wisła Kraków1921631021-30
14.Zagłębie Lubin1920621120-36
15.Górnik Łęczna191846919-36
16.Warta Poznań191637914-24
17.Legia Warszawa1815501319-30
18.Bruk-Bet Termalica Nieciecza1812261020-32



Gdzie oglądać?

Spotkanie Legii z Zagłębiem Lubin rozpocznie się w piątek o godzinie 20:30. Bezpośrednią transmisję z tego spotkania będzie można zobaczyć na Canal+ Sport, Canal+ Sport 3 i Canal+ 4K Ultra HD . Zapraszamy do śledzenia naszej tekstowej RELACJI LIVE!, a także do czytania wszystkich materiałów pomeczowych.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (41)

+dodaj komentarz
Wawa - 04.02.2022 / 19:13, *.chello.pl

Strach się bać
Holownia
Slisz
Skibicki
Rosołek
Pierwszy skład
No grubo Vuko obyś wiedział co robisz....

odpowiedz
Końcowy wynik meczu. - 04.02.2022 / 18:58, *.vectranet.pl

Zagłębie 0 - 3 Legia

odpowiedz
Mr T - 04.02.2022 / 17:29, *.mm.pl

Będzie dobrze, jak na koniec sezonu będzie 6. Miejsce. Dziś 2:1 dla (L). Podaję dzisiejszy skład: Boruc - Nawrocki, Wieteska, Johansson - Hołownia, Slisz, Sokołowski, Wszołek - Muci, Josue - Pekhart

odpowiedz
Leśny Dziadek - 04.02.2022 / 17:25, *.t-mobile.pl

Stawiam 1-1 do przerwy.

odpowiedz
Korek - 04.02.2022 / 18:52, *.chello.pl

@Leśny Dziadek: czemu nie...
A jak po 2. poł.?

odpowiedz
kibic(L) - 04.02.2022 / 17:20, *.inetia.pl

Powiem Wam, że już dawno tak nie czekałem na mecz Legii. Nie mam wątpliwości, że Legia nie spadnie, ale liczę, że to będą prawdziwi rycerze wiosny. Nie poddawaj się ukochana ma!

odpowiedz
Hiszpan - 04.02.2022 / 16:59, *.play-internet.pl

Powodów do optymizmu brak 1:1 biorę w ciemno.

odpowiedz
kibic(L) - 04.02.2022 / 17:17, *.inetia.pl

@Hiszpan:
Dziś lejemy Zagłębie minimum 3 bramkami.
Tylko Legia, ukochana Legia....!

odpowiedz
Zealley - 04.02.2022 / 16:43, *.chello.pl

pamięta ktoś mecz Legii z wynikiem 4-4, 5-5 lub 6-6

odpowiedz
L - 04.02.2022 / 17:40, *.tpnet.pl

@Zealley: Nie pamiętam ale pamiętam za to świetny mecz (pod względem widowiska) ze Śląskiem Wrocław za trenera Magiery, który wygraliśmy 4:3 na Łazienkowskiej. Jeden z ciekawszych meczów jakie widziałem na żywo na nowym stadionie.

odpowiedz
Wojtek86 - 04.02.2022 / 16:04, *.chello.pl

Ja to się dalej dziwię, że my jesteśmy faworytem jakiegokolwiek meczu u buka :D

odpowiedz
olew - 04.02.2022 / 15:05, *.vectranet.pl

WRESZCIE ! WRESZCIE !! WRESZCIE !!! gramy. Zaczyna się życie ! Bez ligi świat jest rozregulowany, książki i rowerek w nadmiarze szkodzą, cykl tygodnia zaburzony, wódka oczekująca, głupotki rozsadzają głowę .
Do tego dziwny sezon, bo wyniki w lidze nieistotne, napinka tylko na puchar. Fajnie oglądać znowu Legię, miło by było z wygraną, choć wiadomo że to nie tak istotne. LEGIA to POTĘGA !

odpowiedz
Kruszankin - 04.02.2022 / 16:04, *.t-mobile.pl

@olew: "LEGIA TO POTĘGA" - napisałeś. Przed każdą klęską kroczy najpierw pycha. Bo pychą jest pisanie, że jesteśmy rzekomo potęgą uwzględniając miejsce w tabeli i ogólnie to co się dzieje z naszą Legią od lat.

odpowiedz
L - 04.02.2022 / 17:37, *.tpnet.pl

@Kruszankin: "...Legia to jest potęga, Legia CWKS!". Mówi ci to coś???

odpowiedz
olew - 04.02.2022 / 18:04, *.vectranet.pl

@Kruszankin: nie jesteśmy żadną rzekomą , jesteśmy najlepsi odkąd żyję, a żyję bardzo długo, brak mistrzostwa dla Legii zawsze był niespodzianką , a raczej sensacją, w tym roku pewnie będzie sensacyjnie, bez LEGII polska liga byłaby ogryzkiem, mecz z Legią dla każdego to jak pierwsza komunia... LEGIA to jest POTĘGA !

odpowiedz
Kibic - 04.02.2022 / 15:01, *.torun.pl

Czas sie zbierac na mecz :) Dawno nie bylem tak ciekaw poczatku rundy rewanzowej :) Jesli przysne na moment, to nastepne mecze beda juz tylko w TV ;) ale licze, ze bedzie pressing od 1 do 90 minuty. Tak wiec jazda panowie :) Wiecej niz 2.5 gola na zwrot za paliwo ;) Powodzenia.

odpowiedz
Xyz - 04.02.2022 / 14:51, *.orange.pl

Pół roku odpoczynku za nami, teraz pora zaorać dziennikarzy i 90% ludzi w tym kraju wygrywając wszystko od góry do dołu.

odpowiedz
kczeczu - 04.02.2022 / 14:15, *.205.233

nie ma wygranej są liście

odpowiedz
Kaczynski - 04.02.2022 / 14:03, *.vectranet.pl

N to mozna stawiac na zaglebie i zarabiac

odpowiedz
Arek - 04.02.2022 / 16:43, *.tpnet.pl

@Kaczynski: to stawiaj i trać. Powodzenia.

odpowiedz
Gryzmont1916 - 04.02.2022 / 13:51, *.orange.pl

Tylko zwycięstwo

odpowiedz
TYYLKO!ZWYYCIĘSTWOOO!LEEGIIOOO! - 04.02.2022 / 12:59, *.57.73

CZY CHCESZ TEGO LUBiNIE JA I TAK!KOCHAM!CIE!LEGIIIOOO!WAAARSZAAAWA!

odpowiedz
Caa - 04.02.2022 / 12:27, *.plus.pl

Wyjazd do Lubina na mecz z Zagłębiem i w wielu komentarzach pojawiają się słowa „nadzieja” , wiara”, „ łudzę się”... Parę lat temu możliwe, ale przed meczami z Realem czy Borussią. Zaiste, kapitan Mioduski wyprowadził naszą legijną łajbę nie nieznane (albo przynajmniej dawno nie odwiedzane) wody xd

odpowiedz
wojti - 04.02.2022 / 12:27, *.chello.pl

Julon bo to są polskie klubu....sprzedać dopóki ktoś chce....Majecki w Monako ława...fart że wogóle jest w kadrze meczowej

odpowiedz
Julon - 04.02.2022 / 11:56, *.centertel.pl

Juranovic w Celticu robi furorę i dziwią się tam że takiego zawodnika udało się im kupić za śmieszne 3 mln euro !To cała polityka Mioduskiego!

odpowiedz
... - 04.02.2022 / 18:38, *.wtnet.de

@Julon: W punkt. Nie ma zielonego pojęcia o prowadzeniu klubu. Sprzedaje zawodników za drobne lub młodych oddaje za darmo (Praszelik) A taki dumny z akademii. Człowieka szlag trafia gdy widzi jak łach ceni i sprzedaje swoich piłkarzy.

odpowiedz
wojti - 04.02.2022 / 11:48, *.chello.pl

Kibicuję Legii od 1993 roku. Szkoda że Luquinhas nie jedzie do Lubina to że jest blisko transferu nie oznacza że nie może grać ( kapitan ) , z całym szancunkiem dla trenera ale....to bardzo dziwna decyzja. Mieszkam 20 kilometrów od Lubina i mam przerypane....sami kibice Zagłębia....wiara w drużynę jest choć o wynik z jesieni będzie bardzo trudno....Zagłebie zrobiło ciekawe transfery.....znacznie lepsze niż Legia no i morale zawodników jest inne....ale jak już pisałem , wiara pozwala mi optymistycznie patrzeć na ten mecz......
TYLKO LEGIA !!!

odpowiedz
Singspiel - 04.02.2022 / 12:13, *.plus.pl

@wojti: pewnie nie ma go w kraju

odpowiedz
Wawa - 04.02.2022 / 09:54, *.chello.pl

Homownia i slisz w składzie to wychodzimy od początku w dziesiątkę poziom tych panów to poziom 2 ligi max

odpowiedz
Pab(L)o - 04.02.2022 / 09:50, *.t-mobile.pl

Uważam że powinien grać Muci, a nie Lopez, i wracają emocje, człowiek wierzy, łudzi się. Mam nadzieję że będzie dobrze, a dzisiaj pierwsze 3 pkt. Do boju...

odpowiedz
Hautausmaa - 04.02.2022 / 09:26, *.tpnet.pl

Na nich, k...!!!!!

odpowiedz
Gość niedzielny - 04.02.2022 / 09:03, *.centertel.pl

Wracamy do gry jeszcze bardziej osłabieni, Vukowić został postawiony w takiej sytuacji jak Czesio przed pucharami u ligą albo w jeszcze gorszej!!!Ciekawe czy dokona cudu?A jeżeli tak i ci sami piłkarze zaczną punktować to Kadrze dobrze nie rokuje.

odpowiedz
Kibic - 04.02.2022 / 09:19, *.plus.pl

@Gość niedzielny : skład jest dobry bo większość zawodników jest zgranych przez obóz nie ma gwiazdek grających pod siebie typu Emreli, Josue odzyskał formę, Muci oswoił się z fizyczną ligą polską, a Sokołowski to mądry chłopak z dobrym mentalem, będzie dobrze zobaczycie. Legia do boju tylko zwycięstwo!

odpowiedz
Władeczek - 04.02.2022 / 08:50, *.netfala.pl

Zasiądę w moim skórzanym fotelu przed kominkiem z cygarem w ręku i maciorą na dębowym stole i będę oglądał ten mecz na swoim TV LG OLED 95 cali. Ciekawe czy wygrają faken.

odpowiedz
Jadwinia - 04.02.2022 / 09:38, *.play-internet.pl

@Władeczek: a nie 195?

odpowiedz
Kamień - 04.02.2022 / 10:48, *.chello.pl

@Jadwinia : dopiero za dwa tygodnie

odpowiedz
Wolfik - 04.02.2022 / 14:38, *.mm.pl

@Władeczek: Brakowało mi tych wpisów... :)

odpowiedz
(L) - 04.02.2022 / 07:59, *.t-mobile.pl

Tylko zwycięstwo hej Legio tylko zwycięstwo

odpowiedz
Kibic - 04.02.2022 / 07:19, *.net.pl

Tylko zwycięstwo ! Wracamy na właściwe tory. Do boju Legio

odpowiedz