fot. Bodziach
REKLAMA

Stadiony: St. Andrew’s Stadium

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Dzień po meczu z Aston Villą ruszyliśmy na zwiedzanie Birmingham, a ostatnim punktem na rozkładzie przed lotem powrotnym do Polski był obiekt grającego obecnie w Championship lokalnego rywala ekipy z Villa Park - Birmingham City. Stadion St. Andrew's znajduje się w zupełnie innej części miasta. Może pomieścić 30 009 widzów, więc jest bardziej kameralny niż Villa Park, ale porównywalny do stadionu Legii.

Zdjęcia stadionu - 21 zdjęć Bodziacha

Obiekt został otwarty w 1906 roku. Oczywiście od tego czasu przeszedł szereg modernizacji. Jedna z większych zakończona została ćwierć wieku temu. W ostatnich kilku latach naprawiano trybuny Kop i Tilton Road, bowiem dostawała się tam woda. Przez to przez jakiś czas mecze na stadionie mogło oglądać maksymalnie 19 tysięcy fanów. Ostatnie prace, m.in. przy wymianie krzesełek na trybunie Kop, zostały zakończone dopiero w trakcie obecnego sezonu. Przed czterema laty swoje domowe spotkania na St. Andrew's rozgrywał zespół Coventry City (oba miasta dzieli 20 mil), po tym jak klub z Coventry miał problemy z zawarciem umowy na korzystanie z Ricoh Areny (za sprawy sądowe ws. praw własności stadionu).

Co prawda z ulicy niby nie można swobodnie wejść na stadion Birmingham City, ale tamtejsi kibice-pracownicy, widząc fanów Legii, bez chwili zawahania wprowadzili nas na trybuny i odpowiedzieli na wszystkie interesujące nas kwestie. Sektor gości znajduje się na dolnej części Railway Stand (za jedną z bramek), do której prowadzi osobne wejście od ulicy. Dolną kondygnację od górnej, na której zasiadają kibice gospodarzy, oddziela siatka. Na przeciwległej trybunie za bramką znajduje się na krzesełkach napis "The blues".

Jak to w Anglii bywa, narożniki nie łączą żadnej z czterech trybun, więc to tam znajduje się telebim. Na trybunie głównej znajdują się miejsca dla prasy, a także VIP-owskie, jak również kabiny dla telewizji. Naprzeciwko trybuny głównej znajduje się najniższa z trybun Birmingham City, która może pochwalić się skromnym muzeum (bardziej przypominającym salę pamięci), jest także niewielki sklep klubowy. W okolicy stadionu znaleźć można także trochę klubowych graffiti.




fot. Bodziach

Old Trafford
Jan Breydel Stadium (Brugia)
Stadio Renato Dall'Ara (2022)
BMO Field (Toronto)
Panathinaikos i Apollon Smyrnis
Estadio do Dragao
Velez Mostar
Imotski, Trogir i Kamen
OFK i Vozdovac Belgrad
Ta' Qali National Stadium (Malta)
FC Santa Claus Rovaniemi
Stadiony w Sofii: Narodowy, CSKA, Levski, Lokomotiv
NK Brotnjo Citluk
Camp Nou
Sligo Rovers
Molde FK
Stadiony: Besiktas Stambuł - İnönü
Stadion Narodowy w Warszawie
Stadio Olimpico i Stadio dei Marmi
Spartak Trnawa
Venlo
Crvena Zvezda i Partizan Belgrad
Manavgat Evrensekispor Kulubu
Evžena Rošického (Praga)
Bloomfield Stadium
Manavgat Belediyespor Kulubu
Problemy z murawą na stadionie narodowym w Bukareszcie
Stadio Pierluigi Penzo
Stadion Viktorii Żiżkov
Stadion im. Ferenca Puskasa
Stadion Olimpijski w Berlinie
Amsterdam ArenA
Rasunda
San Siro
Stadio Renato Dall'Ara
Estadio Hernando Siles
Otwarcie Juventus Arena już za kilka miesięcy
Gradski stadion u Poljudu - obiekt Hajduka
Stadiony MŚ w RPA
Stadiony Euro 2008: St. Jakob-Park
Stadiony Euro 2008: Ernst-Happel Stadion
Stadiony Euro 2008: Klagenfurt

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.